Co to są okluzyjne opatrunki?
Ten rodzaj opatrunków ma za zadanie oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego. Od strony rany posiadają film hydrożelowy lub hydrokoloidowy o właściwościach przyspieszających gojenie rany, a od strony zewnętrznej najczęściej posiadają folię. Takie zestawienie materiałów pozwala na odseparowanie rany od drobnoustrojów i zanieczyszczeń oraz zachowanie komfortu codziennego życia, dzięki wodoodpornej powłoce zewnętrznej [1].
Jak działają opatrunki okluzyjne?
Dzięki hydrokoloidowej, czy hydrożelowej warstwie powlekającej ranę opatrunek nie tylko zapobiega nadkażeniu rany ze strony środowiska zewnętrznego, ale także znacznie przyspiesza proces gojenia. Badania dowiodły, że odpowiednie nawilżenie przyspiesza odnowę skóry, produkcję kolagenu potrzebnego do tworzenia nowej tkanki oraz tworzenie się naczyń krwionośnych po ich uszkodzeniu [1].
Kiedy stosować opatrunki okluzyjne?
Opatrunki okluzyjne stosuje się w trudno gojących ranach. Można je stosować w połączeniu z antybiotykami lub innymi lekami, które są aplikowane bezpośrednio na ranę. Dzięki nim preparaty pozostaną dłużej na ranie, przez co zwiększy się ich wchłanianie.
Opatrunki okluzyjne są często wykorzystywane w leczeniu ran klatki piersiowej oraz dłoni i stóp [1].

Przeciwwskazania do stosowania opatrunków okluzyjnych
Przede wszystkim opatrunków okluzyjnych nie wolno stosować w przypadku ran zainfekowanych, bez użycia antybiotyków, czy chemioterapeutyków. Tego typu opatrunek może stanowić idealne środowisko dla dalszego rozwoju drobnoustrojów, co pogorszy stan rany. Przed założeniem opatrunku warto oczyścić całkowicie ranę [1].
Plusy i minusy stosowania opatrunków okluzyjnych?
Zalety opatrunków okluzyjnych | Wady opatrunków okluzyjnych |
|
|
Jakie są opatrunki okluzyjne?
Na rynku farmaceutycznym istnieje spora ilość opatrunków okluzyjnych. Dzielimy je na:
Opatrunki hydrożelowe
Jako warstwę nawilżającą posiadają hydrożel. Charakteryzują się zdolnością absorpcji wydzielin, przepuszczalnością dla powietrza i wody. W związku z tym pomimo tworzenia filmu na ranie nadal częściowo może dojść do przenoszenia zanieczyszczeń z powietrza [1]. W aptece możesz je znaleźć pod nazwami: Aquagel.
Opatrunki hydrokoloidowe
Jak sama nazwa wskazuje, posiadają hydrokoloid. W przeciwieństwie do hydrożelu są wodoodporne i nieprzepuszczalne dla powietrza. Mają zdolności nawilżające. Idealnie izolują od środowiska zewnętrznego. W dodatku mają zdolność do przylegania do nieuszkodzonej skóry [1]. W aptece znajdziesz je pod nazwami: Comfeel, Suprasorb H.
Opatrunki foliowe
Są idealne jako warstwa zewnętrzna opatrunku. Są wodoodporne, dzięki czemu można spokojnie się kąpać bez ryzyka zanieczyszczenia rany [1]. Znajdziesz je pod nazwami: Tegaderm, Suprasorb F.
Opatrunki poliuretanowe
Poliuretanowe opatrunki mają postać pianki, która nie przyczepia się do skóry, co pozwala na łatwe ściąganie opatrunku. Bardzo dobrze absorbują wydzieliny. Jednak są nieco przepuszczalne dla wody i powietrza. Często wymagają założenia opatrunku zewnętrznego [1]. Znajdziesz je pod nazwami: Suprasorb P, Biatain.