Dlaczego, to co spożywamy, jest istotne podczas karmienia mlekiem?
Dzieci w okresie niemowlęcym są w fazie intensywnego rozwoju całego organizmu, włączając w to najważniejszy: układ nerwowy. Początkowo w większości przypadków spożywają jedynie mleko matki. W związku z tym jakość mleka jest niezwykle istotna, a pożywienie, leki i wszelkiego rodzaju suplementy diety mogą zaburzać nie tylko wytwarzanie mleka, ale także znacznie wpływać na jego jakość. Niektóre substancje czynne z ziół przenikają do mleka matki i zostają dostarczone dziecku podczas karmienia. Nie wszystkie z nich, mimo że mają drogocenne właściwości lecznicze, są bezpieczne dla niemowlęcia. Te wszystkie argumenty wskazują na to, że nie tylko w trakcie ciąży należy zwracać uwagę na to co się przyjmuje.
Jakie zioła można stosować podczas karmienia piersią?
Niektóre ziołowe ekstrakty są bezpieczne zarówno dla mamy jak i dziecka.
Melisa, a karmienie piersią
Melisa jest rośliną zawierającą olejek eteryczny bogaty w substancje mające działanie uspokajające, wyciszające oraz regulujące trawienie. Badania dowodzą, że może powodować delikatne zwiększenie laktacji. Niestety nie ma potwierdzonych badań ile i jakie związki czynne przechodzą do mleka matki. Melisa jest stosowana u niemowląt, chociażby w łagodzeniu kolek. W związku z tym w umiarkowanych ilościach nie zaszkodzi dziecku, więc można ją stosować podczas karmienia piersią [1].
Pokrzywa, a karmienie piersią
Pokrzywa jest rośliną pobudzającą laktację. Jest ogólnie uważana za bezpieczną, jednak ze względu na silne działanie moczopędne odradza się jej stosowanie podczas karmienia piersią. Argumenty, które za tym przemawiają to ryzyko kumulacji metali ciężkich w organizmie matki, które mogą przenikać do mleka [2].
Rumianek, a karmienie piersią
Rumianek jest jednym z ziół, które można podawać dzieciom w okresie niemowlęcym. Ze względu na brak skutków ubocznych jest uznawany za bezpieczny. W związku z tym w celu działania przeciwzapalnego można go podawać kobietom karmiącym [3].
Jakich ziół nie można stosować podczas karmienia piersią?
Mięta, a karmienie piersią
Mentol zawarty w mięcie powoduje hamowanie laktacji, więc jeśli chcemy karmić dziecko piersią, nie powinnyśmy spożywać mięty [4].
Czystek, a karmienie piersią
Czystek jest rośliną o działaniu antyoksydacyjnym oraz hamującym rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Niestety obecnie nie wiemy, jak duża część substancji z olejku eterycznego dociera do mleka matki. Ze względu na ten brak wiedzy nie zaleca się picia herbatek z czystka podczas karmienia piersią [5].
Szałwia, a karmienie piersią
Szałwia jest rośliną, którą wykorzystujemy do całkowitego zatrzymania laktacji. Można ją znaleźć w dedykowanym do tego celu suplemencie diety pod nazwą Antilactin [6].
Rośliny toksyczne dla niemowlęcia
To, czego najbardziej się obawiamy w kontekście karmienia piersią to sytuacja, w której to, co spożywamy, przenika do mleka matki i stanowi zagrożenie dla dziecka. Aby uniknąć takich sytuacji, nie stosuj poniższych ziół w trakcie karmienia piersią:
- Podbiał: bardzo często spotykany w preparatach do ssania na gardło. Alkaloidy zawarte w roślinie działają hepatotoksycznie na niemowlę [7].
- Aloes: glikozydy zawarte w skórce liści aloesu przenikają do mleka matki, co może spowodować silny efekt przeczyszczający [8].
- Senes: roślina spożywana przez mamę karmiącą na zaparcia wywoła ostre biegunki u niemowlęcia [9].
Zioła mające wpływ na gospodarkę hormonalną dziecka
Niektóre zioła mogą oddziaływać na gospodarkę hormonalną. W przypadku osób dorosłych efekt ten może być niezauważalny, jednak ingerencja w hormony dojrzewającego dziecka może mieć wpływ na jego rozwój i skutkować wadami w przyszłości. Rośliny, o których mowa:
- Żeń-szeń
- lukrecja
- niepokalanek
- len
- chmiel [10].