Co to jest ból w okolicy brzucha i miednicy?

Ból w okolicy brzucha i miednicy to uczucie dyskomfortu lub nieprzyjemności w dolnej części ciała. Może być to oznaka wielu różnych problemów zdrowotnych, a jego przyczyny to m.in. problemy z układem pokarmowym, układem moczowym, czy problem ginekologiczny u kobiet.

Przyczyny

Jakie są przyczyny bólu w okolicy brzucha i miednicy?

Ból w okolicy brzucha i miednicy może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Może to być wywołane infekcjami, jak zapalenie żołądka lub zakażenie dróg moczowych, problemami z trawieniem, jak zaparcia lub zespół jelita drażliwego, albo problemami z narządami, jak kamienie nerkowe lub endometrioza. Stres może również powodować ból brzucha.

Objawy

Jakie są objawy bólu w okolicy brzucha i miednicy?

Ból w okolicy brzucha i miednicy może się różnie objawiać. Może być ostry, przypominający kłucie, albo tępy i pulsujący. Może być też stały lub pojawiać się i zanikać. Czasami ból promieniuje do innych części ciała jak plecy. Mogą towarzyszyć mu nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, gorączka, nietypowe krwawienie z pochwy lub dyskomfort podczas oddawania moczu, lub stosunku.

Diagnoza

Jak diagnozuje się ból w okolicy brzucha i miednicy?

Lekarz zaczyna od rozmowy o objawach, pytając o lokalizację bólu, jego rodzaj oraz o dodatkowe objawy jak gorączka, wymioty, które mogą mu towarzyszyć. Następnie wykonywane jest badanie palpacyjne brzucha. Może być konieczne wykonanie badania krwi lub moczu, a nawet USG.

Leczenie

Jak leczy się ból w okolicy brzucha i miednicy?

Leczenie bólu w okolicy brzucha i miednicy zależy od przyczyny. Mogą być potrzebne leki przeciwbólowe, które złagodzą ból, jak paracetamol lub ibuprofen. Jeśli to problem z układem pokarmowym, lekarz może przepisać antybiotyki czy leki na zgagę. W niektórych przypadkach, jeśli przyczyną bólu są kamienie nerkowe czy zapalenie pęcherza, potrzebne mogą być leki specjalistyczne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się bólowi w okolicy brzucha i miednicy?

Czasami można zapobiegać bólom brzucha i miednicy poprzez zdrową dietę, unikanie ciężkich posiłków i alkoholu. Regularny ruch, jak ćwiczenia czy chodzenie, pomaga usprawnić trawienie. Ponadto warto unikać stresu, który może powodować bóle.