Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru (Hydrogenium peroxydatum), jest nieorganicznym związkiem chemicznym. Ma wiele zastosowań. O wykorzystaniu w różnych gałęziach przemysłu lub w medycynie, decyduje stężenie. Małe stężenia, ułamki % mają zastosowanie kosmetyce np. do produkcji wybielających past do zębów. W medycynie wykorzystywane są roztwory 1-3,5%. Produkty stosowane w domach, jako chemia gospodarcza mają stężenie 7-15%. Służą jako środki czystości, wybielacze tkanin, odplamiacze itp. Podobne stężenia mają kosmetyki fryzjerskie. Stężenia sięgające kilkudziesięciu % stosowane są tylko w przemyśle np. do wybielania papieru [1]. W aptece dostępna jest 3% woda utleniona.
Jakie są właściwości wody utlenionej?
Woda utleniona działa:
- oczyszczająco;
- słabo bakteriobójczo;
- odkażająco;
- wybielająco;
- odwadniająco [5].
Kiedy można stosować wodę utlenioną?
- Usuwa z rany bakterie, nie dopuszczając do rozwoju w niej infekcji.
- Zastosowana bezpośrednio na ranę, powoduje jej mechaniczne oczyszczenie.
- W rozcieńczeniu: 1 łyżeczka na szklankę wody, ma zastosowanie w chorobach przyzębia i do płukania kieszonek zębowych, jako środek bakteriobójczy.
- W takim rozcieńczeniu można też płukać jamę ustną w celu zniwelowania nieświeżego oddechu.
- Płukanie jamy ustnej rozcieńczonym roztworem spowoduje również lekkie wybielenie zębów.
- Działanie bakteriobójcze może być wykorzystane podczas przemywania skóry z problemami trądzikowymi, wypryskami oraz wągrami.
- Zakażenia bakteryjne jamy ustnej i gardła mogą być leczone wspomagająco płukankami wody utlenionej o stężeniu 1% [3,4].
W jakiej formie można kupić wodę utlenioną w aptece?
Woda utleniona występuje w następujących formach:
- 3% woda utleniona;
- 3% woda utleniona w atomizerze;
- 3% żel Peroxygel;
- tabletki Pertlenon (rzadko).
O czym warto pamiętać, stosując wodę utlenioną?
Działanie szkodliwe zależy od stężenia. Nawet w dużych rozcieńczeniach woda utleniona może działać uszkadzająco na śluzówki np. podczas stosowania we wrzodziejącym zapaleniu dziąseł. Takie działanie spowodowane jest gwałtownym uwolnieniem tlenu, który niszczy śluzówkę. Jako substancja żrąca, Hydrogenium peroxydatum w kontakcie ze skórą, powoduje jej uszkodzenie oraz oparzenie. Opary działają szkodliwie na śluzówkę oczu, nosa i jamy ustnej, gdzie oprócz podrażnienia, może pojawić się stan zapalny. Po przypadkowym połknięciu wody utlenionej w wysokich stężeniach zawartych np. w chemii gospodarczej (dzieci), dochodzi do poparzenia przełyku.
Osoby stykające się zawodowo z dużymi stężeniami nadtlenku wodoru mogą odczuwać bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty. Ciężkie zatrucia mogą powodować drgawki, niedowład kończyn, obrzęk płuc. W efekcie następuje utrata przytomności i wstrząs. Nawet po krótkim czasie kontaktu, może wystąpić poparzenie i łzawienie oczu. Wchłanianie następuje poprzez drogi oddechowe i skórę. [1,2].
Podczas używania wody utlenionej w różnych stężeniach, warto stosować się do zaleceń producenta dotyczących:
- przeznaczenia danego środka
- jego rozcieńczania
- i zachowania właściwych środków ostrożności.