Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Co pomaga na zespół niespokojnych nóg? | leki.pl
, ,

Jaki jest lek na zespół niespokojnych nóg?

SPIS TREŚCI

    Co pomaga na zespół niespokojnych nóg?

    Syndrom niespokojnych nóg, czyli RLS, jest dosyć powszechną dolegliwością. Objawia się koniecznością nieustannego poruszania nogami, w tym podczas snu. Czy zespół niespokojnych nóg jest groźny? Co należy zrobić w przypadku podejrzenia wystąpienia syndromu? Czy są jakieś skuteczne metody leczenia? Co to jest Zespół Niespokojnych Nóg? Jest znany również pod skrótem RSL, który pochodzi od angielskich…

    Syndrom niespokojnych nóg, czyli RLS, jest dosyć powszechną dolegliwością. Objawia się koniecznością nieustannego poruszania nogami, w tym podczas snu. Czy zespół niespokojnych nóg jest groźny? Co należy zrobić w przypadku podejrzenia wystąpienia syndromu? Czy są jakieś skuteczne metody leczenia?

    Co to jest Zespół Niespokojnych Nóg?

    Jest znany również pod skrótem RSL, który pochodzi od angielskich słów Restless Legs Syndrome, oraz jako syndrom Wittmaacka-Ekboma. Jest to zestaw charakterystycznych objawów dotyczących pozostających w bezruchu nóg. Objawy pojawiają się z reguły podczas snu, co znacznie utrudnia wypoczynek. Konsekwencją jest zmęczenie, brak energii i ociężałe nogi. Zespół Niespokojnych Nóg zalicza się do zaburzeń neurologicznych i jego leczeniem najczęściej zajmują się psychiatrzy [1].

    Jakie są przyczyny Zespołu Niespokojnych Nóg?

    Istnieją opinie, że przyczyną może być czynnik genetyczny, ale badania nie potwierdzają jednoznacznie takiej tezy. Bardziej prawdopodobne jest, że przyczyną RLS mogą być problemy w układzie połączeń między rdzeniem kręgowym a mózgiem. Związane są one z neuroprzekaźnikiem – dopaminą. Ponieważ żelazo oraz magnez uczestniczą w procesach jej syntezy, RLS może być związany z niedoborem tych dwóch pierwiastków. Innymi przyczynami może być stosowanie niektórych antydepresantów, leków przeciwpsychotycznych czy histaminowych oraz niektóre choroby towarzyszące [2].

    Zespół Niespokojnych Nóg – jakie ma objawy?

    Najczęściej występujące objawy RLS to m.in.;

    • drętwienie,
    • mrowienie;
    • drganie;
    • swędzenie;
    • pieczenie;
    • cierpnięcie nóg.
    • najczęściej dotyczy praktycznie całej powierzchni obu nóg;
    • rzadko objawy dotyczą również tułowia i kończyn górnych.
    • dolegliwości pojawiają się podczas bezruchu, np. podczas snu i zasypiania, podróży różnymi środkami transportu szczególnie w pozycji siedzącej;
    • dolegliwości ustępują podczas ruchu;
    • z reguły dolegliwości nasilają się z czasem [1, 2].

    Kto jest najbardziej narażony na RLS?

    • szacunki mówią, że syndrom może dotyczyć nawet 5% społeczeństwa;
    • najwięcej przypadków obserwuje się u osób po 60 roku życia, ale dolegliwości mogą wystąpić w każdym wieku;
    • nieznacznie częściej RLS dotyka kobiet niż mężczyzn (ok. 60% to kobiety);
    • kobiety w ciąży, w szczególności w ostatnim trymestrze, częściej cierpią na RLS;
    • choroby współistniejące, takie jak niewydolność nerek, cukrzyca, niedobór żelaza czy polineuropatie zwiększają szansę wystąpienia syndromu niespokojnych nóg [1,2].

    Jak zdiagnozować RLS?

    Pomimo, że objawy RLS są specyficzne i raczej trudno je pomylić z innymi chorobami, to syndrom RLS jest rzadko diagnozowany. Wielu pacjentów niestety nie idzie do lekarza, tylko samemu próbuje się zdiagnozować i ewentualnie leczyć. Jest to błąd, ponieważ RLS nie leczony może doprowadzić do przemęczenia organizmu i do depresji, dlatego nie wolno lekceważyć objawów i należy jak najszybciej udać się do neurologa w celu dokładnej diagnostyki. Obecnie nie istnieje żadne badanie laboratoryjne specyficzne dla RLS. Lekarz stawia diagnozę stawia na podstawie wywiadu medycznego, badania fizykalnego i badań laboratoryjnych, które wykluczą inne schorzenia [1].

    Zespół niespokojnych nóg – jak leczyć?

    • stosuje się suplementację żelaza, magnezu, witamin C, B6 i B12;
    • w zależności od diagnostyki lekarz może zapisać leki dostępne na receptę, takie jak leki dopaminergiczne (dla przykładu ropinirol np. Polpix SR czy pregabalina np. Egzysta), benzodiazepiny (np. Lorazepam) opioidy (np. Talvosilen) czy leki przeciwpadaczkowe (takie jak gabapentyna np. Symleptic czy pregabalina np. Egzysta) – mają one jednak dużo potencjalnych skutków ubocznych i z tego względu są stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza;
    • w przypadku leczenia RLS pomocne mogą okazać się ćwiczenia relaksacyjne i odstawienie używek takich jak kawa i alkohol;
    • ulgę mogą przynieść również masaże nóg i zimne oraz ciepłe kąpiele;
    • należy również unikać zwiększonego wysiłku fizycznego wieczorami;
    • RLS u kobiet w ciąży, jeżeli objawy nie są bardzo uciążliwe, z reguły nie jest leczony, ponieważ najczęściej po porodzie ustępuje [1, 2].

    Witaminy na zespół niespokojnych nóg – przykłady preparatów

    Złożone

    Restonum 30 tabletek, dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego

    • 1 tabletka zawiera 133,51 mg L-asparaginianu magnezu, 205,10 mg, węglanu magnezu, 46 mg  fumaranu żelaza, 50 g, witaminy C, 0,7 mg, witaminy B6 – 0,7 mg i 2,5 μg witaminy B12;
    • dorośli stosują 1 tabletkę 2 razy dziennie;
    • preparat jest stosowany w przypadku niedoboru żelaza i magnezu i w przebiegu wtórnej postaci RLS [3].

    Magnez

    Maglek B6 50 tabletek, produkt leczniczy

    • 1 tabletka zawiera 500 mg mleczanu magnezu i 5 mg chlorowodorku pirydoksyny;
    • w profilaktyce niedoboru magnezu stosuje się 1 lub 2 tabletki na dobę [4].

    Żelazo

    Ascofer 50 tabletek powlekanych, produkt leczniczy

    • 1 tabletka powlekana zawiera 200 mg żelaza(ll) glukonianu;
    • w zależności od wieku stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza oraz ulotką;
    • stosuje się w przypadku niedoboru żelaza [5].

    Podsumowanie – co pomaga na zespół niespokojnych nóg?

    Nie ma konkretnego leku na zespół niespokojnych nóg. Leczenie jest prowadzone w zależności od przyczyny i powinno być prowadzone przez lekarza. Ważne, żeby nie bagatelizować objawów i jak najszybciej zgłosić się do neurologa. Objawy wraz z postępem czasu najczęściej się pogłębiają i mogą prowadzić nawet do  poważnych depresji. Pomimo, że na wiele schorzeń związanych z nogami skuteczne są maści czy kremy, to nie istnieje idealna maść na zespół niespokojnych nóg. Z reguły stosowane są doustne postacie leku, jeżeli problemem są niedobory minerałów czy witamin to można stosować preparaty dostępne bez recepty. W wielu przypadkach koniecznie jest jednak zastosowanie dosyć silnych leków dostępnych tylko i wyłącznie na receptę. Aby ich uniknąć warto zacząć leczenie jak najszybciej.

     

    Bibliografia

    1. Hening, Wayne, et al. „Impact, diagnosis and treatment of restless legs syndrome (RLS) in a primary care population: the REST (RLS epidemiology, symptoms, and treatment) primary care study.” Sleep medicine 5.3 (2004): 237-246.
    2. Benes, Heike, et al. „Definition of restless legs syndrome, how to diagnose it, and how to differentiate it from RLS mimics.” Movement disorders: official journal of the Movement Disorder Society 22.S18 (2007): S401-S408.
    3. https://www.aflofarm.com.pl/pl/produkty/suplementy-diety/restonum-ls/ (05.06.2022 16:15)
    4. Maglek B6 charakterystyka produktu leczniczego
    5. Ascofer charakterystyka produktu leczniczego

    Omawiane substancje

    • Gabapentyna

      Gabapentyna jest lekiem stosowanym w leczeniu padaczki oraz bólu neuropatycznego. Jest to substancja o działaniu przeciwpadaczkowym i przeciwbólowym.
      syntetyczne
    • Lorazepam

      Lorazepam jest lekiem przeciwlękowym i uspokajającym. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń lękowych i bezsenności.
      syntetyczne
    • Magnez

      Magnez jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Mg i liczbie atomowej 12. Magnez jest ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu człowieka, wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Pregabalina

      Pregabalina to lek przeciwpadaczkowy stosowany również w leczeniu bólu neuropatycznego. Substancja ta działa poprzez hamowanie uwalniania neuroprzekaźników, co zmniejsza pobudzenie neuronów i łagodzi objawy chorób neurologicznych.
      syntetyczne
    • Ropinirol

      Ropinirol jest lekiem stosowanym w leczeniu choroby Parkinsona. Substancja ta działa poprzez stymulowanie receptorów dopaminowych w mózgu.
      syntetyczne
    • Witamina B12

      Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwiotwórczego. Jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, którą organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Witamina B6

      Witamina B6 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego. Można ją znaleźć w produktach spożywczych takich jak mięso, ryby, orzechy i banany.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Witamina C

      Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy C może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Żelazo

      Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Fe. Żelazo jest niezbędne dla organizmu człowieka do produkcji hemoglobiny.
      Witaminy i mikro- i makroelementy

    Omawiane schorzenia

    • Zespół niespokojnych nóg

      Zespół niespokojnych nóg to choroba neurologiczna, która charakteryzuje się nieprzyjemnymi wrażeniami w kończynach dolnych, prowadzącymi do niepokoju i trudności w zasypianiu. Choroba ta może wpływać na jakość życia pacjenta i wymaga leczenia farmakologicznego lub zmiany stylu życia.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .