Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Witamina K – jakie ma właściwości i funkcje? | leki.pl
,

Witamina K – na co pomaga? Jakie są skutki jej niedoboru?

SPIS TREŚCI

    Witamina K – jakie ma właściwości i funkcje?

    Witaminy to niezbędne składniki naszego organizmu. Odgrywają znaczną rolę w wielu procesach i reakcjach. W tym artykule pochylimy się nad witaminą rozpuszczalną w tłuszczach – witaminą K. Czy jest ona faktycznie niezbędna w naszym życiu? Do czego jest potrzebna? Czy warto ją suplementować?

    Jakie są rodzaje witaminy K?

    Najczęściej z witaminą K kojarzy nam się reklamowana witamina K2-MK7. Czy to inny rodzaj witaminy, czy witamina K jest jedna i to tylko chwyt marketingowy?

    Jeśli mówimy o witaminie K, to mamy na myśli całą grupę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Tytułowa witamina występuje w kilku formach, które różnią się między innymi strukturą chemiczną i pełnionymi funkcjami. Możemy wyróżnić 3 główne rodzaje witaminy K:

    1. Filochinon – witamina K1 (PK).
    2. Menachinon – witamina K2 (MK-n).
    3. Menadion – witamina K3 [1,2].

    W czym znajduje się witamina K?

    Najprostszym sposobem na dostarczenie witaminy K do naszego organizmu będzie zróżnicowana dieta. W jakich produktach spożywczych jest jej najwięcej?

    Gdzie znajdę witaminę K1  ?

    Witamina K1, czyli filochinon to naturalna forma witaminy K. Znajdziemy ją w największych ilościach w następujących produktach:

    • zielone warzywa liściaste, np.: jarmuż,
    • brukselka, brokuły,
    • kiełki roślin,
    • owoce, takie jak awokado, kiwi i zielone winogrona,
    • kolendra, pietruszka,
    • oleje roślinne, np. rzepakowy, sojowy lub oliwa z oliwek [1,2].

    Witamina K2 i produkty żywnościowe

    Drugą formą witaminy K jest K2, czyli menachinon. Poprawniej używać określenia menachinony, gdyż ten rodzaj ma jeszcze swoje podrodzaje – w sumie 12 (od MK-4 do MK-15) [2].

    Co ciekawe nie wszystkie typy witaminy K2 produkowane są naturalnie w naszym organizmie. Jedynie witamina K2 MK-4 powstaje naturalnie z przemiany filochinonu. Naturalnie wytwarzamy również K2 od MK-6 do MK-11, ale w tym procesie pomagają nam bakterie [1,2].

    Witamina K2 jest trudniej dostępna z pożywienia niż K1 i możemy dostarczyć ją, spożywając, np.:

    • fermentowane masło i ser,
    • twaróg,
    • żółtka jaj,
    • wątrobę wołową,
    • natto – tradycyjna japońska potrawa oparta na bazie soi, która powstaje w procesie fermentacji (duża zawartość MK-7) [1,2].

    Gdzie znajdę witaminę K3?

    Menadion, czyli witamina K3 jest syntetyczną formą witaminy K, dlatego nie występuje naturalnie w produktach żywnościowych [2].

    Witamina K – funkcje i właściwości. Jak działa na organizm?

    Proces krzepnięcia krwi

    Właściwości witaminy K odgrywają dużą rolę w procesie krzepnięcia krwi, gdyż jest ona niezbędna do produkcji kilku czynników potrzebnych w tym procesie. Ich niedobór będzie powodował nieprawidłowe działanie kaskady krzepnięcia krwi, co w efekcie prowadzi do nadmiernych krwawień [3].

    Największe niebezpieczeństwo związane z krwawieniami występuje u noworodków, gdyż mają one niedostateczny poziom witaminy K. Wynika to z tego, że witamina K nie przechodzi w odpowiednich ilościach przez łożysko matki. Dodatkowo mleko matki ma niewielkie ilości tej witaminy. W efekcie w przeszłości często obserwowało się nagłe i poważne krwawienia (również wewnątrz organizmu) u noworodków [3,4].

    Warto zaznaczyć, że wspomniane krwawienie nie musi wystąpić od razu po urodzeniu! Dzieli się ono na 3 formy:

    • wczesne – pierwsze 24 godziny życia,
    • klasyczne – od 2. do 7. dnia życia,
    • późne – od 2. do 12. tygodnia życia [3,4].

    Według Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego noworodkowi o masie powyżej 1500 g należy podać 1 mg witaminy K domięśniowo w ciągu pierwszych 6 godzin od urodzenia. U dzieci lżejszych podaje się 0,5 mg witaminy K. Późniejsza suplementacja witaminą K nie jest już potrzebna [5].

    Niedobory witaminy K mogą być również niebezpieczne u dorosłych z powodu osłabienia procesu krzepnięcia krwi i ryzyka krwawień. Witaminę K stosuje się głównie do leczenia hipoprotrombinemii, czyli niedoboru protrombiny – II czynnika krzepnięcia krwi. Może być ona wywołana:

    • przedawkowaniem doustnych leków przeciwzakrzepowych (np. acenokumarol – Acenocumarol WZF, warfaryna – Warfin),
    • przyjmowaniem leków przeciwbakteryjnych, które niszczą naturalną florę bakteryjną jelit,
    • stosowaniem leków, które hamują działanie witaminy K, np. antybiotyki o szerokim spektrum działania lub salicylany),
    • w przebiegu żółtaczki mechanicznej [1,6].

    Osteoporoza

    Kolejną ważną funkcją witaminy K jest fakt, że jest niezbędna do działania enzymów, które odpowiadają za prawidłową strukturę i metabolizm procesów dotyczących kości i żył [1].

    Prawidłowy poziom witaminy K jest niezbędny do przekształcania osteoblastów do osteocytów. Osteocyty to końcowe komórki tworzące kości. Witamina K (głównie MK-4 i MK-7) zmniejsza także procesy osteoklastogenezy, czyli tworzenia osteoklastów. Osteoklasty to z kolei komórki, tzw. kościogubne, które “niszczą” kości. W efekcie niedobory witaminy K i zaburzenia procesów z nią powiązanych mogą prowadzić do rozwoju osteoporozy i zwiększenia ryzyka złamań [1,7].

    Zdrowe żyły

    Niedobory witaminy K mogą prowadzić również do zwapnienia żył [1].

    Jakie są skutki niedoboru witaminy K?

    Niedobór witaminy K może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych związanych z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Oto niektóre z potencjalnych skutków niedoboru witaminy K:

    1. Zwiększone ryzyko krwawień;
    2. Długotrwałe gojenie się ran;
    3. Łatwe powstawanie siniaków;
    4. Niedokrwistość;
    5. Problemy z krążeniem.

    Niedobór witaminy K — jak suplementować?

    Witamina K, podobnie jak inne witaminy, powinna być suplementowana z rozwagą. Niedobory witaminy K, jak i jej nadmiar mogą być niebezpieczne.

    Określenie odpowiedniego poziomu witaminy K na podstawie badań krwi jest trudne. Nie ma również jednoznacznych zaleceń, które określają wymagany poziom witaminy K u zdrowych ludzi. Suplementację witaminą K wprowadza się na podstawie objawów pacjenta, takich jak np.: zaburzenia krzepnięcia krwi lub postępująca osteoporoza. W tym przypadku pomocne mogą być badania określające czas krzepnięcia krwi [2].

    Tabela 1. przedstawia różne wytyczne dotyczące zalecanego dziennego spożycia witaminy K.

    Tabela 1. Zalecane dziennie spożycie witaminy K [1].

    Rekomendacje Płeć Zalecane dziennie spożycie [µg]
    USA Kobiety 90
    Mężczyźni 120
    WHO* Kobiety 55
    Mężczyźni 65
    Europa Bez podziału 75

    * Zalecane spożycie: 1 μg/kg masy ciała dziennie.

    Witamina K — jakie preparaty można kupić w aptece?

    W aptekach znajdziemy wiele suplementów diety z witaminą K. Kapsułki i tabletki z witaminą K są najbardziej rozpowszechnione, ale witamina K występuje także w formie do podania domięśniowego.

    Witamina K w tabletkach

    Witamina K w tabletkach stanowi mniejszość preparatów dostępnych w aptekach. Jednak w tabletkach występuje jedyna forma witaminy K, która dostępna jest na receptę. Poniższa tabela przedstawia wybrane preparaty z witaminą K w tabletkach.

    Tabela 2. Witamina K w tabletkach.

    Nazwa handlowa Zawartość witaminy K Forma witaminy K Ilość tabletek Kategoria dostępności
    Vitacon 10 mg Fitomenadion 30 Rp
    Kinon 75 µg K2 MK-7 Suplementy diety
    Kinon 200 200 µg
    Naturell Witamina K2 MK-7 75 µg 60 (do rozgryzania i żucia)
    MyVita Witamina K2 MK-7 100 µg 60

    Witamina K w kapsułkach

    Największą różnorodność preparatów z witaminą K stanowią kapsułki. Wszystkie to suplementy diety dostępne bez recepty.

    Tabela 3. Witamina K w kapsułkach.

    Nazwa handlowa Zawartość witaminy K Forma witaminy K Ilość kapsułek Kategoria dostępności
    K2-Vitum Forte 75 µg K2 MK-7 36 lub 60 Suplement diety
    Swanson Witamina K2 100 µg 30
    Protego Witamina K2 75 µg

    Dawkowanie witaminy K w tabletkach i kapsułkach

    W przypadku suplementów diety z witaminą K w tabletkach i kroplach zalecana dzienna dawka to 1 kapsułka lub tabletka podczas posiłku. Jest to bezpieczna ilość, która pokrywa rekomendowane dzienne spożycie.

    Dawkowanie preparatu na receptę (Vitacon) jest bardziej skomplikowane, gdyż zależy od konkretnego przypadku i powinno zostać indywidualnie ustalone przez lekarza.

    Krople z witaminą K

    Dostępne są również krople z witaminą K. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią przyjmować tabletek lub kapsułek.

    Tabela 4. Krople z witaminą K.

    Nazwa handlowa Zawartość witaminy K Forma witaminy K Ilość Kategoria dostępności
    Witamina K2MK7 90 µg w 6 kroplach K2 MK-7 30 ml Suplement diety
    Kinon 75 µg w 6 kroplach 10 ml

    Dawkowanie kropli

    Standardowe dawkowanie kropli z witaminą K, wynosi 6 kropli dziennie podczas posiłku.

    Zastrzyki z witaminą K

    Witamina K w formie fitomenadionu dostępna jest jedynie na receptę jako preparat Vitacon. To roztwór do wstrzykiwań. W 1 ml znajduje się 10 mg witaminy K.

    Kiedy nie wolno brać witaminy K?

    Witamina K jest ważnym składnikiem odżywczym, który odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi. Jednak istnieją okoliczności, kiedy nie można lub nie powinno się przyjmować witaminy K lub należy to robić ostrożnie. Oto niektóre z sytuacji, w których należy zachować ostrożność lub unikać suplementacji witaminą K:

    1. Przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych (antykoagulantów): Osoby, które przyjmują leki przeciwkrzepliwne, takie jak warfaryna, często muszą kontrolować ilość witaminy K w diecie, ponieważ zmiany w jej spożyciu mogą wpływać na skuteczność tych leków.
    2. Przewlekłe choroby wątroby: Osoby z przewlekłymi schorzeniami wątroby mogą mieć zaburzoną zdolność do magazynowania i przetwarzania witaminy K. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem w celu określenia potrzeby suplementacji.
    3. Ciąża i karmienie piersią: Dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią zalecane dzienne spożycie witaminy K jest zwykle pokrywane przez zrównoważoną dietę. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem.
    4. Alergia lub nadwrażliwość na witaminę K: Jeśli występują objawy alergii lub nadwrażliwości na witaminę K, należy natychmiast przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem.

    Niedobór witaminy K – czy warto suplementować? Podsumowanie

    Jeśli masz zdrową, zróżnicowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce to ryzyko niedoboru witaminy K jest niewielkie. Nie powinieneś również suplementować tabletek z witaminą K, jeśli nie masz żadnych objawów wymienionych w tekście powyżej. Co prawda okresowa suplementacja nie powinna ci zaszkodzić, ale nie ma to większego sensu.

    Natomiast jeśli obserwujesz u siebie problemy z krzepnięciem krwi bądź obawiasz się o osteoporozę, to pierwsze co powinieneś zrobić to skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i dopiero później rozważyć włączenie suplementacji preparatami z witaminą K. Pomocne w podjęciu decyzji może okazać się wykonanie badań kontrolnych.

    Jeśli chcesz zwiększyć poziom witaminy K w organizmie, to najbezpieczniej będzie rozpocząć od zmiany diety i zwiększeniu w niej ilości pokarmów bogatych w witaminę K.

    Bibliografia

    1. M. Fusaro i in., „Vitamin K and Osteoporosis”, Nutrients, t. 12, nr 12, s. 3625, lis. 2020, doi: 10.3390/nu12123625.
    2. M. Fusaro i in., „Vitamin K plasma levels determination in human health”, Clin. Chem. Lab. Med. CCLM, t. 55, nr 6, s. 789–799, cze. 2017, doi: 10.1515/cclm-2016-0783.
    3. M. J. Sankar, A. Chandrasekaran, P. Kumar, A. Thukral, R. Agarwal, i V. K. Paul, „Vitamin K prophylaxis for prevention of vitamin K deficiency bleeding: a systematic review”, J. Perinatol., t. 36, nr Suppl 1, s. S29–S35, maj 2016, doi: 10.1038/jp.2016.30.
    4. E. Ng i A. D. Loewy, „Position Statement: Guidelines for vitamin K prophylaxis in newborns”, Can. Fam. Physician, t. 64, nr 10, s. 736–739, paź. 2018.
    5. T. Jackowska i J. Peregud-Pogorzelski, „Profilaktyka krwawienia z niedoboru witaminy K. Zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie Pediatrii i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (2016)”, Pediatr. Pol., t. 91, nr 6, s. 602–605, lis. 2016, doi: 10.1016/j.pepo.2016.10.003.
    6. Vitacon – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    7. N. Tsugawa i M. Shiraki, „Vitamin K Nutrition and Bone Health”, Nutrients, t. 12, nr 7, s. 1909, cze. 2020, doi: 10.3390/nu12071909.

    Omawiane substancje

    • Witamina K

      Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi. Substancja ta występuje naturalnie w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak czy jarmuż.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Witamina K2

      Witamina K2 jest niezbędna dla zdrowia kości i zębów. Substancja ta pomaga w utrzymaniu prawidłowego krzepnięcia krwi.
      Witaminy i mikro- i makroelementy

    Omawiane schorzenia

    • Niedobór witaminy K

      Niedobór witaminy K może prowadzić do zaburzeń krzepnięcia krwi oraz wpływać na zdrowie kości. Występuje najczęściej u osób z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów lub u osób z ograniczoną dietą.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .