Filtruj
Poradniki
Surowce pochodzenia zwierzęcego to rzadkość we współczesnej farmacji. Jednak XIX wiek obfitował w rogi, kły, szkielety oraz różne…
Coraz powszechniej dostępna klimatyzacja pozwala nam radzić sobie z upałami. Często jest dostępna w samochodzie, autobusie, biurze czy…
W wakacje coraz więcej ludzi decyduje się na wyjazd ze swoim czworonożnym pupilem. Dla niektórych zwierząt jazda samochodem…
Łojotokowe zapalenie skóry może dotykać osoby w każdym wieku, w tym także niemowlęta i młodzież. Jest to schorzenie…
Probiotyk i prebiotyk stanowią doskonały, wspaniale uzupełniający się duet. Jednocześnie te dwa rodzaje preparatów znacząco się od siebie…
Lawaseptyki służą to środki do przemywania skaleczeń i większych ran. Niewielkie skaleczenia i rany przemywa się wodą utlenioną.…
Konopie (marihuana) to ciekawa i złożona roślina. Przez wiele lat jej hamowano jej powszechne zastosowanie z obawy, że…
Przyjmowanie leków w celach leczenia chorób narządu wzroku, jak i innych powodów, może powodować liczne działania niepożądane, które…
Na kondycję układu sercowo-naczyniowego wpływa wiele czynników, ale jednymi z najważniejszych i najczęściej kojarzonych są: ciśnienie tętnicze krwi…
Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów na całym świecie. Choć dysponujemy szeregiem leków na schorzenia sercowo-naczyniowe,…
Ludzki organizm w długim procesie ewolucji wykształcił zdolność wykorzystywania tlenu jako źródła energii. Choć nasze życie bez tlenu…
Coca-cola nie miała łatwego początku. Jej droga była burzliwa, od pobudzającego napoju zawierającego kokainę do jednego z najczęściej…
Leki roślinne oraz ziołowe suplementy diety stojąc na aptecznej półce, wyglądają bardzo podobnie do siebie. Często zawierają takie…
Autyzm to zaburzenie rozwojowe ujawniające się zazwyczaj między 18. a 24. miesiącem życia dziecka. Prężnie działające w ostatnich…
Okres pandemii to niewątpliwie ciężka przeprawa dla narządu wzroku – spędzamy bardzo dużo czasu przed ekranem telewizora lub…
Depresja, określana także mianem zaburzeń afektywnych, przez bardzo długi czas była chorobą bagatelizowaną przez postronnych obserwatorów. Jej przyczyny,…
Jak wynika ze statystyk, z chorobami tarczycy zmaga się około 20% Polaków. Dolegliwości wynikają z nadczynności (hipertyreozy) lub…
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła 300 mg jednodawkowy półautomatyczny wstrzykiwacz dla preparatu Dupixent napełniony substancją…
Stan przedcukrzycowy występuje, gdy stężenie cukru na czczo przekracza normę, ale nie na tyle, aby rozpoznać cukrzycę. W…
Lato nierozerwalnie wiąże się z falami upałów. Nierzadko temperatura przekracza nawet 30°C, a do tego dochodzi wilgotność, która…
Sylimaryna jest roślinną substancją aktywną wykorzystywaną w leczeniu schorzeń wątroby, ze względu na właściwości odtruwające, hepatoprotekcyjne, żółciopędne, przeciwzapalne…
W czerwcu 2021 przedstawiciele Safrez Pharmaceuticals ogłosili, że amerykańska agencja Food and Drug Administration (FDA) zaakceptowała nowe wskazanie…
Opakowanie leku podlega uregulowaniom prawnym. Niekiedy ze względu na brak pewnych informacji partie leków zostają wycofane. Akronimy stosowane…
Leki przeciwzakrzepowe to obecnie jedne z podstawowych preparatów stosowanych w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Często mylone są z lekami…
- Leki na receptę, Przewód pokarmowy i metabolizm, Serce i krążenie, Cholesterol, Styl życia, Odchudzanie
Co robić po diagnozie podwyższonego cholesterolu? Dalsze postępowanie zależy w dużej mierze od tego jak bardzo zawyżony jest…
Jeśli na skutek intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do przejściowego i niekontrolowanego powysiłkowego skurczu oskrzeli, mówimy o astmie wysiłkowej.…
W niektórych przypadkach stan rany jest tak skomplikowany, że nawet standardowy opatrunek specjalistyczny może nie wystarczyć. Pomocne okazują…
W ostatnich miesiącach nasza uwaga jest skupiona głównie na epidemii koronawirusa. Covid-19 zawładnął naszym życiem na wielu płaszczyznach,…
Nadciśnienie tętnicze zyskało niechlubne miano choroby cywilizacyjnej. Nieleczone bądź leczone nieprawidłowo może wywołać szereg groźnych powikłań. Co więcej,…
Metformina jest bez wątpienia jednym z najważniejszych leków stosowanych w terapii cukrzycy typu 2. Jest ona włączana jako…
SIBO (Small intestinal bacterial overgrowth) to w polskim tłumaczeniu zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Objawia się zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi…
Trądzik to problem, który najczęściej dotyczy osób w wieku dojrzewania, ale czasami sprawia kłopoty także dorosłym. Nasilenie zmian…
Trądzik to problem, który najczęściej dotyczy osób w wieku dojrzewania, ale czasami sprawia kłopoty także dorosłym. Nasilenie zmian…
IBS to inaczej Irritable Bowel Syndrome, czyli w polskim tłumaczeniu zespół jelita nadwrażliwego. Jest to zaburzenie czynności przewodu…
Świerzb w krajach rozwiniętych jest słabo rozpowszechniony i dotyka mniej niż 1% populacji. Jego rozpowszechnianiu sprzyja niski poziom…
Świerzb w krajach rozwiniętych jest słabo rozpowszechniony i dotyka mniej niż 1% populacji. Jego rozpowszechnianiu sprzyja niski poziom…
PMS to skrót od angielskiego Premenstrual Syndrome. Nazwa tej dolegliwości tłumaczona jest jako zespół napięcia przedmiesiączkowego. Obejmuje szerokie…
Domowe uprawy roślin leczniczych są ostatnio bardzo popularne. Doniczki z pachnącymi ziołami i innymi roślinami spotkać można niemal…
Cukrzyca jest grupą chorób metabolicznych, które charakteryzują się niedoborem insuliny, jej brakiem bądź też nieprawidłowym działaniem. Zaburzenia tolerancji…
Medycynę naturalną, opartą na surowcach roślinnych, często stawia się w kontrze do nowoczesnej farmakoterapii opartej na lekach syntetycznych.…
Agencja żywności i leków (FDA) zatwierdziła eteksylan dabigatranu dla dzieci od 3 miesiąca do 12 roku życia w…
Wirusowe Zapalenie Wątroby to choroba, która nie zawsze daje jednoznaczne objawy. Czasami chory może zmagać się ze schorzeniem,…
Tarczyca jest niewielkim narządem przylegającym do tchawicy i położonym u podstawy szyi. Produkuje dwa hormony: trijodotyroninę (T3) i…
Zaburzenia erekcji to problem, który potrafi obniżyć jakość życia. Dla niektórych dolegliwość bywa na tyle wstydliwa, że rezygnują…
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła inhibitor kinazy tyrozynowej – awapritynib (Ayvakit) do leczenia dorosłych pacjentów z…
Niektóre leki i alkohol nie idą ze sobą w parze. Czasem próby łączenia ich ze sobą, mogą być…
Choroby układu sercowo-naczyniowego są istotnym problemem na całym świecie. W Polsce stanowią one główną przyczynę zgonów zarówno u…
Mianem chorób rzadkich określamy choroby, których częstotliwość występowania w populacji wynosi 5 przypadków na 10 tysięcy osób. Ze…