Szczepionka na Covid-19 firmy Johnson&Johnson posiada taki sam mechanizm działania, jak produkt firmy AstraZeneca. Obie wykorzystują adenowirusa jako wektor — stąd nazwa „szczepionka wektorowa”. Ów wektor posiada kod genetyczny, który koduje białko S koronawirusa. Główną zaletą takiego rozwiązania jest wysoka zdolność do wywołania silnej odpowiedzi immunologicznej, wysokie bezpieczeństwo i skuteczność [1]. Wcześniej taki sam wektor (technologia AdVac®) wykorzystano w szczepionce przeciw gorączce Ebola [2] (Czytaj także: Szczepionka na Covid-19. Dlaczego warto?).
Szczepionka na Covid-19 firmy Johnson&Johnson — jakie ma zalety?
Niewątpliwą zaletą szczepionki firmy Johnson&Johnson są „łagodne” warunki przechowywania, które istotnie ułatwiają jej transport. Może ona być przechowywana nawet 3 miesiące po rozmrożeniu w temperaturze od 2°C do 8°C, czyli w takich warunkach, jakie panują w naszych lodówkach. W temperaturze -20°C jej trwałość wynosi 2 lata. Co więcej, jest to pierwsza szczepionka na Covid-19, która wymaga tylko jednej dawki. Jej skuteczność wynosi 67%. Co ważne, przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które ukończyły 18. rok życia [1,2] (Czytaj także: Szczepionki na Covid-19 w pigułce).
Skuteczność szczepionki na Covid-19 firmy Johnson&Johnson
Ocena skuteczności wektorowej szczepionki firmy Johnson&Johnson była prowadzona na ponad 44 tysiącach ochotników. Wyniki były jednoznaczne — produkt ten po 28 dniach od podania zmniejszył ryzyko zachorowania na Covid-19 o 66%. Co ciekawe, początek ochrony obserwowano już po upływie 2 tygodni od podania leku. Szczepionka ta chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, niezależnie od regionu geograficznego, wieku pacjenta i od wariantu wirusa [2,3] (Czytaj także: Szczepionki przeciwko Covid-19 – podział, mechanizmy działania i przechowywanie).
Czy szczepionka jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?
Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na ciążę po zastosowaniu szczepionki firmy Johnson&Johnson. Niemniej, nie przeprowadzono podobnych badań na kobietach w ciąży. W związku z tym, podanie szczepionki ciężarnym jest możliwe wówczas, gdy potencjalne korzyści zdrowotne będą przeważały nad ewentualnym ryzykiem dla matki i płodu. Do tej pory nie wiadomo, czy szczepionka przenika do kobiecego mleka. Przeprowadzone na zwierzętach badania nie wykazały wpływu na płodność [1].
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po szczepionce firmy Johnson&Johnson?
Analizę bezpieczeństwa i potencjalnych działań niepożądanych przeprowadzono po 2 miesiącach od szczepienia. Najwięcej pacjentów, bo aż 48,6%, zgłaszało ból w miejscu wstrzyknięcia. Inne, najczęstsze działania niepożądane po szczepionce na Covid-19 firmy Johnson&Johnson to:
- bóle głowy (38,9%);
- zmęczenie (38,2%);
- bóle mięśni (33,2%);
- nudności (14,2%);
- temperatura ciała powyżej 38,0°C (9%).
Większość wyżej wymienionych działań niepożądanych wystąpiła w ciągu 1-2 dni po przyjęciu szczepionki na Covid-19 firmy Johnson&Johnson [1].