, , , ,

Zaropiałe oczy u dziecka – jak leczyć?

SPIS TREŚCI

    Ropiejące oczy u dziecka – jakie krople do oczu stosować?

    Zmysł wzroku rozwija się w okresie niemowlęcym i dalszym dzieciństwie. Dlatego w okulistyce dziecięcej szczególnie podkreśla się konieczność wczesnego wykrywania i leczenia chorób oczu, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia możliwe najlepszego widzenia w okresie dorosłym. To ważne, aby nie wahać się i zwrócić o pomoc do okulisty dziecięcego, jeśli obraz chorobowy wymaga większej wiedzy…

    Od czego ropiejące oczy?

    Wydzielina ropna w oczach może mieć różne przyczyny. U noworodków może być wynikiem zatkania kanalików łzowych. U starszych dzieci i dorosłych może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe, alergiczne, lub być powikłaniem zespołu suchego oka. Dokładną diagnozę powinien postawić lekarz, jednak są czynniki, które pozwalają zasugerować, co jest dokładną przyczyną ropiejących oczu:

    • W przebiegu bakteryjnego zapalenia spojówek w oku pojawia się ropna, lepka wydzielina;
    • W przypadku wirusowego podłoża choroby wydzielina jest rzadsza i obfitsza;
    • Alergii towarzyszy mocny świąd;
    • W przypadku zespołu suchego oka- pieczenie [5].

    Ropiejące oczy u dziecka — jakie krople wybrać?

    1. Bakteryjne zapalenie spojówek – sposoby leczenia

    Zakażenie bakteriami jest najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek u dzieci. Częstymi patogenami wywołującymi bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci są nietypowe szczepy Haemophilus, S. pneumoniae, M. catarrhalis i S. aureus.

    Zapobieganie

    Mycie rąk i unikanie kontaktu z ogniskami zakażeń.

    Objawy

    • obecność ropnej wydzieliny
    • pieczenie oczu
    • zadrażnienie spojówek
    • brodawki spojówki

    Krople na ropiejące oczy na receptę

    Jeśli zapalenie spojówek nie jest związane z chorobą układową, odpowiednie są miejscowo podawane antybiotyki o szerokim spektrum 4-5 razy na dobę, takie jak: erytromycyna, polimiksyna-bacytracyna, sulfacetamid, tobramycyna i fluorochinolony.

    Jeśli nie ma poprawy, wykonuje się wymaz z worka spojówkowego na posiew i antybiogram, a następnie celowany antybiotyk miejscowo.

    1. Wirusowe zapalenie spojówek – sposoby leczenia

    Zakażenie adenowirusami często związane jest z zapaleniem gardła, reakcją grudkową i nastrzykiem spojówki powiekowej oraz gorączką oczno-gardłową. Adenowirusowe zapalenie spojówek występuje w postaci epidemii. Zapalenie spojówek może towarzyszyć ostrej fazie odry. Wirus opryszczki zwykłej może wywołać zapalenie spojówek lub jednocześnie zapalenie brzegów powiek i zapalenie spojówek.

    Zapobieganie

    Mycie rąk i unikanie kontaktów z chorymi.

    Objawy

    • wodnista lub ropna wydzielina
    • nastrzyk spojówki jednego lub obu oczu
    • pęcherzykowa wysypka na powiekach sugerująca zakażenie wirusem opryszczki zwykłej

    Leczenie

    Leczenie wirusowego zapalenia spojówek ma znaczenie wspomagające. Dzieci, u których stwierdza się istnienie infekcji adenowirusowej, uważa się za zakaźne przez 10-14 dni od pojawienia się pierwszych objawów. Powinny pozostać wtedy w reżimie sanitarnym oraz zaleca się ścisłe przestrzeganie higieny, a zwłaszcza mycie rąk.

    Zapalenie spojówek wywołane wirusami Herpes może być leczone kroplami z 1% triflurydyny lub 3% maścią z widarabiną.

    W celu zmniejszenia częstotliwości i intensywności nawrotowego zapalenia spowodowanego wirusami Herpes zaleca się profilaktycznie podawanie acyklowiru doustnie.

    1. Alergiczne zapalenie spojówek – sposoby leczenia

    Zapobieganie

    Należy ograniczyć ekspozycję na alergeny przez mycie rąk po zabawie z psami/ kotami, pranie ubrań oraz kąpiel po wyjściu na zewnątrz, gdy podwyższone jest stężenie pyłków w powietrzu.

    Objawy

    • świąd, łzawienie, zaczerwienie oczu
    • śluzowa lub ropna wydzielina
    • zapalenie błony śluzowej nosa
    • kichanie

    Krople na ropiejące oczy bez recepty

    Skuteczne leczenie objawów alergicznych oczu polega na miejscowym podawaniu kropli o działaniu przeciwhistaminowym takim jak: 0,1% olopatadyna, 0,5% epinastyna czy 0,025% ketotifen.

    Inne dostępne preparaty to m.in. krople będące połączeniem środków obkurczających naczynia i przeciwhistaminowych (nafazolina, antazolina), niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak 0,5% ketorolak, stabilizatory błon komórkowych komórek tucznych: 0,1% lodoksamid lub steroidy np. 0,125% prednizolon.

    Kortykosteroidy muszą być stosowane z ostrożnością, ponieważ ich przedłużone stosowanie może prowadzić do jaskry i zaćmy.

    Zmniejszenie objawów można spowodować poprzez podawanie leków antyhistaminowych oraz ograniczenie ekspozycji na alergeny.

    1. Ciało obce lub uszkodzenie mechaniczne

    W przeciwieństwie do zapalenia spojówek o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub alergicznym, ropienie dotyczy zazwyczaj tylko jednego oka. Jeśli ropieniu oka nie towarzyszą objawy infekcji lub alergii, najczęściej podejrzewa się podrażnienie oka np. pocieranie lub obecność ciała obcego.

    Ropiejące oko u noworodka – jak należy postępować?

    Niedrożność kanalika łzowego

    W momencie narodzin koniec kanału łzowego od strony nosa bywa zamknięty cienką membraną, która pęka tuż po narodzinach, co umożliwia prawidłowy przepływ łez. Często membrana nie zostaje do końca przerwana, co powoduje zatkanie kanału łzowego, przez co w jednym lub w obojgu oczach zbierają się łzy. Płyn, który nie odpływa, staje się źródłem infekcji.

    Objawy

    • wydzielina uporczywie żółta

    Czym przemywać oczy noworodka?

    Należy delikatnie rozmasować koniec kanału łzowego, który znajduje się poniżej zgrubienia nosa w kąciku oka. Masowanie wykonujemy ruchem w dół i do wewnątrz w kierunku nosa, około sześciu razy. Czynność można powtarzać nawet do 10 razy na dobę.

    Poprzez masowanie kanału łzowego wywiera się nacisk na zgromadzony płyn, który z kolei otwiera membranę i czyści kanał.

    Jeżeli żółta wydzielina utrzymuje się, lekarz może przepisać antybiotyk w maści lub kroplach. Najczęściej stosowane krople w przypadku zatkania kanalika łzowego to  0,3% Biodacyna.

    Żółty katar i ropiejące oczy u dziecka

    Wydzielinie z oczu często towarzyszy katar, zwłaszcza u dzieci. W alergicznym podłożu katar powinien być lejący i przeźroczysty. Jeśli zauważymy, że katar gęstnieje i zmienia kolor na zielony, lub żółty świadczy to o tym, że mamy do czynienia z rozwijającą się infekcją wirusową, lub bakteryjną. Ropna wydzielina z oka wskazuje na to, że infekcja objęła nie tylko górne drogi oddechowe, ale także spojówkę oka.

    W takim przypadku warto udać się do lekarza w celu doboru odpowiedniego leczenia [6].

    Domowe sposoby na ropiejące oczy u dziecka

    W przypadku pojawienia się ropnej wydzieliny u dziecka oko można przemywać roztworem soli fizjologicznej (0,9% NaCl). Pomocne również są krople tzw. sztuczne łzy np. (Lacrimal), które nawilżają spojówki oka. Można stosować także okłady z naparu z rumianku, należy jednak zachować ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na rumianek.

     

    Bibliografia

    1. Turno-Kręcicka A, Barć A, Kański J. Choroby oczu u dzieci. Kompendium diagnostyki i terapii. Górnicki Wydawnictwo Medyczne. Wrocław 2002: 272.
    2. Murkoff H, Mazel S. W oczekiwaniu na dziecko- najlepszy poradnik dla przyszłych matek i ojców. Wydanie VII. Poznań 2017: 593-594.
    3. Sears W, Sears M, Sears R, Sears J. Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia. Wydanie II. Wydawnictwo Mamania 2017: 127.
    4. Lipiec E, Grałek M. Choroby alergiczne oczu u dzieci i młodzieży. Przegląd pediatryczny 2002, VOL 32, NO4:269-274.
    5. Azari AA, Arabi A. Conjunctivitis: A Systematic Review. J Ophthalmic Vis Res. 2020;15(3):372-395. Published 2020 Aug 6. doi:10.18502/jovr.v15i3.7456
    6. EPOS 2020 a 2012 – podsumowanie najważniejszych zmian. E. Grochowska-Bohatyrewicz. Forum Pediatrii Praktycznej. 2021.

    Omawiane substancje

    • Erytromycyna

      Erytromycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
      syntetyczne
    • Ketotifen

      Schorzenie to jest związane z zaburzeniami funkcjonowania organizmu, które mogą prowadzić do różnych objawów i chorób. W leczeniu schorzeń stosuje się różne metody, w tym farmakologiczne, chirurgiczne, terapię fizyczną oraz zmiany stylu życia i diety.
      syntetyczne
    • Olopatadyna

      Olopatadyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych w organizmie.
      syntetyczne
    • Polimyksyna B

      Polimyksyna B jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na bakterie poprzez niszczenie ich błon komórkowych.
      syntetyczne
    • Tobramycyna

      Tobramycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu bakterii Gram-ujemnych.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Alergiczne zapalenie spojówek

      Alergiczne zapalenie spojówek jest chorobą oczu, która powoduje zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu. Jest to reakcja alergiczna na substancje takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt lub chemikalia.
    • Śluzowo-ropne zapalenie spojówek

      Schorzenie to charakteryzuje się stanem zapalnym spojówek, który jest wywołany przez bakterie lub wirusy. Objawy obejmują zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie i wydzielanie śluzu lub ropy z oczu.
    • Zapalenie spojówek

      Zapalenie spojówek to choroba oczu, która charakteryzuje się zaczerwienieniem, swędzeniem i łzawieniem oka. Może być spowodowane infekcją bakteryjną, wirusową lub alergiczną.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .