1. Krem/maść na odparzenia
Mimo wszelkich starań ze strony rodziców, odparzenia u noworodków i niemowląt pojawiają się bardzo często. Dzieje się tak ze względu na ich niezwykle wrażliwą skórę, znacznie cieńszą i bardziej podatną na urazy niż u dorosłych.
W wyprawce warto mieć zarówno preparat zapobiegający odparzeniom, jak i również produkt, który stosujemy w przypadku kiedy się one pojawią.
Kremy i maści zapobiegające odparzeniom, zawierają składniki nawilżające, natłuszczające i regenerujące skórę w okolicy pieluszkowej (np. alantoinę dekspantenol, olej lniany, lanolinę). Aplikujemy je profilaktycznie, najlepiej za każdym razem podczas zmiany pieluszki. Do najpopularniejszych należą:
- Bepanthen Baby,
- Alantan plus maść/krem,
- Linomag maść,
- Linomag bobo A+E,
- Alpanten maść.
Produkty, które stosujemy już w przypadku pojawienia się odparzeń, mają za zadanie leczyć stan zapalny. Podstawowym ich składnikiem jest tlenek cynku. Do częściej stosowanych zaliczamy:
- Sudocrem,
- Maść cynkowa,
- Linomag krem z tlenkiem cynku [1].
2. Termometr
Sprzęt, którego zdecydowanie nie powinno zabraknąć w wyprawce dla noworodka. Najczęściej wybierane dla najmłodszych są termometry bezkontaktowe (np. Microlife NC200, Sanity BabyTemp, Intec HM–568C). Pomiar temperatury ciała z ich użyciem jest szybki i bezinwazyjny. Do wyboru mamy także termometry elektroniczne oraz cieczowe.
Bez względu na rodzaj termometru, jaki zdecydujemy się kupić, najważniejsze to przeczytać jego instrukcję obsługi. Dzięki temu dowiemy się, gdzie i w jakich warunkach należy mierzyć temperaturę, aby uzyskać wiarygodny wynik. Istotne jest także, aby znać zakresy prawidłowej temperatury ciała w zależności od miejsca jej pomiaru. Warto wiedzieć też, jaką temperaturę ma dziecko, kiedy jest zdrowe, ponieważ nie zawsze jest to książkowe 36,6°C [6].
3. Czopki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe
Podwyższona temperatura ciała u dziecka może być spowodowana różnymi czynnikami, np. rozwijającą się infekcją lub odczynem po przebytym szczepieniu ochronnym.
Dla najmłodszych, czyli noworodków warto mieć w zanadrzu czopki z paracetamolem (najniższa dostępna w aptece dawka czopków to 50 mg, Paracetamol Farmina 50mg). Dawkę paracetamolu w czopku należy dobrać w zależności od masy ciała dziecka (10-15 mg/kg masy ciała). W razie problemów z obliczeniami i doborem dawki warto skorzystać z pomocy farmaceuty.
U niemowląt powyżej 3. miesiąca życia można stosować czopki z ibuprofenem (Ibufen baby czopki, Nurofen czopki). Oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego działają też przeciwzapalnie.
Jedną z zalet czopków w porównaniu do zawiesin z paracetamolem jest fakt, że można podać je dziecku w sytuacji, kiedy ze względu na swój stan nie przyjmuje ono płynów (np. wymiotuje lub podczas snu).
Pamiętaj, że czopków nie można dzielić, ponieważ jest to postać leku jednodawkowa [2].
4. Syrop przeciwbólowy/przeciwgorączkowy dla noworodka
Alternatywą dla czopków są zawiesiny zawierające paracetamol (można je stosować już od pierwszych dni życia dziecka, np. Pedicetamol) lub ibuprofen (od 3. miesiąca, np. Ibufen dla dzieci forte). W tym przypadku dawkę także należy ustalić na podstawie masy ciała dziecka. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się zarówno w czopki jak i w zawiesinę z paracetamolem, aby być przygotowanym na każdą sytuację. Dla dzieci powyżej 3. miesiąca dobrze mieć również w wyprawce preparat zawierający ibuprofen, ponieważ w przypadku wysokiej, trudnej do zbicia gorączki, zaleca się podawanie paracetamolu i ibuprofenu naprzemiennie [3].
5. Preparat odkażający
Przyda się w przypadku drobnych ran, otarć, skaleczeń (które mogą się pojawić np. podczas obcinania paznokci). Zdecydowanie warto mieć w swojej wyprawce, chociaż małą buteleczkę takiego preparatu. Najpopularniejszym środkiem o działaniu antyseptycznym dla noworodków i niemowląt jest obecnie oktenidyna (np. Octenisept, Oktaseptal). Niektóre położne zalecają również takie preparaty do pielęgnacji kikuta pępowinowego u noworodków, ale aktualnie są na ten temat różne opinie. Najlepiej skonsultować się w tej kwestii ze swoją położną środowiskową [4].
6. Witamina D3 dla noworodka
Dawkę witaminy D3 dla noworodka najlepiej ustalić z lekarzem pediatrą. Zazwyczaj jest to 400 j.m./dobę. Na aptecznych półkach do wyboru są krople (Vigantol, Apo D3, Juvit D3) lub kapsułki tzw. twist off (D-vitum, Omegamed Baby D). Witamina D3 jest niezbędnym minimum, jeśli chodzi o suplementację noworodków i niemowląt. Popularne obecnie są preparaty, które w składzie zawierają witaminę D3 w połączeniu z kwasem DHA (dokozaheksaenowym), np. Bobik DHA, Omegamed Baby D + DHA). Jest to połączenie jak najbardziej korzystne, gdyż kwas DHA, przyczynia się m.in. do prawidłowego rozwoju wzroku u noworodków i niemowląt [5].
7. Aspirator do oczyszczania nosa noworodka
Pierwszy katar może pojawić się szybciej, niż ktokolwiek się tego spodziewa. Dlatego też aspirator powinien znaleźć się w podstawowej wyprawce dla noworodka. W zależności od preferencji dostępne są modele, które podłącza się do odkurzacza (np. Katarek Plus) lub takie, gdzie wydzielinę z nosa odsysa się siłą wdechu (NoseFrida). Są również takie, które łączą te dwie funkcje jednocześnie (np. Katarek 2w1). Alternatywą mogą być aspiratory zasilane na baterie, małe i poręczne, szczególnie podczas podróży (np. Haxe, Pingo).
8. Sól fizjologiczna do przemywania oczu i oczyszczania nosa
Sól fizjologiczna w ampułkach posłuży zarówno do przemywania oczu noworodka jak i oczyszczania jego nosa. W tym celu można zastosować najzwyklejszą sól fizjologiczną w ampułkach (np. 0,9% Natrium Chloratum Gilbert). Do codziennej higieny nosa noworodków i niemowląt można zakupić także izotoniczny roztwór wody morskiej w aerozolu (np. Marimer Baby, Sterimar Baby).
9. Jałowe gaziki
Do codziennego przemywania oczu niemowlęcia przydadzą się jałowe gaziki. Oczy przemywamy jałowym gazikiem nasączonym solą fizjologiczną, w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Do każdego oka należy zastosować oddzielny gazik, aby nie przenieść ewentualnych zanieczyszczeń/drobnoustrojów z drugiego oka. Jałowe gaziki posłużą również do pielęgnacji kikuta pępowinowego.