Walizki, bilet i … apteczka!
W czasie podróży zawsze musimy uwzględnić możliwość wystąpienia różnych niespodziewanych sytuacji. Na wiele z nich możemy nie mieć wpływu, ale mogą pojawić się też sytuacje wymagające pomocy medycznej, na które możemy się nieco wcześniej przygotować. Aby wszystko przebiegło zgodnie z naszymi oczekiwaniami i marzeniami, a drobne niedyspozycje zdrowotne nie popsuły naszych planów, dobrze jest z dużym wyprzedzeniem odpowiednio zaopatrzyć naszą podróżną apteczkę. Ponadto podróżując do krajów tropikalnych, warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z wykazem szczepień obowiązkowych i zalecanych. Ich wybór zależy od charakteru wycieczki, trasy, aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz stanu zdrowia naszego organizmu.
Co spakować do apteczki na wyjazd wakacyjny?
Wyposażenie apteczki turystycznej w dużej mierze uzależnione jest od charakteru wyjazdu, jednak zawsze powinna zawierać:
- Leki przyjmowane na stałe — jeśli podróżny cierpi na choroby przewlekłe np. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę. W apteczce zawsze powinna znajdować się ilość leków na całą podróż oraz dodatkowy kilkudniowy zapas [1].
- Leki przeciwbiegunkowe np.: ENDIEX, NIFUROKSAZYD HASCO (nifuroksazyd), węgiel aktywny (czytaj także: Węgiel aktywny i 5 zasad poprawnego stosowania), STOPERAN, LAREMID (loperamid) [1].
- Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe np.: APAP (paracetamol), IBUM, NUROFEN, IBUPROM (ibuprofen) [1].
- Antybiotyki – najczęściej w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych np.: SUMAMED (azytromycyna), DOXYCYCLINUM TZF (doksycyklina) [1].
- Leki rozkurczowe w przypadku bólu menstruacyjnego lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego np.: NO-SPA (drotaweryna) [1].
- Leki przeciwalergiczne np.: HITAXA FAST (desloratadyna), ZYRTEC (cetyryzyna), ALLEGRA (feksofenadyna) (czytaj także: Leki na alergię — podział i przegląd leków przeciwhistaminowych) [1].
- Leki stosowane w chorobie lokomocyjnej np.: LOKOMOTIV (preparaty z imbirem), AVIOMARIN (dimenhydrynat) [1].
- Leki przeciwmalaryczne np.: chlorochina, meflochina, MALARONE (atowakwon + proguanil). W przypadku podróży w rejon występowania malarii ważne są również inne działania profilaktyczne takie jak zaopatrzenie się w repelenty i moskitiery [1].
- Preparaty do dezynfekcji np.: OCTENISEPT (oktenidyna), SOFT-ZELLIN (chusteczki nasączone alkoholem) [1].
- Preparaty stosowane przy stłuczeniach (np. ALTACET) [1].
- Preparaty zapobiegające ukąszeniom owadów, jak również preparaty łagodzące ukąszenia (np. FENISTILl) [1].
- Probiotyki (np. ENTEROL, DICOFLOR) [1].
- Elektrolity (np. ORSALIT, LITORSAL) [1].
- Zestaw materiałów opatrunkowych [1].
- Termometr [1].
- Kremy z filtrem przeciwsłonecznym oraz preparaty łagodzące oparzenia np. PANTHENOL (czytaj także: Skuteczne leczenie oparzeń skóry).
Medycyna podróży
Medycyna podróży stanowi nowoczesną dziedzinę medycyny. Ma ona na celu wdrożenie działań profilaktycznych, leczniczych oraz edukacyjnych związanych z podróżami do różnych zakątków świata. Na specjalistyczną konsultację lekarską warto zgłosić się około 2 miesięcy przed planowanym wyjazdem. Pozwoli to spokojną realizację planu profilaktyki (np. szczepienia). Korzystając z ofert last-minute także warto pomyśleć o profilaktyce (np. przyjąć niektóre szczepionki, wyposażyć apteczkę wakacyjną w leki przeciwmalaryczne, zapoznać się ze wskazówkami lekarza odnośnie bezpiecznego zachowania się w krajach tropikalnych) [1].
Udanych wakacji! Bez konieczności sięgania do apteczki wakacyjnej! Z mnóstwem cudownych wspomnień zamiast kłopotów zdrowotnych!