Tormentiol znany i lubiany
Niektórzy próbują nawet zdobyć, chociaż jedną tubkę z aptecznych zapasów. Jednak w aptece coraz częściej podają pytania: Czym można zastąpić Tormentiol? Czy są inne maści o podobnym działaniu i czy można je stosować u dzieci?
Dlatego śpieszę z odpowiedziami. Warto wspomnieć, że na rynku jest kilka maści o podobnym składzie. Jedną z nich jest Tormentile forte. Ma nie tylko zbliżoną nazwę, łudząco podobnym do Tormentiolu opakowanie, ale także prawie identyczny skład. Tormentiol był sprawdzony przez pokolenia rodziców, zalecany przez lekarzy i zamiana na coś innego budzi niepokój. Jednak chcę uspokoić rodziców i dlatego odpowiem na wszystkie wątpliwości.
Na co stosuje się Tormentiol?
Tormentiol to maść do stosowania miejscowego, stosowana w różnych chorobach skórnych. Najczęściej stosowana jest w przypadku uszkodzeń skóry, takich jak otarcia, zadrapania, rany, jak również w stanach zapalnych i ropnych skóry. Maść posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz ściągające.
Tormentiol i Tormentile forte — czym się różnią?
Tormentiol można z powodzeniem zastąpić maścią Tormentile forte. Ponieważ w składzie obydwu maści są identyczne składniki, czyli:
- wyciąg płynny z kłącza pięciornika (Tormentillae extractum fluidum),
- ichtamol (Ammonii bituminosulfonas),
- boraks (Natrii tetraboras),
- tlenek cynku (Zinci oxidum),
- oraz podłoże maściowe.
Większość składników działa przeciwzapalnie i ściągająco, dlatego znalazły zastosowanie w leczeniu niewielkich uszkodzeń skóry, m.in. w pielęgnacji pośladków dziecka, a także w trądziku.
Tormentiol i Tormentile forte zawierają następujące składniki:
- Wyciąg płynny z kłącza pięciornika
Od lat pomaga w leczeniu skóry, ponieważ działa ściągająco i przeciwbakteryjne. Dlatego stosuje się go w leczeniu wszelkich stanów zapalnych skóry. W innych preparatach jest dodatkiem do leczenia bólu gardła, jamy ustnej, okolic narządów płciowych oraz żylaków odbytu.
- Ichtamol
Popularny składnik maści przeciwtrądzikowych. Zewnętrznie wykazuje działanie ściągające, przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne. Stosowany jest przede wszystkim w leczeniu trądzika różowatego lub pospolitego oraz w atopowym zapaleniu skóry.
- Boraks
Boraks wykazuje działanie przeciwgrzybicze; antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwwirusowe i ściągające. Jest używany jako dodatek płynów do płukania jamy ustnej oraz w leczeniu aft i pleśniawek. Działa także gojąco na niewielkie skaleczenia i stany zapalne skóry.
- Tlenek cynku
Działa przeciwzapalnie i wysusza skórę, dlatego stosuje się go w leczeniu niewielkich podrażnień, po pieluszkowych stanów zapalnych oraz w trądziku. Wiele kremów używanych do pielęgnacji skóry dziecka zawiera w swoim składzie tlenek cynku.
Składniki działające | Tormentiol | Tormentile forte |
zawartość w 100 g maści | ||
wyciąg płynny z kłącza pięciornika | 2 g | 3 g |
ichtamol, | 2 g | 2 g |
boraks | 1 g | 1 g |
tlenek cynku | 20 g | 20 g |
Tabela 1. Porównanie składu Tormentiolu i Tormentile forte.
Skład Tormentiol i Tormentile forte jest taki sam. Maści różnią się jedynie zawartością jednego składnika, wyciągu z kłącza pięciornika. Natomiast podłoża są identyczne. W Tormentile forte jest go więcej, co korzystnie wpływ na działanie maści. Efekt działania Tormentile forte będzie podobny jak po Tormentiolu [1,2].
Ostrzeżenia
Jest to ważna wiadomość dla rodziców. Kwas borowy oraz jego związki m.in. boraks są sklasyfikowane przez Unię Europejską jako związki działające szkodliwie na rozrodczość. Dlatego w ulotce zamieszczono informację:
U dzieci wieku poniżej 12 lat, ze względu na zwiększone wchłanianie przez skórę, podczas stosowania leku Tormentiol, występuje ryzyko większego działania toksycznego kwasu borowego. Bor może negatywnie wpływać na płodność dzieci w przyszłości. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, leku Tormentiol, nie należy stosować u dzieci w wieku do 12 roku życia.
Działanie to uzależnione jest od stężenia substancji w maści. W przypadku maści z pięciornikiem zawartość jest bezpieczna. Jeśli pomimo tego rodzic nie chce stosować ich u swoich dzieci, istnieje możliwość zastosowania maści bez dodatku boraksu. Opiszę je niżej.
Czym zastąpić Tormentiol?
Tormentiol i Tormentile forte to nie jedyne maści z dodatkiem wyciągu płynnego z pięciornika. Warto dodać, że na rynku jest jeszcze kilka o podobnym składzie i zastosowaniu. Warto wspomnieć o tych, które nie zawierają boraksu. Przede wszystkim:
Maść pięciornikowa złożona
W jej skład wchodzą trzy składniki działające i podłoże. W tym przypadku zrezygnowano z boraksu [3].
Maść pięciornikowa złożona — skład:
Wyciąg płynny z kłącza pięciornika 3,0; Ichtiol 2,0; Tlenek cynku 20,0.
Tormentalum
Druga maści o podobnym składzie to Tormentalum. W jej skład wchodzą jedynie dwa składniki.
Tormentalum — skład: Wyciąg płynny z kłącza pięciornika 3,0; Tlenek cynku 20,0 [4].
Tormentiol i inne maści z wyciągiem z pięciornika, porównanie preparatów
Na co uważać, stosująć Tormentiol i Tormentile Forte?
W trakcie stosowania produktów z dodatkiem wyciągu płynnego z pięciornika należy zachować następujące środki ostrożności. Przede wszystkim:
- chronić oczy,
- nie stosować na uszkodzoną skórę,
- przed zastosowaniem u dziecka należy skontaktować się z lekarzem,
- stosowanie w trądziku pospolitym o dużym nasileniu należy skonsultować z lekarzem,
- lanolina — składnik podłoża może wywoływać reakcje skórne,
- maści mają intensywny kolor, brudzą ubrania [3].