Skąd się bierze zapalenie błony śluzowej żołądka?
O zapaleniu żołądka mówimy, kiedy dochodzi do jakiegokolwiek uszkodzenia błony śluzowej w żołądku. Błona śluzowa jest najbardziej wewnętrzną warstwą ściany narządu. Zapalenie jest najczęściej wynikiem działania na żołądek bakterii Helicobacter pylori. Kolejnym powodem są nadżerki, które mogą powstać w wyniku licznych czynników takich jak:
- aktywność destrukcyjna na błonę śluzową żołądka leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czyli ibuprofenu, diklofenaku, naproksenu
- działania na żołądek alkoholu
- stosowania żelaza w formie doustnych preparatów
- chemioterapii
- wrzodów żołądka na tle stresowym
- wrzodów powstających w wyniku innych chorób takich jak zespół Cushinga, czy sepsy [1]
Jakie są objawy zapalenia żołądka?
W praktyce wyróżniamy ostre i przewlekłe zapalenie żołądka. Ostre najczęściej występuje z mocnym bólem brzucha, nudnościami i wymiotami. Są to jednak objawy na tyle niespecyficzne, że bez wykonania gastroskopii nie da się jednoznacznie stwierdzić jego obecność. Z diagnozą przewlekłego zapalenia żołądka jest podobnie. Część osób uskarża się na długotrwałe występującą niestrawność, bóle brzucha czy uczucie pełności po spożyciu posiłku. Co gorsza, bywają pacjenci, którzy mają zapalenie żołądka, a nie obserwują żadnych objawów. Najczęściej są oni diagnozowani przypadkowo [1].
Jak zregenerować i odbudować błonę śluzową żołądka?
Przede wszystkim terapię zapalenia żołądka zawsze należy rozpocząć od dokładnej diagnostyki. Bez określenia przyczyn nie ma możliwości wyeliminowania problemu. Inne leki dobiera się pacjentom z Helicobacter pylori, a inną u osób z autoimmunologicznym zapaleniem żołądka. W związku z tym, jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepokojące objawy, udaj się jak najszybciej do lekarza w celu wykonania badań [1].
Zapalenie żołądka: co pomaga?
Zanim doczekamy się wyników badań, możemy sobie pomóc, stosując leki na zapalenie żołądka bez recepty. W aptece otrzymamy szereg preparatów, które w tym przypadku powinny należeć do jednej z poniższych grup:
Inhibitory pompy protonowej (IPP)
Lek na zapalenie błony śluzowej żołądka zawierający IPP znajdziesz w aptece pod nazwami handlowymi: Piastprazol, Pantoprazol, Omeprazol, Ortanol, Goprazol. Jest to grupa leków działająca na błonę śluzową żołądka w taki sposób, którego skutkiem jest zahamowanie wydzielania kwasu solnego do żołądka. Dzięki temu podrażniona błona śluzowa nie ulega dalszemu uszkodzeniu przez kwas. Leki te przez ich działanie mogą zaburzać uwalnianie i metabolizm niektórych innych leków. Dla bezpieczeństwa należy zachować kilkugodzinny odstęp czasowy od zażywania leków [2].
Antagoniści receptora H2
Leki z tej grupy działają na receptory H2 znajdujące się w żołądku. Hamowanie tych receptorów prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Jednocześnie nie podrażnia on uszkodzonych błon śluzowych. W aptece bez recepty możemy dostać lek z tej grupy pod nazwą: Famotydyna Ranigast [3].
Zioła na zapalenie błony śluzowej żołądka
W zapaleniu błony śluzowej żołądka można stosować wspomagająco zioła, jednym z nich jest korzeń lukrecji. Badania dowodzą, że przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka. Warto jednak pamiętać, że nie można go stosować w przypadku marskości wątroby, zastoju żółci czy niewydolności nerek. Dobrze sprawdzą się zioła rozkurczające mięśniówkę gładką takie jak na przykład rumianek. W zapaleniu błony śluzowej żołądka przed diagnozą lepiej jest unikać nalewek na spirytusie, ponieważ alkohol może dodatkowo zaognić zapalenie. W tym przypadku lepiej sięgnąć po suszone zioła i samodzielnie wykonać napar [4].
O czym pamiętać stosując leki na zapalenie żołądka bez recepty?
Zazwyczaj leki te powodują bardzo szybką ulgę. Jednak nie jest to w żadnym wypadku powód odwołania wizyty lekarskiej. Brak ustalenia przyczyny wiąże się z tym, że nie eliminujemy problemu, jaki wywołał zapalenie, a jedynie maskujemy objawy. W ten sposób można doprowadzić do groźnych, często nieodwracalnych powikłań.