Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jakie są skuteczne leki na trądzik różowaty? | leki.pl
,

Jak leczyć trądzik różowaty?

SPIS TREŚCI

    Jakie są skuteczne leki na trądzik różowaty?

    Trądzik różowaty to uciążliwa choroba skóry, która może pojawić się w każdym wieku, choć częściej dotyka osoby po ukończeniu 25 roku życia. Wpływ na pojawienie się zmian trądzikowych w postaci rumienia, grudek i krostek na skórze twarzy, jak i czasem całego ciała mają: uwarunkowania genetyczne, skłonność do pękających naczynek, zmiany hormonalne oraz niewłaściwa dieta. Jak…

    Jak wygląda leczenie trądziku różowatego?

    Trądzik różowaty leczy się zarówno lekami działającymi miejscowo, jak i ogólnoustrojowo (podając leki przeciwbakteryjne i izotretynoinę). Ważnym elementem leczenia jest domowa pielęgnacja (stosowanie odpowiednio dobranych produktów do mycia i nawilżania skóry (dermokosmetyki, wyroby medyczne).

    Bardzo dobre efekty dają również zabiegi laserowe, które często stanowią ważny element terapii.

    Jakie są maści na trądzik różowaty?

    Metronidazol

    Do leków stosowanych miejscowo należy metronidazol, dostępny w formie kremu, maści, żelu lub emulsji. Preparaty handlowe: Rozex — żel, emulsja, Metronidazol — żel.

    Jest to pochodna nitroimidazolu o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym. Leczenie trwa zazwyczaj od 3 do 4 miesięcy, choć może zostać przedłużone przez lekarza. Jeśli w tym czasie nie obserwuje się znaczącej poprawy, leczenie należy przerwać.

    Produkt nie jest zalecany do stosowania przez kobiety ciężarne i matki karmiące, nie jest również zalecany u dzieci, w związku z brakiem badań dotyczących jego bezpieczeństwa. Podczas leczenia mogą wystąpić działania niepożądane związane z początkowym zaostrzeniem rumienia, podrażnieniem skóry, jej świądem i pieczeniem. Przenikanie przez skórę do krążenia ogólnego jest sytuacją rzadką, choć zaobserwowano wahania wartości wskaźnika INR (międzynarodowy czynnik znormalizowany) u pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi.

    U pacjentów spożywających alkohol zaobserwowano reakcję podobną do disulfiramowej. Metronidazol stosowany z alkoholem wpływa wówczas na zahamowanie przemiany aldehydu octowego w kwas octowy. W organizmie gromadzi się toksyczny metabolit-aldehyd octowy, powodując złe samopoczucie: ból głowy, zaburzenia koordynacji, bóle brzucha.

    Iwermektyna

    Iwermektyna (Soolantra — krem) jest lekiem stosunkowo niedawno wprowadzonym do leczenia trądziku różowatego. Z powodu wysokiej skuteczności w leczeniu zakażeń wywołanych przez roztocza (nużeńce) jest ona stosowana również doustnie. W leczeniu trądzika różowatego wykorzystuje się jej przeciwzapalne właściwości. Hamuje ona wytwarzanie prozapalnych cytokin.

    Stosowanie: Lek zleca lekarz, może być on stosowany w monoterapii jaki i leczeniu złożonym. Leczenie na ogół trwa 4 miesiące. Produkt stosuje się raz na dobę, aplikując go na miejsca chorobowo zmienione.

    Bezpieczeństwo stosowania: Tak jak w przypadku metronidazolu trzeba zachować ostrożność przy nakładaniu kremu i omijać okolice oczu i warg. Produkt należy stosować ostrożnie u pacjentów ze schorzeniami wątroby.

    Iwermektyna jest metabolizowana w wątrobie przez izoenzymy CYP3A4. Należy pamiętać o innych, stosowanych lekach, które mogą hamować jej metabolizm i zwiększać jej stężenie w osoczu, powodując zaostrzenie objawów niepożądanych. Przejściowo po zastosowaniu leku może pojawić się zaostrzenie objawów trądziku różowatego, nasilenie rumienia i pieczenie skóry.

    Nadtlenek benzoilu

    Są to lek wspomagający leczenie trądziku różowatego przy nasilonych zmianach zapalnych skóry (zmiany grudkowo — krostkowe).

    Nadtlenek benzoilu wykazuje działanie przeciwbakteryjne (działa na Propionibacterium acnes — bakterie te wywołują postać trądziku młodzieńczego), łagodnie keratolitycznie. Pobudza również syntezę kolagenu i ziarninowanie.

    Jakie antybiotyki stosuje się na trądzik różowaty?

    W zaostrzeniach zmian grudkowo-krostkowych stosuje się antybiotyki tetracyklinowe:

    • tetracyklinę (Tetracyclinum);
    • doksycyklinę (Unidox);
    • limecyklinę (Tetralysal).

    Jeśli są źle tolerowane, lekarz może zalecić antybiotyki z grupy  makrolidów:

    • erytromycynę (Erytromycin);
    • azytromycynę (Sumamed, Azycyna);
    • klarytromycynę (Klabax, Klacid).

    Retinoidy doustne w leczeniu trądziku różowatego

    Izotretynoina

    Jest retinoidem, który z powodzeniem znajduje zastosowanie w leczeniu ciężkich postaci trądziku – zarówno młodzieńczego, jak i różowatego. Jest stosowany u pacjentów w postaci guzkowej, skupionej, jak i w trądziku z ryzykiem powstawania trwałych blizn. Powoduje zmniejszenie wielkości i aktywności gruczołów łojowych, działając przeciwzapalnie i normalizując ich pracę.

    Preparaty: Izotek 10 i 20 mg, Aknenormin, Axotret.

    Najczęściej decyzja o wprowadzeniu izotretynoiny do terapii następuje, gdy postać trądziku jest oporna na dotychczasowe leczenie przeciwbakteryjne i miejscowe. Dawkowanie rozpoczyna się na ogół od 0,5 do 1 mg na kg masy ciała. W przypadku niewydolności nerek dawkę dobową rozpoczyna się od 10 mg i stopniowo zwiększa.

    Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest ciąża i karmienie piersią, ciężka niewydolność wątroby, wysoka hiperlipidemia, jednoczesne stosowanie antybiotyków z grupy tetracyklin oraz okres rozrodczy, gdy pacjentka nie stosuje skutecznej antykoncepcji. Lek bowiem działa silnie teratogennie. Podczas leczenia należy stosować filtry ochronne i unikać promieniowania słonecznego. Podczas leczenia nie zaleca się jednoczesnego stosowania miejscowych leków działających keratolitycznie.

    Działania niepożądane, które mogą wystąpić to:

    • suchość skóry i błon śluzowych (szczególnie wargi i gałka oczna)
    • podrażnienie skóry i przejściowe nasilenie zmian trądzikowych
    • stany depresyjne, pogorszenie nastroju i jego wahania

    Jakie są inne metody leczenia trądziku różowatego?

    Na rynku występuje dużo produktów przeznaczonych do pielęgnacji i zmniejszania objawów trądziku różowatego. Oprócz działania pielęgnacyjnego i kojącego produkty te zmniejszają widoczność zaczerwienienia skóry, jej podrażnienia i przywracają odpowiednie nawilżenie, łagodzą przebieg fazy grudkowo-krostkowej i teleangiektatycznej.

    Dostępne są produkty zawierające:

    • MSM — organiczny związek siarki, działa on odbudowująco, antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie;
    • butylocykloheksanol — hamujący reakcję zapalną skóry;
    • kwas poliglutaminowy — poprawia on funkcje naskórka, gwarantując jego odbudowę.

    Substancje te zawierają produkty firmy Synchroline z serii Rosacure przeznaczone do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym. Mają one status wyrobu medycznego klasy IIa. Istotne jest podczas leczenia stosowania preparatów przeciwsłonecznych, promienie słoneczne, jak i inne promieniowanie sprzyja zaostrzeniu choroby i nasilenie zmian trądzikowych.

    Filtry przeciwsłoneczne w trakcie leczenia trądziku różowatego.

    Podsumowanie

    Trądzik różowaty jest chorobą zapalną, prowadzącą do szpecących grudek, krostek, a nawet zmian o charakterze narośli. Nie należy zwlekać z podjęciem leczenia pod okiem specjalisty. Leczenie jest skuteczne a dostępne leki i wyroby medyczne pozwalają na eliminację zaczerwienienia i zmian skórnych.

    Istotne jest w okresie leczenia zabezpieczanie skóry produktami z filtrem przeciwsłonecznym oraz unikanie  solarium czy zabiegów złuszczających naskórek, takich jak mikrodermabrazja. Dostępne na półkach aptecznych dermokosmetyki wzmocnią barierę ochronną skóry i zapewnią jej właściwą pielęgnację podczas leczenia dermatologicznego.

    Bibliografia

    1. Dermatologia po dyplomie-najnowsze metody skutecznego leczenia trądzika różowatego
    2. Medycyna praktyczna-trądzik różowaty- leczenie

    Omawiane substancje

    • Azytromycyna

      Azytromycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.
      syntetyczne
    • Erytromycyna

      Erytromycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
      syntetyczne
    • Izotretynoina

      Izotretynoina jest lekiem stosowanym w leczeniu trądziku. Substancja ta działa na gruczoły łojowe, zmniejszając produkcję łoju.
      syntetyczne
    • Klarytromycyna

      Klarytromycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie syntezy białek w komórkach bakteryjnych.
      syntetyczne
    • Limecyklina

      Limecyklina to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
      syntetyczne
    • Metronidazol

      Metronidazol jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa na bakterie poprzez niszczenie ich DNA.
      syntetyczne
    • Nadtlenek benzoilu

      Nadtlenek benzoilu to organiczny związek chemiczny stosowany w leczeniu trądziku. Jest skuteczny w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wyprysków.
      syntetyczne
    • Tetracyklina

      Tetracyklina jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Może powodować działania niepożądane, takie jak biegunka i wysypka.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Trądzik różowaty

      Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która objawia się zaczerwienieniem, grudkami i krostkami na twarzy. Schorzenie może wpłynąć na samoocenę i jakość życia pacjenta.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .