Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jaka witamina D3 jest najlepsza? | leki.pl
,

Poznaj ranking 10 najlepszych preparatów z witaminą D3

SPIS TREŚCI

    Jaka witamina D3 jest najlepsza?

    Cholekalcyferol, nazywany potocznie witaminą D, to związek pełniący szereg istotnych funkcji w organizmie. Jego niedobór jest powszechny, zwłaszcza na naszej szerokości geograficznej, co wynika przede wszystkim z niewielkiego nasłonecznienia. Pierwszym krokiem do wyrównania poziomu witaminy D powinno być oznaczenie jej poziomu we krwi, a następnie wdrożenie właściwej suplementacji. Jaki preparat z witaminą D wybrać?

    Witaminę D możemy czerpać z dwóch źródeł. Pierwsze z nich — najbardziej wydajne — to synteza w skórze na skutek ekspozycji na światło słoneczne. Drugie zaś, znacznie mniej efektywne, stanowi żywność. Głównym źródłem żywieniowym są przede wszystkim tłuste ryby, jaja i produkty mleczne. Niestety, dieta dostarcza zaledwie 10-20% dziennego zapotrzebowania organizmu na ten związek. Jednocześnie fakt, że na naszej szerokości geograficznej jest więcej pochmurnych dni niż słonecznych, sprawia, że większość Polaków cierpi na niedobory witaminy D. Niemniej, mało kto z nas regularnie przyjmuje leki zawierające ten związek [1].

    Witamina D a słońce. Jak powstaje w skórze?

    Witamina D jest syntetyzowana w skórze w wyniku ekspozycji na promieniowanie UVB. Całkowite naświetlenie ciała przez 15-20 minut jest wystarczające do wytworzenia około 250 μg witaminy D. Proces ten zaczyna się od prekursora witaminy D, którym jest 7-dehydrocholesterol obecny w komórkach skóry. Ekspozycja na promieniowanie UVB powoduje przekształcenie 7-dehydrocholesterolu w prewitaminę D3. Następnie prewitamina D3 przechodzi wewnątrz skóry przez proces termozyklizacji, co prowadzi do przekształcenia jej w aktywną formę – witaminę D3 [4].

    Na co dobra jest witamina D? Poznaj jej rolę w organizmie

    Witamina D pełni wiele ról w organizmie. Przede wszystkim, wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach, co pomaga utrzymać zdrowe kości i zęby, a także zmniejsza ryzyko osteoporozy u starszych osób. Witamina D odgrywa również rolę w funkcjonowaniu układu immunologicznego, wpływając na produkcję przeciwciał i apoptozę komórek T. Ostatnio pojawiły się również badania sugerujące, że witamina D może odgrywać rolę w zapobieganiu infekcjom dróg oddechowych [5-7].

    Co wpływa na poziom witaminy D?

    Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na poziom witaminy D w organizmie. Obejmują one:

    1. Kolor skóry: Melanina, która nadaje skórze kolor, może zmniejszać zdolność skóry do produkcji witaminy D w odpowiedzi na światło słoneczne. Dlatego osoby o ciemniejszej skórze mogą potrzebować więcej czasu na słońcu, aby wyprodukować taką samą ilość witaminy D, co osoba o jaśniejszej skórze.
    2. Położenie geograficzne i pora roku: osoby mieszkające w obszarach o mniejszym nasłonecznieniu, zwłaszcza w okresie zimowym, są bardziej narażone na niedobór witaminy D.
    3. Wiek: Wraz z wiekiem skóra traci pewną zdolność do produkcji witaminy D, a osoby starsze często mają niedobór tej witaminy.
    4. Otyłość: Większa ilość tkanki tłuszczowej może wiązać się z witaminą D i uniemożliwiać jej swobodne krążenie we krwiobiegu.
    5. Dieta: Żywność bogata w witaminę D, takie jak tłuste ryby, żółtka jajek i produkty wzbogacone, może pomóc utrzymać odpowiedni poziom witaminy D.
    6. Choroby i leki: Niektóre schorzenia i leki mogą wpływać na wchłanianie i przemianę witaminy D, co prowadzi do obniżenia jej poziomu we krwi [8,9].

    Niedobór witaminy D. Do czego prowadzi?

    Zbyt niski poziom witaminy D może skutkować licznymi chorobami, głównie ze strony układu kostnego, w tym:

    Co więcej, niedobór witaminy D jest także czynnikiem ryzyka wielu schorzeń, takich jak:

    • nowotwory;
    • cukrzyca typu 1 i 2;
    • infekcje wynikające z niedoboru odporności;
    • choroby metaboliczne;
    • nadciśnienie tętnicze;
    • choroby autoimmunologiczne, w tym alergie i AZS [1,2].

    Ile brać witaminy D3? Dawkowanie

    Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D jest uzależnione od wielu zmiennych, takich jak: wiek, waga, pora roku, nawyki żywieniowe czy ekspozycja na słońce. Czynniki te zmieniają się w czasie, dlatego istnieje możliwość, że pacjent co jakiś czas będzie musiał modyfikować przyjmowaną dawkę. Co niezwykle istotne, zanim rozpocznie się suplementację, należy wykonać badanie poziomu 25-(OH)D — metabolitu witaminy D — w surowicy. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników należy indywidualnie dobrać dawkę witaminy D z lekarzem lub farmaceutą [2].

    Jaki preparat z witaminą D jest najlepszy?

    Witamina D cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Większość z nas cierpi bowiem na jej niedobór, dlatego ważna jest świadomość skutków jej zbyt niskiego poziomu. Tymczasem ilość dostępnych preparatów z witaminą D może przyprawić o zawrót głowy. Wybierając preparat z witaminą D, zwróć uwagę na jego skład i rejestrację.

    Do czego prowadzi niedobór witaminy D?

    Vitrum D3 2000, kapsułki, suplement diety

    Vitrum D3 Forte, kapsułki, 2000 j.m.

    Xenivit 2000, kapsułki, suplement diety

    https://leki.pl/suplement/xenivit-witamina-d-kapsulki-2000-j-m/

    Vigantoletten, tabletki, lek

    Vigantoletten 1000, tabletki, 1000 j.m.

    Vigalex Bio 1000, tabletki, lek

    Vigalex Bio, tabletki, 1000 j.m.

    Ibuvit 2000, kapsułki, lek

    Ibuvit D3, kapsułki, 2000 IU

    Ibuvit 4000, kapsułki, lek

    Ibuvit D3, kapsułki, 4000 IU

    Kinon D3, tabletki, suplement diety

    Kinon D3, tabletki

    Gold-Vit D3 2000, tabletki, suplement diety

    Olimp Gold-vit D3 2000, tabletki

    D-vitum Forte 2000, kapsułki, suplement diety

    D-Vitum Forte 2000, kapsułki, 2000 j.m.

    Vigantoletten Max, kapsułki, suplement diety

    Vigantoletten Max, kaspułki, 2000 j.m.

    W czym jest dużo witmiany D? Poznaj jej źródła w diecie

    Oto informacje na temat źródeł witaminy D3 w diecie:

    1. Tłuste ryby: Tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela, śledź czy tuńczyk, są bogate w witaminę D3. Regularne spożywanie tych ryb może wpływać na poziom witaminy D3 w diecie.
    2. Olej z wątroby dorsza: Olej z wątroby dorsza jest znaczącym źródłem witaminy D3. Może być stosowany jako suplement diety w celu zwiększenia spożycia witaminy D3.
    3. Jaja: Żółtka jajek zawierają małe ilości witaminy D3. Jednakże ilość witaminy D3 w jajkach może się różnić i jest zależna od diety i warunków, w jakich są hodowane kury.
    4. Wzbogacone produkty spożywcze: Niektóre produkty spożywcze, takie jak mleko, czy margaryna, mogą być wzbogacone o witaminę D3. Mając to na uwadze, spożycie takich wzbogaconych produktów może stanowić dodatkowe źródło witaminy D3 w diecie.

    Warto zaznaczyć, że naturalne źródła witaminy D3 w diecie mogą być niewystarczające, zwłaszcza w okresach ograniczonej ekspozycji na słońce lub w przypadku specyficznych potrzeb żywieniowych. W takim przypadku suplementacja może być zalecana. Zawsze zalecam konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji witaminą D3 [10-12].

    5 wskazówek dotyczących suplementacji witaminy D3

    Oto kilka wskazówek dotyczących suplementacji witaminy D:

    1. Skonsultuj się z lekarzem: Przed rozpoczęciem suplementacji witaminą D zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz jakieś istniejące problemy zdrowotne lub przyjmujesz inne leki. Lekarz może ustalić odpowiednią dawkę i częstotliwość suplementacji, uwzględniając Twoje indywidualne potrzeby.
    2. Wybierz odpowiednią dawkę: Dawkowanie witaminy D zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia i poziom witaminy D w organizmie. Lekarz może zalecić odpowiednią dawkę, która zapewni Ci prawidłowy poziom witaminy D.
    3. Wybierz lek zamiast suplementu.
    4. Weź witaminę D w tabletkach z posiłkiem: Witamina D jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, dlatego warto przyjmować suplement wraz z posiłkiem zawierającym tłuszcze. Pomoże to w lepszym wchłanianiu witaminy D przez organizm.
    5. Monitoruj poziom witaminy D: Regularnie sprawdzaj poziom witaminy D we krwi, aby upewnić się, że suplementacja jest skuteczna i dostarcza wystarczającą ilość tego składnika odżywczego. Oznacza to, że musisz odwiedzić lekarza i przeprowadzić odpowiednie badanie krwi.

    Pamiętaj, że suplementacja witaminą D powinna być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

    Bibliografia

    1. R. Olędzka, Witamina D w świetle badań ostatnich lat, Bromat. Chem. Toksykol. 2013,2:121-131.
    2. A. Dittfeld, et al., Wielokierunkowe działanie witaminy D, Annales Academiae Medicae Silesiensis 2014,68,1.
    3. https://indeks.mp.pl/leki/subst.php?id=183&rfbl=1 (dostęp z dnia 13.10.2021)
    4. Holick, M.F. (2007). Vitamin D deficiency. N Engl J Med, 357(3), 266-281. DOI: 10.1056/NEJMra070553
    5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3756814/
    6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3166406/
    7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3308600/
    8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3166406/
    9. https://www.medicalnewstoday.com/articles/161618#causes
    10. Holick, M.F. (2007). Vitamin D Deficiency. New England Journal of Medicine, 357 (3), 266-281.
    11. Tripkovic, L., et al. (2017). Comparison of vitamin D2 and vitamin D3 supplementation in raising serum 25-hydroxyvitamin D status: a systematic review and meta-analysis. The American Journal of Clinical Nutrition, 105(6), 1357-1364.
    12. Gowda, U., et al. (2019). Vitamin D supplementation: An updated review of clinical implications. Journal of Pharmacy & Pharmaceutical Sciences, 22(1), 52-60.

    Omawiane substancje

    • Witamina D

      Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości i zębów. Najlepiej wchłania się ją z naturalnego źródła – promieni słonecznych.
      Witaminy i mikro- i makroelementy

    Omawiane schorzenia

    • Niedobór witaminy D

      Niedobór witaminy D jest powszechnym schorzeniem, które może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Regularne narażenie na słońce oraz odpowiednia dieta są kluczowe w zapobieganiu temu schorzeniu.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .