Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Tormentiol i Tormentile forte — czy to te same maści? | leki.pl
,

Czy Tormentiol i Tormentile forte są tymi samymi maściami?

SPIS TREŚCI

    Tormentiol i Tormentile forte — czy to te same maści?

    Z aptecznych półek zniknęła nagle popularna maść Tormentiol. Z tego powodu rodzice się martwią, bo jak mówią, „Tormentiol działał dobrze i nie chce nic zmieniać”.

    Tormentiol znany i lubiany

    Niektórzy próbują nawet zdobyć, chociaż jedną tubkę z aptecznych zapasów. Jednak w aptece coraz częściej podają pytania: Czym można zastąpić Tormentiol? Czy są inne maści o podobnym działaniu i czy można je stosować u dzieci?

    Dlatego śpieszę z odpowiedziami. Warto wspomnieć, że na rynku jest kilka maści o podobnym składzie. Jedną z nich jest Tormentile forte. Ma nie tylko zbliżoną nazwę, łudząco podobnym do Tormentiolu opakowanie, ale także prawie identyczny skład. Tormentiol był sprawdzony przez pokolenia rodziców, zalecany przez lekarzy i zamiana na coś innego budzi niepokój. Jednak chcę uspokoić rodziców i dlatego odpowiem na wszystkie wątpliwości.

    Na co stosuje się Tormentiol?

    Tormentiol to maść do stosowania miejscowego, stosowana w różnych chorobach skórnych. Najczęściej stosowana jest w przypadku uszkodzeń skóry, takich jak otarcia, zadrapania, rany, jak również w stanach zapalnych i ropnych skóry. Maść posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz ściągające.

    Tormentiol i Tormentile forte — czym się różnią?

    Tormentiol można z powodzeniem zastąpić maścią Tormentile forte. Ponieważ w składzie obydwu maści są identyczne składniki, czyli:

    • wyciąg płynny z kłącza pięciornika (Tormentillae extractum fluidum),
    • ichtamol (Ammonii bituminosulfonas),
    • boraks (Natrii tetraboras),
    • tlenek cynku (Zinci oxidum),
    • oraz podłoże maściowe.

    Większość składników działa przeciwzapalnie i ściągająco, dlatego znalazły zastosowanie w leczeniu niewielkich uszkodzeń skóry, m.in. w pielęgnacji pośladków dziecka, a także w trądziku.

    Tormentiol i Tormentile forte zawierają następujące składniki:

    • Wyciąg płynny z kłącza pięciornika

    Od lat pomaga w leczeniu skóry, ponieważ działa ściągająco i przeciwbakteryjne. Dlatego stosuje się go w leczeniu wszelkich stanów zapalnych skóry. W innych preparatach jest dodatkiem do leczenia  bólu gardła, jamy ustnej, okolic narządów płciowych oraz żylaków odbytu.

    • Ichtamol

    Popularny składnik maści przeciwtrądzikowych. Zewnętrznie wykazuje działanie ściągające, przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne. Stosowany jest przede wszystkim w leczeniu trądzika różowatego lub pospolitego oraz w atopowym zapaleniu skóry.

    • Boraks

    Boraks wykazuje działanie przeciwgrzybicze; antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwwirusowe i ściągające. Jest używany jako dodatek płynów do płukania jamy ustnej oraz w leczeniu aft i pleśniawek. Działa także gojąco na niewielkie skaleczenia i stany zapalne skóry.

    • Tlenek cynku

    Działa przeciwzapalnie i wysusza skórę, dlatego stosuje się go w leczeniu niewielkich podrażnień, po pieluszkowych stanów zapalnych oraz w trądziku. Wiele kremów używanych do pielęgnacji skóry dziecka zawiera w swoim składzie tlenek cynku.

     
    Składniki działające Tormentiol Tormentile forte
    zawartość  w 100 g  maści
    wyciąg płynny z kłącza pięciornika 2 g 3 g
    ichtamol, 2 g 2 g
    boraks 1 g 1 g
    tlenek cynku 20 g 20 g

    Tabela 1. Porównanie składu Tormentiolu i Tormentile forte.

    Skład Tormentiol i Tormentile forte jest taki sam. Maści różnią się jedynie zawartością jednego składnika, wyciągu z kłącza pięciornika. Natomiast podłoża są identyczne. W Tormentile forte jest go więcej, co korzystnie wpływ na działanie maści. Efekt działania Tormentile forte będzie podobny jak po Tormentiolu [1,2].

    Ostrzeżenia

    Jest to ważna wiadomość dla rodziców. Kwas borowy oraz jego związki m.in. boraks są sklasyfikowane przez Unię Europejską  jako związki działające szkodliwie na rozrodczość. Dlatego w ulotce zamieszczono informację:

    U  dzieci wieku  poniżej  12  lat,  ze  względu  na  zwiększone  wchłanianie  przez  skórę,  podczas stosowania leku Tormentiol, występuje ryzyko większego działania toksycznego kwasu borowego. Bor może negatywnie wpływać na płodność dzieci w przyszłości. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, leku Tormentiol, nie należy stosować u dzieci w wieku do 12 roku życia.

    Działanie to uzależnione jest od stężenia substancji w maści. W przypadku maści z pięciornikiem zawartość jest bezpieczna. Jeśli pomimo tego rodzic nie chce stosować ich u swoich dzieci, istnieje możliwość zastosowania maści bez dodatku boraksu. Opiszę je niżej.

    Czym zastąpić Tormentiol?

    Tormentiol i Tormentile forte to nie jedyne maści z dodatkiem wyciągu płynnego z pięciornika. Warto dodać, że na rynku jest jeszcze kilka o podobnym składzie i zastosowaniu. Warto wspomnieć o tych, które nie zawierają boraksu. Przede wszystkim:

    Maść pięciornikowa złożona

    W jej skład wchodzą trzy składniki działające i podłoże. W tym przypadku zrezygnowano z boraksu [3].

    Maść pięciornikowa złożona — skład:

    Wyciąg płynny z kłącza pięciornika 3,0; Ichtiol 2,0; Tlenek cynku 20,0.

    Tormentalum

    Druga maści o podobnym składzie to Tormentalum. W jej skład wchodzą jedynie dwa składniki.

    Tormentalum — skład: Wyciąg płynny z kłącza pięciornika 3,0; Tlenek cynku 20,0 [4].

    Tormentiol - porównanie preparatów

    Tormentiol i inne maści z wyciągiem z pięciornika, porównanie preparatów

    Na co uważać, stosująć Tormentiol i Tormentile Forte?

    W trakcie stosowania produktów z dodatkiem wyciągu płynnego z pięciornika należy zachować następujące środki ostrożności. Przede wszystkim:

    • chronić oczy,
    • nie stosować na uszkodzoną skórę,
    • przed zastosowaniem u dziecka należy skontaktować się z lekarzem,
    • stosowanie w trądziku pospolitym o dużym nasileniu należy skonsultować z lekarzem,
    • lanolina — składnik podłoża może wywoływać reakcje skórne,
    • maści mają intensywny kolor, brudzą ubrania [3].

    Bibliografia

    1. karta charakterystyki leku Tormentiol
    2. karta charakterystyki leku Tormentile forte
    3. ulotka Maści Pięciornikowej Złożonej prod. Ziaja
    4. ulotka maści Tormentalum

    Omawiane substancje

    • Boraks

      Boraks to biały proszek o właściwościach detergentowych i antyseptycznych. Jest stosowany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz jako dodatek do detergentów i środków czyszczących.
      syntetyczne
    • Ichtiol

      Ichtiol to substancja pochodzenia naturalnego, stosowana w leczeniu chorób skóry i układu oddechowego. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
      syntetyczne
    • Tlenek cynku

      Tlenek cynku to biały proszek o właściwościach antybakteryjnych. Jest stosowany w kosmetykach i lekach przeciwtrądzikowych.
      syntetyczne
    • Ziele pięciornika gęsiego

      Ziele pięciornika gęsiego jest rośliną zielarską. Jest stosowane w medycynie naturalnej jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy.
      Surowce roślinne

    Omawiane schorzenia

    • Otarcia

      Otarcia to uszkodzenia skóry, które powstają w wyniku tarcia lub nacisku na jej powierzchnię. Mogą występować na różnych częściach ciała i w różnym stopniu nasilenia.
    • Rany

      Rany to uszkodzenia skóry i tkanek miękkich, które mogą powstać w wyniku urazu, cięcia, oparzenia lub infekcji. W zależności od rodzaju i głębokości rany, wymagają one różnego rodzaju leczenia i opieki medycznej.
    • Ropne zapalenie skóry

      Ropne zapalenie skóry jest chorob�� skórną, która charakteryzuje się występowaniem ropnych zmian na skórze. Może być spowodowane przez bakterie, wirusy lub grzyby.
    • Zadrapanie

      Zadrapanie to drobne uszkodzenie skóry, które może powstać na skutek różnych czynników, takich jak np. drapanie, otarcie czy ukąszenie owada. Zazwyczaj jest to schorzenie łatwe do wyleczenia i nie wymaga specjalistycznej opieki medycznej.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .