, ,

Szampony z ketokonazolem – jak je stosować?

SPIS TREŚCI

    Zoxin Med i Nizoral, czyli ketokonazol na łupież

    Swędząca skóra głowy, nadmiernie przetłuszczające się włosy oraz obecność charakterystycznych, białych płatków na głowie, a często i na ubraniach mogą wskazywać na pojawienie się łupieżu. Ketokonazol to jeden z leków służących do leczenia łupieżu, a o jego charakterystyce i zasadach stosowania dowiesz się z poniższego artykułu.

    Szampon z ketokonazolem na łupież

    Łupież to bardzo powszechny problem, który dotyczy populacji w każdym wieku. Szacuje się, że Amerykanie wydają około 300 milionów dolarów na preparaty przeciwłupieżowe. Łupież to przypadłość, którą obserwuje się na skórze głowy. Do typowych objawów łupieżu należą: swędząca i łuszcząca się skóra bez stanu zapalnego. Najczęściej u podstawy łupieżu, oprócz nadprodukcji łojotoku, leży kolonizacja skóry przez grzyby z rodzaju Malassezia, dlatego leczenie szamponem z ketokonazolem jest dobrym krokiem terapeutycznym [1].

    Czy łupież to zawsze tylko łupież?

    Opisywane problemy skórne są przypadłością nawet połowy populacji. Pojawia się zatem pytanie, czy łupież to niewinna dolegliwość, nad którą nie warto się pochylać? Łupież często może być mylony z łojotokowym zapaleniem skóry. Oba problemy mają podobne podłoże etiologiczne, jednak łojotokowe zapalenie skóry jest poważniejsze. Pojawia się tutaj stan zapalny skórny, a łuszczenie obejmuje nie tylko skórę głowy, ale także twarz (głównie brwi i okolice nosa oraz ust), okolice uszu i górną część klatki piersiowej. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry jest bardziej skomplikowane i nie zawsze wystarczą tam tylko szampony z ketokonazolem [1].

    Ketokonazol bez recepty

    Podstawowym krokiem i terapią I rzutu jest stosowanie miejscowych leków przeciwgrzybiczych. Przykładem jest ketokonazol. To substancja, która działa silnie przeciwgrzybiczo. Mechanizm polega na blokowaniu jednego z etapów syntezy związków, które są niezbędne do prawidłowej budowy błony komórkowej grzybów. W efekcie zwiększa się przepuszczalność błony, traci ona swoje właściwości ochronne, co powoduje zniszczenie grzyba [1,2].

    Jak stosować szampon z ketokonazolem?

    Szampony z ketokonazolem dostępne są bez recepty. Zawartość ketokonazolu bez recepty w szamponie wynosi 20 mg/ml (2%), co jest wartością rekomendowaną według wytycznych [1,2].

    Najczęściej szampony z ketokonazolem stosuje się dwuetapowo:

    • W pierwszym etapie leczenia należy myć głowę szamponem przeciwgrzybiczym dwa razy w tygodniu przez 4 tygodnie.
    • Następnie powinno się prewencyjnie myć głowę szamponem z ketokonazolem raz w tygodniu, gdyż łupież ma tendencję do nawracania [1].

    Technika mycia ma znaczenie!

    Warto pamiętać, że sposób mycia głowy szamponem leczniczym przeciwgrzybiczym ma ogromne znaczenie w kwestii powodzenia terapii. Najpierw należy zmoczyć włosy wodą, a następnie nałożyć na nie szampon. Odpowiednia ilość to garść szamponu lub 1 saszetka preparatu. Teraz należy dobrze wmasować preparat w skórę głowy, aż do pojawienia się piany, którą trzeba pozostawić na około 5 minut. Po tym czasie należy dokładnie spłukać szampon [2].

    Które szampony zawierają ketokonazol bez recepty?

    Szampony lecznicze przeciwgrzybicze z ketokonazolem bez recepty to Nizoral oraz Zoxin-Med. Oba preparaty występują w poniższej konfiguracji:

    • Butelka 60 ml.
    • Butelka 100 ml.
    • Opakowanie z 6 saszetkami po 6 ml.

    Szampony z ketokonazolem to leki dostępne bez recepty (kategoria OTC).

    Zoxin Med czy Nizoral? Który wybrać?

    Który szampon z ketokonazolem wybrać? Zoxin Med czy Nizoral? Czy któryś z nich jest lepszy? To pewnie częste pytania, które pojawiają się podczas wyboru leku do leczenia łupieżu.

    Zoxin Med i Nizoral to praktycznie tożsame preparaty. To leki, które zawierają 2% ketokonazol. Pod względem efektywności terapeutycznej powinny być podobne. Jeśli zastanawiasz się, który szampon z ketokonazolem wybrać, to w rzeczywistości oba preparaty powinny działać tak samo.

    Oba szampony są bezpieczne. Działania niepożądane występują rzadko i najczęściej dotyczą nadmiernego przesuszenia się włosów i skóry głowy oraz swędzenia lub pieczenia [1,2].

    Szampony lecznicze przeciwgrzybicze – czy jest coś innego?

    Szampon z ketokonazolem jest najczęściej polecany na leczenie łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry czy łupieżu pstrego. Jednak niektóre osoby mogą nie być z nich zadowolone ze względu na brak efektów terapeutycznych. Może się tak stać, gdyż czasami grzyby odpowiedzialne za łupież zyskują oporność na dany lek. Nawet jeśli dobrze reagujesz na ketokonazol bez recepty, to po pewnym czasie jego skuteczność może się zmniejszyć. Warto wtedy zastosować inny szampon przeciwgrzybiczy.

    Inne lecznicze szampony przeciwgrzybicze zawierają substancje, takie jak cyklopiroksolamina, np. Pirolam.

    Wysoką skuteczność wykazują także szampony z dziegciem, które polecane są nawet w przypadku łuszczycy. Dziegieć można znaleźć w takich szamponach, jak: Paraderm lub Paraderm Plus (dodatkowo piroktolamina).

    Do niedawna popularnością cieszyły się szampony z pirytionianem cynku, jednak od 1 marca 2022 roku obrót nimi został zakazany, ze względu na zakwalifikowanie tej substancji do grupy rakotwórczych, mutagennych lub działających szkodliwie na rozrodczość [3].

    Bibliografia

    1. L. J. Borda i T. C. Wikramanayake, „Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review”, J. Clin. Investig. Dermatol., t. 3, nr 2, s. 10.13188/2373-1044.1000019, grudz. 2015.
    2. Nizoral – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    3. „BEZWZGLĘDNY ZAKAZ wprowadzania do obrotu produktów kosmetycznych zawierających PIRYTIONIAN CYNKU i LILIAL – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Toruniu – Portal Gov.pl”, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Toruniu. https://www.gov.pl/web/psse-torun/bezwzgledny-zakaz-wprowadzania-do-obrotu-produktow-kosmetycznych-zawierajacych-pirytionian-cynku-i-lilial (dostęp 23 kwiecień 2022).

    Omawiane substancje

    • Ketokonazol

      Ketokonazol jest lekiem przeciwgrzybicznym stosowanym w leczeniu chorób skóry i paznokci. Substancja ta hamuje wzrost grzybów i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się.
      syntetyczne
    • Pirokton olaminy

      Piroctone olamine to substancja lecznicza stosowana w kosmetykach przeciwłupieżowych oraz w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca czy egzema. Działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, hamując rozwój drobnoustrojów i łagodząc objawy chorób skórnych.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .