Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Szczepionka na boreliozę z technologią mRNA | leki.pl
,

Szczepionka na boreliozę z technologią mRNA

SPIS TREŚCI

    Borelioza inaczej nazywana chorobą z Lyme to zakaźna choroba wywoływana przez krętki Borrelia burgdorferi. Choroba ta jest przenoszona na ludzi przez różne gatunki kleszczy. Populacja kleszczy w Polsce jest liczna i występuję na terenie całego kraju.

    Według danych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego od 1 stycznia do 15 maja 2021 roku w Polsce zgłoszono 1809 przypadków boreliozy. Warto zapamiętać, że borelioza to nie jedyna choroba przenoszona przez kleszcze. Do innych odkleszczowych chorób zalicza się gorączkę Q, tularemie czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

    Szczepionka mRNA na boreliozę

    Naukowcy  z Uniwersytetu w Yale testowali szczepionkę przeciw boreliozie opartą na technologii mRNA, czyli tej samej, która jest wykorzystana w szczepionkach przeciw Covid-19 firmy Pfizer i Moderna. Szczepionkę testowano na świnkach morskich, aby sprawdzić, czy ochroni je przed zakażeniem bakterią Borrelia burgdorferi wywołującą właśnie boreliozę.

    Szczepionka nie pobudza układu odpornościowego do zaatakowania B. burgdorferi. Zamiast tego, wywołuje szybką reakcję skóry na pewne białka zawarte w ślinie kleszcza. Pozwala to skrócić czas, jaki kleszcz ma na zainfekowanie żywiciela, wyjaśnił zespół z Uniwersytetu Yale.

    Autorzy twierdzą, że szczepionka dodatkowo pomaga zidentyfikować ugryzienie przez kleszcza dzięki pojawieniu się zaczerwienienia i swędzenia. Podobną reakcję organizmu obserwujemy po ukąszeniu przez komara, co daję nam szanse na reakcje, czyli strzepnięcie go. Dzięki badanej szczepionce możliwa będzie szybka reakcja na ugryzienie kleszcza. Szybkie ściągniecie go, zmniejszy   zdolność do przenoszenia B. burgdorferi.

    Wyniki badań nad szczepionką na boreliozę

    W porównaniu z nieszczepionymi świnkami morskimi, u szczepionych, szybko pojawiło się zaczerwienienie w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Tak długo, jak kleszcze usuwano, gdy pojawiało się zaczerwienienie, żadna ze szczepionych świnek morskich nie zaraziła się boreliozą. Około połowa nieszczepionych świnek morskich uległa zakażeniu po usunięciu kleszczy.

    Kiedy pojedynczy zainfekowany kleszcz był przyczepiony do zaszczepionych świnek morskich i nie został usunięty, żadna z nich nie została zainfekowana. Podczas gdy wśród niezaszczepionych świnek zainfekowanych zostało 60%. Ale jeśli trzy kleszcze pozostały przyczepione do zaszczepionych świnek morskich, ich ochrona nie była tak silna.

    Badacze stwierdzili również, że kleszcze przyczepione do zaszczepionych świnek morskich nie były w stanie żerować agresywnie i szybciej się odklejały niż te na nieszczepionych świnkach morskich.

    Według Fikriga jednego z autorów badania szczepionka może być również stosowana w połączeniu z bardziej tradycyjnymi szczepionkami, opartymi na patogenach. Takie połączenie może zwiększyć ich skuteczność działania.

    Kolejne badania pokażą jak, białka zawarte w ślinie wpływają na zapobieganie infekcji. Badania kliniczne na ludziach są niezbędne, aby ocenić skuteczność szczepionki u ludzi.

    Źródło: https://www.drugs.com/news/animal-study-offers-hope-vaccine-against-lyme-101838.html

     

    Bibliografia

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .