Czym jest zapalenie pęcherza?
Za zapalenie pęcherza najczęściej odpowiadają bakterie Escherichia coli. Typowe objawy obejmują częste oddawanie moczu, ból zarówno podczas oddawania moczu oraz ciągły w okolicy lędźwi, podbrzusza, skurcze mięśni brzucha. W skrajnych przypadkach może pojawiać się krwiomocz. Czasami, zwłaszcza u dzieci, zapalenie pęcherza może mieć nietypowy przebieg, od całkowicie bezobjawowego do ogólnego pogorszenia się stanu dziecka, obejmującego zmiany biochemiczne w krwi. Czasem nieleczone zapalenie pęcherza może doprowadzić do rozwoju sepsy [1].
Skąd się bierze zapalenie pęcherza? Przyczyny u dzieci
Jeśli chodzi o dzieci, do głównych przyczyn zapalenia pęcherza zaliczamy wady wrodzone układu moczowego. Polegają one na takich zmianach w budowie pęcherza i cewki moczowej, które utrudniają prawidłowy odpływ moczu. Taki mocz, który zalega w układzie moczowym, powoduje rozwój zapalenia przez to, że bakterie mają czas na namnożenie się. U starszych dzieci zapalenie pęcherza może brać się z częstych wizyt na basenach i kąpieliskach, czy nieprawidłowego podcierania się po oddaniu kału. Tak samo jak w przypadku dorosłych u dzieci choroba występuje znacznie częściej u dziewczynek niż u chłopców. Dzieje się to za sprawą budowy układu moczowego [1].
Jak diagnozuje się zapalenie pęcherza u dzieci?
Diagnostyka zapalenia pęcherza moczowego u dzieci obejmuje badanie objawów chorobowych, wykonanie badania fizycznego oraz laboratoryjne badania moczu, takie jak mocz i posiew moczu. Jeśli Twoje dziecko wykazuje objawy zapalenia pęcherza moczowego, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi dokładne badania i zaleci odpowiednie leczenie.
Żurawina dla dzieci – czy warto stosować ją profilaktycznie?
W przypadku występowania nawracających zakażeń układu moczowego u dzieci warto zatroszczyć się o preparaty, które zapewnią ochronę przed ponownym zakażeniem. Godne polecenia są preparaty zawierające wyciągi z żurawiny. Jest to roślina, która działa na bakterie w pęcherzu moczowym poprzez zakwaszanie moczu. W ten sposób tworzy niezwykle niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii. Ponadto badania wykazały, że żurawina powoduje hamowanie przylegania do ścian pęcherza moczowego bakterii. Dzięki zastosowaniu preparatów z żurawiną możemy znacznie zmniejszyć działanie bakterii w pęcherzu moczowym. Dzięki temu można uniknąć terapii antybiotykami. Kolejną zaletą jest to, że można stosować sok z żurawiny dla dzieci. Roślina jest uznawana za bezpieczną [2].
Żurawina na pęcherz dla dzieci. Co kupisz w aptece?
W aptece znajdziemy dwa preparaty, w których jest żurawina w syropie dla dzieci. Są to:
Syrop z żurawiną dla dzieci – Urinal Junior
Syrop z żurawiny dla dzieci pod nazwą Urinal Junior, jest suplementem diety, który w 10 ml preparatu zawiera 90 mg ekstraktu z owoców rośliny. Oprócz tego posiada dodatek ekstraktu z liści brzozy brodawkowatej. Dzięki temu zyskuje działanie moczopędne, co w kontekście zapalenia pęcherza ma znaczenie ze względu na częstsze przepłukiwanie układu moczowego. Bakterie najlepiej rozwijają się podczas wszelkiego rodzaju zastojów moczu w organizmie. Kolejnym, niezwykle istotnym dodatkiem jest D-mannoza. Jest to cukier, który osadza się na ścianach pęcherza. W ten sposób uniemożliwia przyleganie bakterii i namnażanie się. Kolejnymi składnikami preparatu są cynk i biotyna, które wspomagają odporność organizmu [2,3,4].
Dla kogo i jak stosować Urinal Junior?
Żurawina dla dzieci pod nazwą Urinal Junior jest dostępna dla dzieci powyżej 3 roku życia. Producent zaleca, żeby stosować preparat przez 12 dni. Dłuższe stosowanie może prowadzić do wystąpienia zaburzeń elektrolitów, ze względu na moczopędne działanie brzozy. Powinno się dawkować 10 ml dziennie.
Żuravit Junior Plus – syrop z żurawiną dla dzieci
Żuravit Junior Plus jest preparatem w postaci syropu, który posiada w składzie w 10 ml 440 mg ekstraktu z owoców żurawiny oraz dodatkowo ekstrakt z ziela pokrzywy. Dzięki temu tak jak w przypadku Urinalu Junior preparat zyskuje działanie moczopędne. Oprócz tego w składzie znajdziemy witaminy B6 oraz B12.
Dla kogo i jak stosować Żuravit Junior Plus?
Tak samo jak w przypadku Urinalu Junior preparat jest zalecany dla dzieci powyżej 3. roku życia. Ze względu na wyższą zawartość żurawiny zaleca się stosowanie 5ml dziennie.
Zapalenie pęcherza u dzieci – domowe sposoby. Czym się wspomagać?
Leczenie zapalenia pęcherza u dzieci możemy wspierać także prostymi, domowymi sposobami. Podstawą jest właściwe nawadnianie dziecka. Duża ilość płynów zwiększa wydalanie moczu, a tym samym przepłukiwanie dróg mowoczych. W ten sposób organizm szybciej może wypłukać i pozbyć się chorobotwórczych bakterii.
Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza u dzieci? 7 wskazówek
Aby zapobiegać infekcjom dróg moczowych i zapaleniu pęcherza moczowego u dzieci, można podjąć kilka profilaktycznych środków. Oto kilka wskazówek:
- Zachowanie odpowiedniej higieny: Naucz dziecko, aby po skorzystaniu z toalety czyszczenie odbywało się z przodu do tyłu, aby zapobiec przenoszeniu bakterii z odbytu do cewki moczowej;
- Zachęcanie do regularnego oddawania moczu: Zachęcaj dziecko do regularnego opróżniania pęcherza, aby zapobiec namnażaniu się bakterii w drogach moczowych;
- Zapewnienie odpowiedniego nawodnienia: Zachęcaj dziecko do picia dużej ilości płynów, aby pomagać w spłukaniu bakterii z dróg moczowych;
- Unikanie obcisłej odzieży: Obcisła odzież może stwarzać ciepłe i wilgotne środowisko, sprzyjające rozwojowi bakterii. Wybieraj luźną i przewiewną odzież;
- Szybkie rozwiązywanie problemów z wypróżnianiem: Zaparcia mogą wywierać nacisk na pęcherz, utrudniając normalny przepływ moczu i zwiększając ryzyko infekcji. Zachęcaj do spożywania pokarmów bogatych w błonnik i regularnego wypróżniania;
- Zachęcanie do częstego oddawania moczu po kąpieli w basenie: Przypominaj dziecku, aby oddało mocz niedługo po kąpieli, aby wypłukać bakterie, które mogły dostać się do dróg moczowych;
- Unikanie kąpieli z piankami, kulkami do kąpieli i agresywnymi mydłami: Pianki i kule do kąpieli i agresywne mydła mogą podrażniać cewkę moczową, czyniąc ją bardziej podatną na infekcje. Używaj łagodnych mydeł bez zapachu i unikaj kąpieli z piankami.