Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Dlaczego warto stosować Levopront? Analiza syropu na kaszel | leki.pl
, , ,

Czy Levopront jest skuteczny na suchy kaszel?

SPIS TREŚCI

    Dlaczego warto stosować Levopront? Analiza syropu na kaszel

    Levopront to lek bez recepty przeznaczony do leczenia suchego, nieproduktywnego kaszlu. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 2. roku życia. Sprawdź jak go dawkować, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz jakie działania niepożądane może wywołać.

    Levopront jest lekiem w formie syropu, skutecznym w hamowaniu suchego kaszlu o różnej etiologii. Jest uważany za bezpieczny lek — powoduje bowiem niewiele działań niepożądanych, bardzo rzadko wchodzi w interakcje, a jednocześnie skutecznie łagodzi nieproduktywny kaszel. Jego działanie przeciwkaszlowe jest zbliżone do leków o działaniu ośrodkowym, niemniej różnicuje go brak efektu sedatywnego. Przyjrzyjmy się mu bliżej [1,2].

    Co zawiera syrop Levopront?

    Lek Levopront w formie syropu zawiera lewodropropizynę. W 10 ml syropu znajduje się 60 mg substancji czynnej. 

    Inne substancje pomocnicze znajdujące się w tym preparacie to: sacharoza, kwas cytrynowy jednowodny, sodu wodorotlenek, substancja poprawiająca smak i zapach wiśniowa, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona [1]. 

    https://leki.pl/lek/levopront/

    Jak działa lewodropropizyna?

    Lewodropropizyna charakteryzuje się obwodowym działaniem przeciwkaszlowym, a także znosi skurcz oskrzeli i tchawicy. Mechanizm jej działania polega na hamującym wpływie na włókna C w obrębie dróg oddechowych. Co więcej, lewodropropizyna działa przeciwhistaminowo. Ta substancja czynna hamuje skurcz oskrzeli wywołany histaminą, serotoniną, bradykininą. Jednocześnie nie wpływa na skurcz indukowany acetylocholiną [1].

    Jakie są losy lewodropropizyny w naszym organizmie?

    Levopront jest przeznaczony do stosowania doustnego. Po przyjęciu dawki syropu substancja wchłania się w 75% i bardzo szybko trafia do krwiobiegu. Jej biologiczny okres półtrwania wynosi około 2 godziny, co oznacza, że po 2 godzinach od przyjęcia dawki, we krwi zostaje już tylko połowa wyjściowej ilości leku. Lewodropropizyna jest wydalana głównie z moczem — w ciągu 2 dni zostaje wydalone około 35% podanej dawki leku. Nie wykazano różnic w powyższej farmakokinetyce u dzieci i osób w podeszłym wieku [1].

    Levopront — na jaki kaszel? Kto może go stosować?

    Levopront jest przeznaczony do leczenia suchego, nieproduktywnego kaszlu. 

    Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 2. roku życia, przez kobiety w ciąży i karmiące piersią [1].

    https://leki.pl/poradnik/kaszel-u-dzieci-co-i-od-jakiego-wieku-mozna-stosowac/

    Jak stosować lek?

    Maksymalny czas trwania terapii lekiem Levopront bez konsultacji z lekarzem nie może wynosić więcej niż 7 dni. W sytuacji, gdy po tygodniu brania leku, pacjent nie uzyskał poprawy zdrowia, należy skonsultować to ze specjalistą. Dodatkowo należy pamiętać, że kaszel jest symptomem, a nie samą chorobą. Wskazane jest zatem znalezienie źródła kaszlu, a następnie wdrożenie leczenia jego przyczyny. 

    Levopront występuje w formie syropu i należy stosować go doustnie według określonego dawkowania. Do opakowania leku dołączona jest miarka, umożliwiająca odmierzenie danych objętości.

    Ze względu na brak informacji dotyczącej wpływu posiłku na wchłanianie lewodropropizyny z syropu, zalecane jest przyjmowanie go pomiędzy posiłkami [1].

    Levopront — dawkowanie

    Lek stosuje się 3 razy dziennie w odstępach wynoszących minimum 6 godzin. Levopront można stosować na noc. 

    U dzieci powyżej 2. roku życia dawkę syropu ustala się w zależności od masy ciała pacjenta. Dzieci ważące 10-20 kg powinny przyjmować 3 ml syropu 3 razy dziennie. Dzieci o masie 20-30 kg powinny stosować 5 ml syropu, również 3 razy dziennie.

    Dorosłym rekomenduje się przyjmowanie 10 ml syropy 3 razy dziennie [1].

    Jakie są przeciwwskazania do stosowania Levoprontu?

    Syropu Levopront nie powinni stosować ci pacjenci, którzy mają nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Leku nie można stosować w trakcie kaszlu z obfitą wydzieliną oskrzelową oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego — z zespołem Kartagenera lub dyskinezą rzęsek.

    Levopront jest przeciwwskazany u kobiet ciężarnych i karmiących piersią [1]. Z lekami na kaszel podczas karmienia piersią można zapoznać się w naszym artykule.

    Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po przyjęciu leku?

    Działania niepożądane po zastosowaniu Levoprontu występują niezwykle rzadko. Szacuje się, że dotyczą one jednego pacjenta na 500 000 osób przyjmujących lek. W większości przypadków występujące działania niepożądane nie są groźne i ustępują samoistnie po zakończonym leczeniu. 

    Lewodropropizyna bardzo rzadko (<1/10 000) może wywołać:

    • zaburzenia skóry i tkanki podskórnej, takie jak pokrzywka, rumień, świąd czy obrzęk;
    • zaburzenia żołądkowo-jelitowe: bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka;
    • zaburzenia ogólne, takie jak reakcje alergiczne, czy złe samopoczucie;
    • zaburzenia układu nerwowego pod postacią zawrotów głowy, drżenia lub parestezji;
    • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego: kołatanie serce, obniżenie ciśnienia tętniczego, tachykardia;
    • zaburzenia psychiczne pod postacią drażliwości i senności;
    • zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia, takie jak duszność lub obrzęk błony śluzowej układu oddechowego;
    • zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: osłabienie kończyn dolnych [1].

    Czy Levopront może wchodzić w interakcje z innymi lekami?

    Badania na zwierzętach wykazały, że jednoczesne stosowanie lewodropropizyny  z lekami wpływającymi na ośrodkowy układ nerwowy (benzodiazepiny, alkohol, fenytoina, imipramina) nie powoduje zmiany w aktywności tych leków.

    W modelach na zwierzętach nie stwierdzono również wpływu lewodropropizyny na skuteczność leków przeciwzakrzepowych (warfaryna), insuliny, leków stosowanych w innych chorobach oskrzeli i płuc, takich jak: kortykosteroidy, antybiotyki, produkty regulujące wydzielanie śluzu, związki przeciwhistaminowe [1].

    Na co należy uważać, stosując Levopront?

    U pacjentów w podeszłym wieku należy zachować szczególną ostrożność w trakcie stosowania lewodropropizyny, ze względu na potencjalne ryzyko zmian w profilu farmakokinetycznym leku. Zaleca się także ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek o klirensie kreatyniny nie większym niż 35 ml/minutę, a także u osób stosujących jednocześnie leki uspokajające. 

    W trakcie stosowania Levoprontu należy pamiętać, że jednym z jego składników pomocniczych jest sacharoza. Jest to szczególnie istotne w przypadku diabetyków, gdyż cukier ten może zaburzyć prawidłowy poziom glukozy w ich krwi. 

    Co więcej, pacjenci z rzadkimi zaburzeniami nietolerancji fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni stosować tego syropu [1].

    Czy po Levoproncie można prowadzić samochód?

    Dotychczas nie przeprowadzono żadnych badań oceniających zdolność prowadzenia pojazdów po przyjęciu leku Levopront. Niemniej, z uwagi na fakt, że syrop ten może powodować senność, w miarę możliwości należy zrezygnować na ten czas z prowadzenia pojazdów [1].

    Levopront — zamienniki

    Levopront posiada swój zamiennik — również dostępny bez recepty. Jest nim Solvetusan. Występuje on w dwóch postaciach:

    • w formie syropu o takim samym stężeniu substancji czynnej jak Levopront (tj. 60mg/10 ml);
    • w formie doustnych tabletek: 1 tabletka zawiera 60 mg substancji czynnej [3].

    Bibliografia

    1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Levopront
    2. https://forumpediatrii.pl/artykul/lewodropropizyna-w-leczeniu-kaszlu-u-dzieci (dostęp z dnia 17.12.2021)
    3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Solvetusan

    Omawiane substancje

    • Lewodropropizyna

      Lewodropropizyna to substancja stosowana w leczeniu zaburzeń rytmu serca. Lewodropropizyna działa poprzez blokowanie kanałów potasowych w komórkach serca.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .