Skąd się bierze zapalenie ucha?
Ostre zapalenie ucha bardzo często występuje w wieku dziecięcym. Jego przyczyną są zakażenia bakteryjne. Najczęściej występują infekcje powodowane przez pneumokoki (Streptococcus pneumoniae), rzadziej, ale także zdarzają się zapalenia ucha spowodowane przez bakterie Haemophilus influenzae oraz Moraxella catarrhalis.
Często do zapalenia ucha dochodzi po infekcji górnych dróg oddechowych, ponieważ ucho jest połączone z układem oddechowym przez trąbkę Eustachiusza. Zapalenie ucha jest dużo częstsze u dzieci niż u dorosłych ze względu na budowę ucha [1].
Jak się objawia zapalenie ucha?
Zapalenie ucha ma charakter nagły i charakteryzuje się obecnością wycieku z ucha środkowego. Do mniej typowych objawów należy ból, gorączka, osłabienie, spadek apetytu i płaczliwość. Ucho może być zaczerwienione. Małe dzieci podczas zapalenia mogą ciągnąć uszy i je pocierać [1].
Zapalenie ucha u dziecka — co podać?
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
U większości dzieci objawy zapalenia ucha się zaostrzają w przeciągu 24h oraz łagodzą po 3 dniach. Stąd na pytanie, jak leczyć zapalenie ucha, odpowiedź dla rodzica jest prosta. Podaj środki przeciwbólowe i przeciwzapalne na przykład ibuprofen w zawiesinie i czekaj. Dostaniesz go w aptece bez recepty pod nazwami handlowymi: Nurofen, Mig, Ibum, Axoprofen. Jeśli faktycznie w przeciągu pierwszej doby objawy się pogorszą, udaj się do lekarza na badanie ucha. Po potwierdzeniu zapalenia Twoje dziecko dostanie antybiotyk [1].
Jaki antybiotyk stosujemy przy zapaleniu ucha?
Ze względu na to, że źródłem zakażenia są najczęściej bakterie Streptococcus pneumoniae oraz Haemophilus influenzae antybiotykiem pierwszego rzutu jest amoksycylina (Amotaks, Ospamox) lub amoksycylina z kwasem klawulanowym (Amoksiklav, Augmentin). Podanie antybiotyku skraca okres choroby i zapobiega powikłaniom. Nie należy jednak podawać go zawsze, kiedy tylko wystąpi ból, ponieważ obecnie rośnie oporność bakterii na działanie antybiotyków. Jeśli będziemy na wszystkie dolegliwości zawsze wdrażać antybiotykoterapię, za jakiś czas może się okazać, że bakterie są oporne na wszystkie dostępne na rynku środki [1].
Lekarz może zalecić również stosowanie kropli do uszu zawierających steryd i antybiotyki. Do takich kropel zaliczamy na przykład Dicortineff czy Tobradex.
Jakie mogą być powikłania po źle leczonym zapaleniu ucha u dziecka?
W przypadku przewlekłych zakażeń bakteryjnych ucha, kiedy leczenie nie przynosi skutków, może dojść do powikłań, spośród których część jest groźna dla zdrowia dziecka. Należą do nich:
- Zapalenie wyrostka sutkowatego (kość znajdująca się za uchem)
- Zapalenie opon mózgowych [1]
Jakie są domowe sposoby na ból ucha u dziecka?
W przypadku chorób uszu nie warto eksperymentować z domowymi sposobami, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Jedynymi bezpiecznymi metodami do zastosowania w warunkach domowych są ciepłe okłady i nacieranie okolic uszu olejkiem kamforowym.