Co to jest alkoholowa marskość wątroby?

Alkoholowa marskość wątroby polega na zniszczeniu prawidłowej tkanki wątroby w wyniku przewlekłego spożywania alkoholu. Powoduje uszkodzenie i zwłóknienie wątroby, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny alkoholowej marskości wątroby?

Alkoholowe uszkodzenie wątroby jest chorobą spowodowaną toksycznym działaniem alkoholu na komórki wątrobowe. Alkohol jest głównym sprawcą chorób wątroby w krajach rozwiniętych. Wątroba jest podstawowym narządem biorącym udział w eliminacji alkoholu z krążenia. Alkohol powoduje zapalenie, stłuszczenie oraz włóknienie wątroby. Ostatecznym skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu jest marskość wątroby.

Objawy

Jakie są objawy alkoholowej marskości wątroby?

Początkowo marskość jest bezobjawowa, a przebudowę wątroby stwierdza się podczas badań lub zabiegu operacyjnego wykonywanego z innego powodu. Z czasem pojawiają się objawy związane z upośledzoną funkcją tego narządu (wtórnie do przebudowy wątroby tzw. przebudowy marskiej i zaburzonym krążeniem krwi w obrębie jamy brzusznej związanym z nadciśnieniem wrotnym).

Typowe objawy marskości to m.in.:
– wodobrzusze, czyli nagromadzenie płynu w obrębie jamy brzusznej;
– obrzęki;
– przy powiększającym się obwodzie brzucha mogą pojawić się przepukliny np. przepuklina pępkowa;
– pajączki skórne (poszerzenia drobnych naczyń, które mogą samodzielnie występować u całkowicie zdrowych osób);
– obniżenie libido, powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn czy nietypowe dla danej płci owłosienie, zaburzenia miesiączkowania (ze względu na zaburzoną gospodarkę hormonami).

Diagnoza

Jak diagnozuje się alkoholową marskość wątroby?

Na podstawie zespołów objawów klinicznych lekarz może postawić wstępne rozpoznanie. Badaniami pomocnymi w rozpoznaniu są:
– USG jamy brzusznej,
– próby wątrobowe,
– biopsja wątroby,
– elastografia wątroby.

Leczenie

Jak leczy się alkoholową marskość wątroby?

Podstawowe leczenie alkoholowych uszkodzeń wątroby opiera się na całkowitej abstynencji od alkoholu. W marskości wątroby stosuje się leczenie mające na celu zapobieganie wystąpienia powikłań.

Podstawowe leczenie, oczywiście poza abstynencją, to leczenie m.in.:
– wodobrzusza,
– zapobieganie krwawieniom
– zapobieganie encefalopatii, występującej wtórnie do nadmiaru amoniaku.

W leczeniu wodobrzusza stosuje się leki moczopędne (pobudzające wydzielanie płynów, a tym samym zmniejszające obrzęki, ilość płynu w jamie brzusznej), konieczne jest ograniczenie spożywanych płynów oraz dostarczanej ilości sodu w pożywieniu. Przy dużym wodobrzuszu nadmiar płynu jest usuwany poprzez drenaż, do którego istnieją pewne wskazania i przeciwwskazania.

W leczeniu encefalopatii wątrobowej ważne jest zmniejszenie wytwarzania amoniaku – stąd odpowiednia dieta i stosowanie niektórych leków przeczyszczających (laktuloza), leków wpływających na metabolizm amoniaku, odpowiednich antybiotyków.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się alkoholowej marskości wątroby?

Jedynym sposobem zapobiegania jest racjonalne spożywanie alkoholu lub nawet abstynencja.