Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Sposób na opuchnięte oczy – co warto stosować? | leki.pl
, , ,

Co stosować na opuchnięte oczy?

SPIS TREŚCI

    Sposób na opuchnięte oczy – co warto stosować?

    Obrzęk oczu następuje na skutek stanu zapalnego, gromadzenia się limfy i wody w tkankach powiek, ale może mieć też podłoże alergiczne, genetyczne lub być skutkiem chorób współistniejących.

    Opuchnięte oczy  — czy nasz styl życia ma na to wpływ?

    Na pojawienie obrzęku oczu ma wpływ przede wszystkim styl życia. Wiele godzin pracy przed komputerem, zmęczenie, zła dieta, nieodpowiednie nawodnienie organizmu, mała ilość snu, płacz i tarcie powiek czy narażenie oczu na drażniące czynniki zewnętrzne (wiatr, dym, ostre światło, wielogodzinne wpatrywanie się w ekran, klimatyzacja) to jedne z głównych przyczyn opuchlizny. Są to też czynniki, na które mamy wpływ.

    Jeśli zaobserwujemy u siebie po całym dniu lub następnego ranka wyraźnie spuchnięte powieki oznacza to, że prawdopodobnie były one ostatnio zbyt obciążone i potrzebują odpoczynku i regeneracji. W codziennej pielęgnacji pomocne mogą być żele do powiek i pod oczy z roślinnymi wyciągami.

    Co stosować na opuchnięte oczy?

    Żele pod oczy na opuchliznę

    Flos-Lek żel do powiek i pod oczy ze świetlikiem i chabrem bławatkiem, 15 ml

    Substancje aktywne: ekstrakt ze świetlika lekarskiego (zawarte w nim glikozydy iryidoidowe i flawonoidy posiadają właściwości przeciwzapalne, natomiast garbniki działają ściągająco), ekstrakt z chabra bławatka (bogaty w antocyjany i flawonoidy o właściwościach przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych w leczeniu stanów zapalnych spojówki i brzegów powiek oraz przy oczach zmęczonych długotrwałą ekspozycją na ekran), pantenol (przeciwzapalny, łagodzący podrażnienia i przyspieszający regenerację)

    Flos-Lek żel pod oczy na sińce i obrzmienia z arniką, 15 ml

    Substancje aktywne: ekstrakt z arniki górskiej (pobudza ukrwienie oraz wspomaga krążenie limfy, zmniejszając tym samym obrzęki, działa również przeciwzapalnie i antyseptycznie), pantenol.

    Okłady na opuchnięte oczy

    Bardzo pomocne może być zastosowanie okładów na powieki z wcześniej przygotowanych naparów ziołowych z poszczególnych roślin. W aptekach dostępne są gotowe torebki typu fix, które należy zalać szklanką wrzątku i parzyć ok. 15 minut. Tak gotowy napar z ziela świetlika, z kwiatów bławatka czy kwiatów arniki, po uprzednim przestudzeniu, można zamoczyć w gotowych kompresach i przyłożyć na opuchnięte okolice oczu.

    Krople na opuchnięte oczy

    W przypadku częstszych nawrotów opuchlizny wokół oczu na skutek wielogodzinnej pracy przed komputerem czy przez narażanie ich na inne czynniki drażniące może pojawić się dodatkowo zaczerwienienie oraz uczucie suchości. W takich sytuacjach najlepszych rozwiązaniem będzie zapewnienie odpowiedniego nawilżenia oka przez regularne i długotrwałe stosowanie kropli nawilżających.

    Nawilżające krople do oczu HYLO COMOD®, 10 ml (300kropli)

    Substancja czynna: hialuronian sodu (0,1%) o właściwościach nawilżających

    Nie zawiera konserwantów lub buforów fosforanowych, ale nowa technologia dozownika pozwala na stosowanie kropel do 6 miesięcy po otwarciu.

    Chusteczki na opuchnięte oczy

    Blephaclean® jałowe chusteczki do higieny oczu

    Pakowane oddzielnie, jałowe, hipoalergiczne chusteczki nasączone są płynem oczyszczającym, który posiada właściwości nawilżające, przeciwzapalne (wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, regenerujące (witamina A) oraz wspomagające usuwanie bakterii lub substancji zalegających na brzegach powiek przyczyniających się do powstania stanu zapalnego.

    Stosowanie: 2 razy dziennie przez minimum 5 dni (lub do momentu wizyty lekarskiej); przy pielęgnacji powiek i rzęs chusteczkę należy ostrożnie przyłożyć do powieki nasady rzęs oraz małymi, kolistymi ruchami delikatnie masować, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia i wydzieliny.

    Opuchnięte oczy rano – jak postępować?

    Kiedy obserwujemy u siebie częste pojawianie się opuchlizny wokół oczu o poranku, najczęściej jest uwarunkowane genetycznie i stanowi naszą cechą osobniczą. Wtedy pomocne będzie stosowanie kremów, rolerów pod oczy oraz okładów. Można również rozważyć zabiegi medycyny estetycznej, t.: mezoterapia czy zabiegi z wykorzystaniem osocza i fibryny bogatopłytkowej. Poranne obrzęki powiek mogą być również jednym z objawów zapalenia zatok przynosowych. Wówczas oprócz opuchlizny występują także inne dolegliwości – katar, bóle głowy (szczególnie przy pochylaniu) bądź spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

    Dlaczego mam rano opuchnięte oczy?

    Alergia

    Opuchnięcie powiek może być skutkiem kataru siennego czy wystąpienia alergii kontaktowej – zetknięciem się tkanki powieki z alergenem, do których najczęściej należą:

    • Pyłki, sierść zwierząt, kurz.
    • Substancje chemiczne zawarte w kosmetykach do pielęgnacji oczy do makijażu lub w płynach do soczewek.
    • Czynniki zakaźne (wirusy i bakterie), które jednocześnie mogą przyczyniać się powstania stanu zapalnego i odczynu alergicznego.

    Przy nasilonej reakcji alergicznej obrzęk powiek następuje na skutek rozszerzenia i zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych, co prowadzi do obrzęku tkanki podskórnej. Rozwija się on dość szybko i z biegiem czasu obejmuje także dolną powiekę aż do górnej części policzka, powodując tzw. worki pod oczami. W przypadku zaobserwowania szybko postępującego obrzęku oczu należy pilnie skontaktować się z lekarzem, zanim reakcja alergiczna nie obejmie ust czy błon śluzowych dróg oddechowych, które są stanem zagrażającym życiu.

    Zapalenie spojówek

    Spojówka jest gładką, błyszczącą, półprzezroczystą błoną pokrywającą białko oka (twardówkę) i dolną część powiek. Na skutek reakcji alergicznej, nadwrażliwości (wywołanej na przykład przez produkty nakładane na oko) lub infekcji rozwija się stan zapalny. Główne objawy zapalenia spojówek to zaczerwienienie oka oraz uczucie piasku i łagodnej bolesności.

    Ponieważ zapalenie spojówek dotyka spodniej części powiek, może powodować również obrzęki i lekkie zaczerwienienie powiek. W przypadku wystąpienia takich objawów konieczna jest wizyta u okulisty w celu stwierdzenia przyczyny powstania zapalenia – bakteryjne, wirusowe bądź alergiczne i dobranie odpowiedniej farmakoterapii. Do momentu wizyty lekarskiej, by zapobiec nasileniu infekcji, można użyć specjalnych, wyjałowionych, łagodzących chusteczek do pielęgnacji oczu.

    Obrzęk powiek a inne schorzenia

    Opuchlizna oczu może być również sygnałem alarmowym naszego organizmu o współistniejących poważniejszych schorzeniach. Zatrzymanie płynów w organizmie i powstawanie obrzęków – najczęściej w dolnej części twarzy, na powiekach i wokół kostek może być objawem chorób nerek, układu krążenia czy niedoczynności tarczycy. Jeśli mimo zastosowania wszelkich sposobów leczenia zmniejszających opuchliznę, zmiany stylu życia czy wyeliminowania jakichkolwiek innych możliwych przyczyn, opuchlizna wokół oczu nadal się utrzymuje, należy udać się do lekarza.

    Bibliografia

    1. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/lista/92162,przyczyny-obrzeku-powiek
    2. https://www.msdmanuals.com/home/eye-disorders/symptoms-of-eye-disorders/eyelid-swelling
    3. https://patient.info/eye-care/swollen-eyelid
    4. https://floslek.pl/pl/kremy-i-zele-pod-oczy/29-zel-do-powiek-i-pod-oczy-ze-swietlikiem-i-chabrem-blawatkiem.html
    5. https://floslek.pl/pl/kremy-i-zele-pod-oczy/32-zel-pod-oczy-na-since-obrzmienia-z-arnika.html
    6. https://hylo.pl/produkt/hylo-comod/
    7. https://doktormonika.pl/cele-leczenia/opuchniete-oczy/
    8. https://thea.pl/produkt/higiena-powiek/blephaclean/

    Omawiane substancje

    • Arnika górska

      Arnika górska to roślina z rodziny astrowatych, która zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jej ekstrakt jest wykorzystywany w medycynie naturalnej do leczenia urazów, siniaków i bólu mięśni.
      Surowce roślinne
    • Hialuronian sodu

      Hialuronian sodu to związek chemiczny, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. Jest stosowany w kosmetyce i medycynie estetycznej ze względu na swoje właściwości nawilżające i ujędrniające skórę.
      syntetyczne
    • Pantenol

      Pantenol to organiczny związek chemiczny, który jest często stosowany w kosmetykach i lekach przeciwzapalnych. Jest on znany ze swoich właściwości nawilżających i łagodzących podrażnienia skóry.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .