,

Czy warto stosować ryboflawinę?

SPIS TREŚCI

    Witamina B2 – na co pomaga?

    Czy wiesz, za co odpowiada witamina B2 i do czego jest potrzebna? Czy warto ją suplementować i jakie są objawy jej niedoboru? Jeśli tak, to ile witaminy B2 powinno się brać? Czy witamina B2 z pożywienia wystarczy? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

    Co to jest witamina B2?

    Witamina B2 to inaczej ryboflawina. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jako substancja chemiczna to żółty, a wręcz kanarkowo-żółty proszek. Z tego względu często jest używana jako barwnik w przemyśle spożywczym (określana jako E101) [1].

    Na co jest witamina B2?

    Witamina B2 prezentuje szereg prozdrowotnych właściwości, dlatego warto dbać o jej dostarczanie wraz z dietą. Niedobory witaminy B2 mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

    Ryboflawina jako antyoksydant

    Stres oksydacyjny i wolne rodniki działają niszcząco na nasz organizm – na poziomie komórkowym. Dochodzi wtedy do uszkodzenia struktur i zaburzeń, które są niebezpieczne dla zdrowia. Witamina B2 jest niezbędna do prawidłowego działania procesów związanych z reduktazą glutationową. Enzym ten stanowi bardzo ważny element chroniący komórki przed utlenianiem [1].

    Witamina B2 i malaria

    Malaria to choroba wywoływana przez pasożyty, np. Plasmodium falciparum. W trakcie infekcji dochodzi do szeregu procesów, które generują duże ilości wolnych rodników. Prowadzi to do zaburzeń strukturalnych erytrocytów, co w efekcie je destabilizuje i niszczy [1].

    Badania wykazały, że stosowanie ryboflawiny dodatkowo do klasycznego leczenia może blokować lub zmniejszać intensywność rozwoju pasożytów, które już zaatakowały erytrocyty [1].

    Czy witamina B2 działa na migrenę?

    Istnieją pojedyncze badania kliniczne, które wskazują na korzystny wpływ suplementacji witaminy B2 w prewencji ataków migreny. Naukowcy tłumaczą to jej zdolnościami antyoksydacyjnymi i zwiększeniem aktywności mózgowych mitochondriów. Ryboflawina nie wykazuje efektu w leczeniu ataku migreny, jednak może zmniejszać częstotliwość ich występowania [1-3].

    Witamina B2 na zaćmę

    Zaćma to choroba związana z mętnieniem soczewki, co spowodowane jest nagromadzeniem specyficznych białek. Badania pokazują, że zwiększenie podaży witaminy B2, np. z diety wykazuje korzystny wpływ na zmniejszenie ryzyka zmętnienia soczewki. Jednak trzeba zaznaczyć, że pozytywne efekty obserwowane przy suplementacji witaminy B2 na poziomie 400 mg dziennie, co jest dość dużą ilością. Chociaż tutaj nie wszystkie badania są zgodne, bo istnieją informację o korzystnym wpływie już nawet 15 mg ryboflawiny dziennie [1,2].

    Anemia i ryboflawina

    Witamina B2 jest niezbędna do prawidłowej erytropoezy, czyli tworzenia erytrocytów. Wspomaga także wchłanianie żelaza z układu pokarmowego. Z tego powodu niedobory witaminy B2 mogą powodować zaburzenia związane z ilością czerwonych krwinek [1,2].

    Gdzie występuje witamina B2?

    Wiemy już, że witamina B2 jest dobra zdrowia, jednak gdzie występuje? Najwięcej ryboflawiny można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak:

    • mleko,
    • jajka,
    • sery,
    • wątroba cielęca,
    • orzechy,
    • ryby i owoce morza,
    • rośliny strączkowe,
    • ciemnozielone warzywa,
    • grzyby [1].

    Co ciekawe, witamina B2 nie jest wrażliwa na ciepło, ale dość łatwo ulega rozpadowi pod wpływem promieni słonecznych [1].

    Gdzie naturalnie występuje witamina B2?

    Niedobór witaminy B2 i przyczyny

    Witamina B2 jest bezpieczna dla naszego organizmu nawet w dość wysokich dawkach. Z racji tego, że jest rozpuszczalna w wodzie, to jej nadmiar usuwany jest z moczem. Niestety ludzie (jak i inne kręgowce) niezbyt dobrze magazynują ryboflawinę, dlatego jej suplementacja (głównie z diety) powinna być brana pod uwagę przy układaniu zdrowej i zbilansowanej diety [1].

    Witamina B2 jest wchłaniania głównie w jelicie cienkim, ale również w żołądku, dwunastnicy, okrężnicy i odbytnicy. Choroby tych części układu pokarmowego mogą być przyczyną niedoborów ryboflawiny [4].

    Co powoduje niedobór witaminy B2? Pacjenci z aryboflawinozą, czyli nieodborem witaminy B2 będą skarżyć się na:

    • Pękanie kącików ust, czyli zajady.
    • Ból języka.
    • Zapalenie gardła.
    • Obrzęk i zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
    • Zaczerwienienie i pieczenie oczu.
    • Wypadanie włosów.
    • Wysypkę (głównie na narządach płciowych) [5].

    Ile brać witaminy B2?

    Tabela 1. prezentuje zalecane, dziennie spożycie (RDA) ryboflawiny dla poszczególnych grup wiekowych. W większości przypadków dzienne spożycie witaminy B2 jest znacznie większe i jej niedobory występują rzadko.

    Tabela 1. Zalecane, dziennie spożycie witaminy B2 [5].

    Wiek Mężczyźni [mg] Kobiety [mg]
    Do 6. miesiąca życia 0,3
    Od 7. miesiąca do 1. roku życia 0,4
    Od 1. do 3. roku życia 0,5
    Od 4. do 8. roku życia 0,6
    Od 9. do 13. roku życia 0,9
    Od 14. do 18. roku życia 1,3 1
    Od 19. i starsi 1,3 1,1
    Kobiety w ciąży 1,4
    Kobiety karmiące piersią 1,6

    Jaka jest najlepsza witamina B2?

    Jeśli chcesz zwiększyć spożycie ryboflawiny, to pewnie zastanawiasz się, jaka witamina B2 jest najlepsza? Zawsze polecam najpierw wprowadzić do diety więcej produktów bogatych w ryboflawinę. Kolejnym krokiem powinien być zakup leków z witaminą B2, a dopiero na końcu polecamy suplementy z ryboflawiną. W Tabeli 2. przedstawiamy wybrane leki i suplementy diety z witaminą B2.

    Tabela 2. Wybrane leki i suplementy diety z witaminą B2.

    Nazwa handlowa Zawartość witaminy B2 Rodzaj preparatu
    Witamina B2 Teva 3 mg Lek OTC
    Vitaminum B compositum 5 mg
    Vitaminum B complex forte 5 mg Suplement diety
    Witamina B-Complex Polfa Łódź 1,4
    Vitaminum B2 hec 1,6
    Zajavit 3
    Tiolip 1,4
    Revitanerw 2,1
    Gold Vit-B Forte 4,2

     

    Bibliografia

    1. N. Suwannasom, I. Kao, A. Pruß, R. Georgieva, i H. Bäumler, „Riboflavin: The Health Benefits of a Forgotten Natural Vitamin”, Int. J. Mol. Sci., t. 21, nr 3, s. 950, sty. 2020, doi: 10.3390/ijms21030950.
    2. K. Thakur, S. K. Tomar, A. K. Singh, S. Mandal, i S. Arora, „Riboflavin and health: A review of recent human research”, Crit. Rev. Food Sci. Nutr., t. 57, nr 17, s. 3650–3660, lis. 2017, doi: 10.1080/10408398.2016.1145104.
    3. G. Yamanaka i in., „Experimental and Clinical Evidence of the Effectiveness of Riboflavin on Migraines”, Nutrients, t. 13, nr 8, s. 2612, lip. 2021, doi: 10.3390/nu13082612.
    4. S. Mosegaard, G. Dipace, P. Bross, J. Carlsen, N. Gregersen, i R. K. J. Olsen, „Riboflavin Deficiency—Implications for General Human Health and Inborn Errors of Metabolism”, Int. J. Mol. Sci., t. 21, nr 11, s. 3847, maj 2020, doi: 10.3390/ijms21113847.
    5. „Office of Dietary Supplements – Riboflavin”. Dostęp: 2 październik 2023. [Online]. Dostępne na: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Riboflavin-HealthProfessional/

    Omawiane substancje

    • Ryboflawina

      Ryboflawina, znana również jako witamina B2, jest substancją leczniczą stosowaną w leczeniu niedoborów witaminy B2 oraz w profilaktyce chorób oczu.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Witamina B2

      Witamina B2, zwana również ryboflawiną, jest substancją leczniczą, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w szczególności dla metabolizmu energetycznego. Jest stosowana w leczeniu niedoborów witaminy B2 oraz w profilaktyce i leczeniu chorób skóry, oczu i układu nerwowego.
      Witaminy i mikro- i makroelementy

    Omawiane schorzenia

    • Malaria

      Malaria jest chorobą zakaźną wywoływaną przez pasożyty z rodzaju Plasmodium, które przenoszone są przez komary. Objawy choroby obejmują gorączkę, dreszcze, bóle głowy i mięśni oraz nudności i wymioty. Bez leczenia malaria może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie mózgu, nerek i wątroby.
    • Migrena

      Migrena to choroba neurologiczna, charakteryzująca się nawracającymi, silnymi bólami głowy, często towarzyszącymi nudnościom i światłowstrętowi. Migrena może mieć różne przyczyny, takie jak stres, zmiany hormonalne, nieprawidłowe odżywianie, brak snu czy czynniki genetyczne, i może wpływać na jakość życia pacjenta.
    • Pękające kąciki ust

      Schorzenie charakteryzujące się pękaniem skóry w okolicach kącików ust może być spowodowane przez wiele czynników, takich jak niedobór witamin, infekcje grzybicze lub nadmierne wysuszenie skóry. W leczeniu pękających kącików ust ważne jest zidentyfikowanie przyczyny schorzenia oraz stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.
    • Zajady

      Zajady to schorzenie skóry w okolicach ust, które charakteryzuje się pękaniem, suchością i bólem. Często występuje u osób z osłabioną odpornością lub z niedoborem witamin.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .