Co to jest ból w klatce piersiowej?
1. Czym jest ból w klatce piersiowej?
Ból w klatce piersiowej jest jednym z najczęstszych symptomów prowadzących pacjentów do lekarzy i szpitali. Może on występować, jako łagodne uczucie ucisku, ostre pieczenie czy też intensywne ukłucia, zawsze jednak budzi on niepokój. Ból w klatce piersiowej może być wywołany wieloma czynnikami, od problemów z sercem po zwykłe dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
2. Częste przyczyny bólu w klatce piersiowej.
Ból w klatce piersiowej może być wynikiem wielu stanów zdrowotnych. Często jest związany z chorobami serca, jak np. choroba wieńcowa, zawał serca, czy zapalenie osierdzia. Jednakże do często spotykanych przyczyn zalicza się również refluks żołądkowo-przełykowy, skurcze przełyku, pęcherzyka żółciowego czy miażdżycę.
3. Diagnostyka przyczyn bólu w klatce piersiowej.
Diagnostyka bólu w klatce piersiowej często rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego. Niezbędne mogą okazać się jednak dodatkowe badania, takie jak EKG, echo serca, testy wysiłkowe, badania krwi, a czasem nawet tomografia komputerowa serca, aby dokładnie zidentyfikować przyczynę dyskomfortu.
4. Leczenie i zarządzanie bólem w klatce piersiowej.
Sposób leczenia bólu w klatce piersiowej zależy od jego przyczyny. Jeśli ból jest wynikiem problemów sercowych, pacjent może potrzebować leków, angioplastyki, a nawet operacji. Dla osób z refluksowym zapaleniem przełyku, konieczne mogą być zmiany w diecie i leki zmniejszające kwasowość żołądka.
5. Kiedy natychmiast szukać pomocy medycznej?
Wszystkie objawy bólu w klatce piersiowej są poważne i wymagają pilnej oceny medycznej. Jeżeli ból jest intensywny, utrzymuje się dłużej niż kilka minut, a także towarzyszą mu objawy takie jak duszność, mdłości, bladość, poty lub utrata przytomności, należy natychmiast skontaktować się ze służbą zdrowia.
Przyczyny
Jakie są przyczyny bólu w klatce piersiowej?
Dławiący ból w klatce piersiowej może być spowodowany niedokrwieniem mięśnia sercowego. Kolejną przyczyną może być tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej. Ból w klatce piersiowej pojawia się także podczas zawału serca. Jednak w tym przypadku jest on wyjątkowo silny, gniotący i utrudniający złapanie oddechu. Innymi częstymi przyczynami mogą być: dławica piersiowa, ataki paniki, problemy trawienne, takie jak zgaga lub zaburzenia przełyku, obolałe mięśnie, choroby płuc, czy zapalenie stawów w klatce piersiowej.
Objawy
Jakie są objawy bólu w klatce piersiowej?
Najczęstsze objawy bólu w klatce piersiowej:
– pieczenie za mostkiem,
– duszność,
– nudności i wymioty,
– zaburzenia rytmu serca,
– objawy infekcji dróg oddechowych (m.in. kaszel, gorączka, katar),
– pogorszenie samopoczucia i osłabienie,
– lęk i uczucie niepokoju,
– tkliwość klatki piersiowej.
Diagnoza
Jak diagnozuje się ból w klatce piersiowej?
Kluczowe do postawienia trafnej diagnozy oraz oceny ciężkości stanu pacjenta jest zebranie wywiadu dotyczącego zarówno samego bólu, jak i chorób pacjenta.
Lekarz przeprowadza również badanie lekarskie uwzględniające parametry życiowe – głównie ciśnienie tętnicze, tętno, liczbę oddechów oraz osłuchiwanie klatki piersiowej. Z badań dodatkowych, w zależności od podejrzewanej przyczyny, najczęściej sięga się po EKG, rentgen klatki piersiowej i badania laboratoryjne (krwi).
Leczenie
Jak leczy się ból w klatce piersiowej?
Łagodzenie bólu w klatce piersiowej zależy od jego przyczyny. Przy nerwobólu zwykle pomaga zmiana pozycji ciała. Warto się także uspokoić, skoncentrować myśli na czymś przyjemnym oraz oddychać spokojnie. Przy infekcji dróg oddechowych i chorobach układu pokarmowego konieczne jest stosowanie leków zleconych przez lekarza.
Najbardziej niepokojący jest zawał mięśnia sercowego. Gdy ból w klatce piersiowej nasila się, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego i leczenie w szpitalu.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się bólowi w klatce piersiowej?
Biorąc pod uwagę różnorodność przyczyn bólu w klatce piersiowej, nie ma złotego środka, który zapobiegałby wszystkim bólom w klatce piersiowej. Niemniej jednak można i warto zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele z najgroźniejszych przyczyn bólu w klatce piersiowej, poprzez dbanie o zdrowy tryb życia: regularną aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, unikanie palenia tytoniu i nadużywania alkoholu, dążenie do uzyskania lub utrzymania prawidłowej, zdrowej masy ciała oraz regularne wykonywanie badań profilaktycznych w celu wczesnego wykrywania chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, zwiększone stężenie cholesterolu, otyłość, cukrzyca.