Co to jest niedobór witamin z grupy b?
Witaminy z grupy B to grupa ośmiu składników odżywczych, z których każdy pełni wyjątkową rolę w utrzymaniu organizmu w zdrowiu. Objawy niedoboru witaminy B różnią się w zależności od tego, która z witamin B jest deficytowa.
Przyczyny
Jakie są przyczyny niedoboru witamin z grupy b?
Niedobór witamin z grupy B powodują przede wszystkim upośledzone wchłanianie w przewodzie pokarmowym i choroba alkoholowa. Ponadto niektóre schorzenia, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia, HIV i zaburzenia związane z używaniem alkoholu, mogą uniemożliwić organizmowi skuteczne wchłanianie witamin z grupy B, zwiększając ryzyko wystąpienia niedoborów. Niektóre grupy, takie jak starsi dorośli i kobiety w ciąży, są bardziej narażone na niedobory witaminy B.
Objawy
Jakie są objawy niedoboru witamin z grupy b?
Witaminy B odgrywają ważną rolę w prawidłowym procesie funkcjonowania układu nerwowego, a każda z grupy witamin spełnia określoną funkcję w organizmie, zatem niedobór którejś z witamin B powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Objawy niedoboru witaminy B1 mogą obejmować osłabienie fizyczne i uczucie wyczerpania po minimalnym wysiłku fizycznym, bóle głowy, problemy z koncentracją i pamięcią, zaburzenia snu.
Zbyt mała ilość ryboflawiny, tzn. witaminy B2 może prowadzić z kolei do stanu zapalnego języka, pleśniawek, łojotoku, wypadania włosów, światłowstrętu, częstych infekcji, problemów z widzeniem, zawrotów głowy, bezsenności czy zahamowania wzrostu.
Niedobór witaminy B3, czyli niacyny u wielu pacjentów powoduje pelagrę. Charakterystycznymi objawami tej choroby są stany zapalne skóry, przypominające oparzenia słoneczne, pęcherze lub przebarwienia skórne. Pacjenci chorzy na pelagrę mogą również uskarżać się na problemy z łaknieniem, biegunkę, zapalenie lub obrzęk języka.
Objawy niedoboru witaminy B4 to przede wszystkim: bóle głowy, mdłości i wymioty, zaparcia, biegunki oraz stany lękowe.
Objawy niedoboru witaminy B5 widoczne są już po kilkunastu dniach. Pacjenci mogą uskarżać się wówczas na mdłości oraz wymioty, biegunkę, uczucie niepokoju, problemy z koncentracją, zwiększoną zachorowalność na infekcje wirusowe i bakteryjne, spadek masy ciała, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, przebarwienia skóry. U dzieci może dojść również do zahamowania wzrostu.
Niedobór witaminy B6 może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak anemia, hipoglikemia, zapalenie skóry. Zbyt mała ilość pirydoksyny może powodować u pacjentów zmęczenie, skurcze mięśni, osłabienie, obniżenie nastroju, nadmierną senność, drażliwość, płaczliwość, wypadanie włosów, łamliwość paznokci.
Nieodpowiednia ilość witaminy B7 w organizmie również może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Objawy niedoboru biotyny to przede wszystkim łamliwość paznokci, wypadanie włosów, nadmierne przetłuszczanie się włosów, przesuszenie skóry, podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi.
Witamina B9, czyli kwas foliowy jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju płodu. Niedobór tego związku może powodować niedorozwój łożyska, a także poważne wady letalne. Zbyt niski poziom witaminy B9 może również skutkować niedokrwistością megaloblastyczną.
Niedobór witaminy B12 może powodować zaburzenia pracy układu nerwowego oraz układu krążenia. Dodatkowo niskie stężenie kobalaminy w organizmie może objawiać się niedokrwistością megaloblastyczną, zmęczeniem, utratą apetytu, obniżeniem nastroju, spadkiem wagi, drętwieniem oraz mrowieniem kończyn, apatią, otępieniem, zaparciami, problemami z równowagą, problemami z koncentracją, problemami z pamięcią.
Diagnoza
Jak diagnozuje się niedobór witamin z grupy b?
Aby wykonać oznaczenie umożliwiające ocenę statusu witamin z grupy B w organizmie, zazwyczaj pobiera się próbkę krwi z żyły łokciowej, próbkę porannego moczu ze środkowego strumienia lub próbkę moczu z dobowej zbiórki.
Leczenie
Jak leczy się niedobór witamin z grupy b?
Leczenie niedoboru witamin z grupy B polega na uzupełnianiu brakującej substancji. Spośród leków z witaminami B, które dostępne są bez recepty lekarskiej, wymienić można Witaminę B Complex lub Vitaminum B Compositum. W ich składzie znajdują się m.in. witamina B1, B2, B5 i B6. Można również suplementować konkretną witaminę B, której prawdopodobnie brakuje w przyjmowanym pożywieniu.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się niedoborowi witamin z grupy b?
Należy zadbać o prawidłową dietę i suplementację witamin B, aby nie dopuścić do ich niedoboru. Produktami bogatymi w witaminy B są: płatki owsiane, orzechy, szpinak, soja i mleko sojowe, fasola i inne rośliny strączkowe, nasiona słonecznika, dyni, lnu, konopi, drób, ryby i owoce morza, jajka i przetwory mleczne, wątróbka. Uzupełnianie braków suplementami dostępnymi w aptekach powinno dotyczyć głównie ostrych niedoborów z intensywnymi objawami klinicznymi.