Co to jest kolka nerkowa?
Kolka nerkowa to zaburzenie charakteryzujące się napadowym i silnym bólem w dolnej części pleców, który może promieniować do pachwiny. Spowodowana jest kamicą nerkową i obecnością kamieni w drogach moczowych.
Przyczyny
Jakie są przyczyny kolki nerkowej?
Kolka nerkowa spowodowana jest kamicą nerkową i obecnością kamieni w drogach moczowych. Najczęstszą jej przyczyną jest przemieszczanie kamienia nerkowego z nerki do moczowodu oraz częściowe lub całkowite zatkanie go. Dochodzi wtedy do wzrostu ciśnienia moczu w miedniczce nerkowej, co powoduje silny ból.
Objawy
Jakie są objawy kolki nerkowej?
Najbardziej charakterystycznym objawem ataku kolki nerkowej jest bardzo silny ból w lewym lub prawym boku, lub w dole brzucha. Ból zazwyczaj promieniuje. Podczas ataku kolki nerkowej oprócz silnego bólu mogą towarzyszyć także inne objawy takie jak: nudności, wymioty, gorączka, niepokój, częste i bolesne oddawanie moczu i krwiomocz.
Diagnoza
Jak diagnozuje się kolkę nerkową?
W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla kolki nerkowej należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdzie możliwe jest wykonanie badań diagnostycznych, takich jak USG i badania laboratoryjne. U większości pacjentów z kolką nerkową, w badaniu moczu można stwierdzić obecność erytrocytów. W celu rozpoznania kolki nerkowej wykonuje się zazwyczaj badania obrazowe: USG jamy brzusznej oraz RTG przeglądowe jamy brzusznej.
Leczenie
Jak leczy się kolkę nerkową?
W przypadku rozpoznania kolki nerkowej podstawową terapią jest podanie pacjentowi leków przeciwbólowych i rozkurczających. Leki rozkurczające pomagają zmniejszyć napięcie moczowodu, co umożliwia łatwiejsze przemieszczanie się kamienia nerkowego. W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie bardziej inwazyjnych metod leczenia. Dodatkowo ważne jest, żeby spożywać duże ilości wody.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się kolce nerkowej?
Aby zapobiec wystąpieniu kolki nerkowej, zaleca się właściwe nawadnianie (przynajmniej 2 litry płynów dziennie), ograniczenie soli kuchennej w diecie, aktywność fizyczna oraz ograniczenie w diecie produktów, które w swoim składzie posiadają substancje, z których tworzą się złogi (szczawiany, fosforany, białko zwierzęce, puryny).