Torvacard 20

tabletki powlekane20 mg

Torvacard 20 jest to lek w postaci tabletek powlekanych stosowany jako uzupełnienie leczenia dietetycznego w hipercholesterolemii oraz w celu zredukowania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Każda tabletka zawiera 20 mg substancji czynnej, czyli atorwastatyny w postaci soli wapniowej. Atorwastatyna działa przez hamowanie aktywności reduktazy HMG-CoA, dzięki czemu zmniejsza stężenie cholesterolu i lipoprotein w surowicy.

Spis treści

    Opis leku

    Torvacard 20 – co to?

    Torvacard 20 jest to lek w postaci tabletek powlekanych stosowany jako uzupełnienie leczenia dietetycznego w hipercholesterolemii oraz w celu zredukowania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Każda tabletka zawiera 20 mg substancji czynnej, czyli atorwastatyny w postaci soli wapniowej. Atorwastatyna działa przez hamowanie aktywności reduktazy HMG-CoA, dzięki czemu zmniejsza stężenie cholesterolu i lipoprotein w surowicy.

    Dawkowanie

    Jak dawkować Torvacard 20?

    • Pierwotna hipercholesterolemia i mieszana hiperlipidemia: zwykle stosowana dawka początkowa to 10 mg raz na dobę, a dawka maksymalna to 80 mg raz na dobę. Większość pacjentów osiąga kontrolę choroby przy dawce 10 mg dziennie, a maksymalna odpowiedź terapeutyczna występuje zazwyczaj w ciągu 4 tygodni. Należy zmieniać dawkę co 4 tygodnie lub rzadziej.
    • Heterozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna: zalecana początkowa dawka to 10 mg Torvacard neo na dobę, a dawki należy ustalać indywidualnie. Zmiany dawki można dokonywać co 4 tygodnie, aż do osiągnięcia dawki 40 mg na dobę. Następnie można zwiększyć dawkę do maksymalnej dawki 80 mg na dobę lub podawać atorwastatynę w dawce 40 mg na dobę w skojarzeniu z lekami wiążącymi kwasy żółciowe.
    • Homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna: nie ma jednoznacznych informacji na temat dawkowania w tej sytuacji. Dostępne są jedynie ograniczone dane dotyczące stosowania atorwastatyny u pacjentów z tą chorobą, więc dawkowanie zależy od indywidualnego przypadku.
    • Zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym: zwykle stosowana dawka to 10 mg Torvacard neo na dobę. W przypadku konieczności osiągnięcia wyższych stężeń cholesterolu LDL, może być konieczne stosowanie większych dawek leku.
    • Zaburzenia czynności nerek: nie ma potrzeby dostosowywania dawki.
    • Zaburzenia czynności wątroby: Torvacard neo należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, a stosowanie jest przeciwwskazane u pacjentów z czynną chorobą wątroby.
    • Osoby w podeszłym wieku: bezpieczeństwo stosowania i skuteczność zalecanych dawek u pacjentów w wieku powyżej 70 lat są podobne do populacji ogólnej.
    • Dzieci i młodzież z hipercholesterolemią: stosowanie leku powinno odbywać się pod kontrolą lekarzy specjalistów doświadczonych w leczeniu hiperlipidemii u dzieci i młodzieży. Należy regularnie dokonywać oceny stanu zdrowia pacjentów pod kątem skuteczności leczenia.

    Przechowywanie

    Jak przechowywać Torvacard 20?

    Lek Torvacard 20 powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Należy go trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt. Przed użyciem należy sprawdzić datę ważności i nie stosować po jej przekroczeniu.

    Forma podania

    Lek Torvacard 20 to tabletki powlekane o dawce 20 mg. Lek należy przyjmować doustnie, popijając wodą.

    Pytania i odpowiedzi

    Pytanie Odpowiedź
    Ile kosztuje Torvacard 20?Cena produktu leczniczego zależy od przysługującej odpłatności. Cena bez refundacji wynosi 12,63 zł. W przypadku wskazań objętych refundacją – 6,41 zł. Produkt leczniczy jest bezpłatny dla pacjentów powyżej 75 roku życia we wszystkich wskazaniach objętych refundacją.
    Gdzie znajdę ulotkę leku Torvacard 20?Ulotka jest dołączona do opakowania produktu leczniczego. Można znaleźć ją także na stronie Rejestru Produktów Leczniczych. Poniżej podany jest link:
    https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/14535/leaflet
    Jakie są skutki uboczne stosowania Torvacard 20?Możliwe działanie niepożądane podczas stosowania leku Torvacard 20 to m.in. zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, reakcje alergiczne, hiperglikemia, ból głowy, ból gardła, zaparcia, wzdęcia, niestrawność, nudności, biegunka, bóle mięśni, bóle stawów, bóle kończyn, kurcze mięśni, obrzęk stawów. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy poinformować o tym lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę.
    Do czego służy lek Torvacard?Lek Torvacard stosowany jest w leczeniu hipercholesterolemii jako uzupełnienie leczenia dietetycznego oraz w celu zredukowania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
    Czy Torvacard zawiera statyny?Tak. Substancją leczniczą leku Torvacard jest atorwastatyna, która zalicza się do grupy statyn.
    Jak działają statyny?Statyny są inhibitorami reduktazy 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-koenzymu A (HMG-CoA), czyli enzymu katalizującego wczesny etap biosyntezy cholesterolu. Dzięki temu pomagają normalizować stężenie lipidów we krwi.

    Ulotka

    Ulotka leku Torvacard 20 dla pacjenta

    Pobierz ulotkę PDF

    Skład leku

    Składniki i substancje czynne zawarte w leku Torvacard 20 to:

    Zalecenia stosowania

    Lek Torvacard 20 zaleca się stosować w przypadku:

    Producent

    Producentem leku Torvacard 20 jest Zentiva.

    Kategorie

    Postać

    Tabletki powlekane

    Moc

    20 mg

    Zamienniki i produkty podobne

    Zamieniki i produkty podobne do Torvacard 20 to: Apo-Atorva, Atoris, Atorvagen, Atorvasterol.

    Brak zamienników w naszej bazie leków na receptę.

    Poradniki

    Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .