Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Ziołowe płukanki do jamy ustnej – co warto stosować? | leki.pl
,

Zioła do płukania jamy ustnej. Analiza gotowych preparatów z apteki

SPIS TREŚCI

    Ziołowe płukanki do jamy ustnej – co warto stosować?

    Zioła do płukania jamy ustnej są używane od wieków w leczeniu stanów zapalnych dziąseł, zębów czy gardła. Na rynku aptecznym istnieją preparaty gotowe stanowiące mieszanki ziół. W poniższym artykule dowiesz się, czym płukać jamę ustną przy zapaleniu oraz co jest lepsze: szałwia czy rumianek na dziąsła?

    W jakich przypadkach płukać jamę ustną?

    Zioła do płukania mają działanie przeciwzapalne, ściągające, odkażające, w związku z tym stosujemy je w przypadku chorób jamy ustnej i gardła o podłożu zapalnym. Będą to przede wszystkim:

    Powyższe schorzenia objawiają się zazwyczaj uczuciem pieczenia, bólu w jamie ustnej. Mogą być wyczuwalne zgrubienia pod językiem. W stanach zapalnych sięgających do gardła mogą pojawić się trudności z przełykaniem [1].

    W jakiej formie można kupić zioła do płukania jamy ustnej?

    Zioła mają szerokie zastosowanie w medycynie. Jednak zawsze, aby móc skorzystać z drogocennych związków chemicznych zawartych w roślinach, należy odpowiednio przygotować preparat. W przypadku ziół do płukania jamy ustnej będą to:

    Alkoholowe wyciągi

    Sporządza się je, wykorzystując etanol w różnym stężeniu. Ze względu na to, że wytwarzanie wyciągów alkoholowych jest skomplikowane, rynek apteczny ma do zaoferowanie gotowe roztwory.

    Dentosept do płukania

    W preparacie Dentosept znajdziemy alkoholowe wyciągi zawierające:

    • koszyczek rumianku: w olejku eterycznym zawiera przede wszystkim seskwiterpeny, które odpowiadają za działanie przeciwzapalne na błony śluzowe [2].
    • korę dębu: ma działanie ściągające, co oznacza, że przyspiesza gojenie się owrzodzeń i ran poprzez usuwanie martwych elementów na powierzchni błon śluzowych. Za to działanie odpowiadają garbniki [3].
    • Liść szałwii: Olejek eteryczny z liści szałwii posiada bogactwo związków chemicznych nadający roślinie działanie przeciwzapalne, ściągające oraz hamujące rozwój drobnoustrojów [4].
    • Ziele arniki: Substancje czynne wnikają przez błony śluzowe, powodując uszczelnienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych. Dzięki temu w kontekście leczenia chorób jamy ustnej, zastosowanie ziela arniki powoduje hamowanie krwawienia dziąseł i mikrourazów, tym samym przyspieszając gojenie [5].
    • Kłącze tataraku: Ma działanie przeciwbakteryjne oraz ściągające.
    • Ziele mięty: Stosowane zewnętrznie liście mięty mają działanie przeciwbakteryjne i ściągające [6].
    • Ziele tymianku: Tymianek ma działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Dzięki czemu stany zapalne jamy ustnej wywołane drobnoustrojami chorobotwórczymi są łagodzone [7].

    Ze względu na zastosowanie etanolu w wysokim stężeniu do przygotowywania Dentoseptu, preparat jest wskazany dla osób powyżej 6 roku życia. Dentosept jest koncentratem, co oznacza, że przed użyciem należy go rozcieńczyć [1].

    Salviasept do płukania gardła

    Preparat jest koncentratem wyciągu alkoholowego z liści szałwii. Jak wcześniej wspomniałam, liść szałwii zawiera związki chemiczne, które powodują działanie przeciwzapalne i hamujące rozwój drobnoustrojów. Oprócz tego roślina zawiera garbniki, działające ściągająco na powierzchnię błon śluzowych. Preparat zawiera również:

    • olejek goździkowy, tymiankowy, majerankowy, miętowy: nadające preparatowi działanie przeciwzapalne
    • wyciągi z liści szałwii, koszyczków rumianku, ziela mięty, ziela tymianku, ziela krwawnika oraz owoców kopru. Ziele krwawnika dodaje działanie przeciwkrwotoczne, a owoc kopru działa odkażająco.

    Salviasept jest wskazany do stosowania wyłącznie dla osób dorosłych. Przed użyciem należy go rozcieńczyć z wodą [4,8,9,10].

    Zioła do zaparzania

    Na rynku aptecznym dostępne są także preparaty do zaparzania w wodzie w warunkach domowych. Ze względu na prostsze składy i brak wykorzystania alkoholu, preparaty do zaparzania mogą być używane dla dzieci oraz w skojarzeniu z innymi lekami.

    Septosan

    Mieszanka ziołowa dostępna w torebkach do zaparzania posiada:

    • ziele tymianku
    • liść szałwii
    • liść mięty pieprzowej

    Taki skład zapewnia preparatowi działanie silnie przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze i odkażające. 1 torebkę preparatu należy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem 15 minut. Tak jak w przypadku innych preparatów roślinnych należy wziąć pod uwagę występowanie alergii. Ze względu na brak danych o bezpieczeństwie przed płukaniem jamy ustnej u dzieci warto skonsultować się z lekarzem [4,6,7,11].

    Rumianek

    Torebkę z rumiankiem należy parzyć we wrzątku przez 10 minut. Ze względu na profil bezpieczeństwa i brak obserwowanych działań niepożądanych, preparat można stosować u dzieci powyżej 6 miesiąca życia [2,12].

    Bibliografia

    1. Charakterystyka produktu leczniczego, Dentosept.
    2. Matricariae flos, Koszyczek rumianku, FPX.
    3. Quercus cortex, kora dębu, FPX.
    4. Salviae Officinalis folium, Liść szałwii lekarskiej, FPX.
    5. Arnicae flos, Kwiat Arniki, FPX.
    6. Menthae piperitae folium, Liść mięty pieprzowej, FPX.
    7. Thymi herba, Ziele tymianku, FPX
    8. Millefolii herba, Ziele krwawnika, FPX.
    9. Foeniculi amari fructus, Owoc kopru włoskiego, FPX.
    10. Charakterystyka produktu leczniczego Salviasept.
    11. Charakterystyka produktu leczniczego Septosan.
    12. Charakterystyka produktu leczniczego Rumianek fix.

    Omawiane substancje

    • Kora dębu

      Kora dębu zawiera garbniki. Kora dębu stosowana jest w produkcji skór i barwników.
      Brak danych
    • Rumianek pospolity

      Rumianek pospolity to roślina zielarska, która ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Z rumianku można przygotować herbatę lub stosować go w postaci kremów i maści.
      Surowce roślinne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .