Nietrzymanie moczu jest jednym z bardziej wstydliwych i istotnie wpływających na jakość życia dolegliwości. Jego etiologia jest bardzo złożona i obejmuje takie czynniki jak fizjologiczne starzenie się, współistniejące choroby, zaburzenia ruchowe czy wielolekowość. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów mimowolnego oddawania moczu w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia przyczyn problemu oraz ustalenia planu leczenia. W celu poprawy komfortu fizycznego jak i psychologicznego pacjenta w sprzedaży dostępne są środki ochrony osobistej, tj.: wkładki, podpaski, majtki chłonne czy pieluchomajtki.
Pieluchomajtki dla dorosłych – pomoc przy nietrzymaniu moczu
Wiele osób ze stwierdzonym nietrzymanie moczu otrzymuje zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne (tutaj: pieluchomajtki i inne wyroby chłonne) od lekarza prowadzącego. Umożliwia on cykliczny zakup wspomnianych wyrobów chłonnych z refundacją. Dostępnych jest wiele rodzajów pieluchomajtek dla kobiet i mężczyzn z inkontynencją moczową i/lub kałową. Odpowiedni dobór rodzaju i rozmiaru wyrobów ma bardzo duże znaczenie dla komfortu pacjenta przez konieczność ich codziennego stosowania.
Jak dobrać pieluchomajtki dla osoby dorosłej?
Przy doborze rozmiaru pieluchomajtek dla pacjenta w pierwszej kolejności należy zmierzyć obwód w biodrach i w talii. Różnym zakresom pomiarów odpowiada konkretny rozmiar (S-XXL). Jego prawidłowy dobór zapobiegnie przeciekaniu czy ewentualnemu powstawaniu otarć, podrażnień czy odparzeń. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiedni dobór poziomu chłonności w zależności od ciężkości problemu nietrzymania moczu. Cecha ta oznaczona jest na opakowaniach za pomocą kropelek – im więcej zamalowanych kropelek tym chłonność produktu jest większa. Pomocnym w celu doboru chłonności pieluch może być dzienniczek mikcji. W nim, przez co najmniej 3-4 dni, pacjent bądź opiekun może zapisywać wizyty w toalecie bądź epizody nietrzymania moczu w zależności od wypitych płynów, zaobserwowanych pozycji lub wykonywanych czynności nasilających problem inkontynecji. Pozwoli to z pewnością ustalić przyczynę problemu oraz dobrać odpowiednią chłonność wyrobów chłonnych w zależności od ilości niekontrolowanego oddawania moczu.
Jakie są rodzaje pieluchomajtek?
Wśród producentów wyrobów chłonnych największy wybór posiadają firmy: Seni oraz Tena. W ofercie obu producentów środków ochrony osobistej dostępne są pieluchomajtki dla osób dorosłych aktywnych, o ograniczonej mobilności bądź dla pacjentów leżących. Najczęściej są one zapinane na rzepy (Super Seni Quatro i Super Seni Plus; Tena Slip Proskin) bądź z pasem mocującym (Tena Flex Proskin Plus, Super i Maxi), które szczególnie polecane dla osób z ciężką bądź bardzo ciężką inkontynencją. Dostępne są też produkty z regulowanym pasem biodrowym (Seni Optima), które sprawdzą się szczególnie u osób otyłych.
Jak często zmieniać pieluchomajtki?
Technologia wyrobów chłonnych została opracowana tak, aby zapewnić skuteczną chłonność, zapobiegając przeciekaniu czy powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Znajdujący się wewnątrz pieluchy materiał umożliwia dokładne rozprowadzenie wilgoci przy jednoczesnym przepływie powietrza, a skóra może swobodnie oddychać. Dzięki temu, że pieluchomajtki tak dobrze chłoną wilgoć, nie jest konieczna ich zmiana po każdorazowym oddaniu moczu. O potrzebie jej zmiany decyduje odczucie dyskomfortu przez pacjenta bądź ocena opiekuna. W tym może być pomocny wskaźnik wilgotności wkładu chłonnego, którego kolor zmienia się na skutek kontaktu z wilgocią. Rozmycie nadruku lub zmiana koloru wskaźnika jest informacją dla opiekuna o zmianie pieluchy.
Jak zmieniać pieluchy osobie leżącej?
- Stań z boku łóżka i zegnij w kolanie jedną z nóg chorego. Obróć podopiecznego na bok i oczyść skórę za pomocą preparatów pielęgnacyjnych zapobiegających odparzeniom. Następnie podłóż z tyłu pod chorego nową pieluchę. Połóż chorego z powrotem na plecach, wyprostuj jego nogi, a następnie wyciągnij podwinięte skrzydło pieluchomajtek.
- Podciągnij do góry przednią część pieluchomajtek i dopasuj ją do krocza i talii.
- Zapnij pieluchomajtki, zaczynając od dolnego zapięcia. Przyczep je lekko skośnie do góry. Górne rzepy przyklej, dopasowując pieluchomajtki do talii.
- Po zapięciu pieluchomajtek upewnij się, czy pielucha dobrze leży i odpowiednio przylega do ciała oraz, czy żaden kawałek materiału nie jest podwinięty. Pielucha w żadnym miejscu nie może uwierać czy wpijać się w ciało.
Wyroby chłonne jako istotny element terapii nietrzymania moczu
Pieluchomajtki są niezaprzeczalnie bardzo pomocnym produktem w nietrzymaniu moczu i/ lub kału dla samych pacjentów oraz opiekunów osób chorych i niepełnosprawnych. Są to produkty do codziennego stosowania w bardzo wstydliwej dolegliwości, dlatego tak ważny jest fakt, aby pieluchy były dobrze dobrane i zapewniały wysoki komfort użytkowania. Na szczęście współczesne technologie oraz różnorodność dostępnych wyrobów chłonnych pomagają odciążyć pacjenta dotkniętego tym zaburzeniem jak i samego opiekuna.