Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Surfaktanty w leczeniu ran przewlekłych | leki.pl
,

Jak stosować surfaktanty do leczenia ran?

SPIS TREŚCI

    Surfaktanty w leczeniu ran przewlekłych

    Obowiązkowym wyposażeniem każdej apteczki jest substancja do odkażania ran. Jednak wytyczne leczenia przewlekłych ran odradzają stosowanie popularnych antyseptyków. Woda utleniona jest nieskuteczna, a rywanol toksyczny. Obecnie do przemywania ran stosuje się związki z grupy surfaktantów. Najpopularniejszym jest Poloksamer 188. Zmywa bakteryjny biofilm, oczyszcza ranę i działa antyseptycznie. Dodatkowo zwiększa skuteczność innych antyseptyków. Przyszedł czas wymienić…

    Jak wygląda leczenie ran?

    Surfaktanty to składniki nowoczesnych preparatów do oczyszczania ran. A pacjenci aptek poszukują specyfików do leczenia ran. Najczęściej są to zwykłe skaleczenia, zdarte kolano, oparzenie lub inne powierzchniowe uszkodzenie skóry. O pomoc zwracają się także osoby z ranami głębokimi. Nierzadko pytają również o skuteczne środki do leczenia odleżyn, owrzodzeń lub stopy cukrzycowej. Bez względu na stan proces leczenia ran przebiega według znanego ze szkoły schematu.

    1. Zahamowanie ewentualnego krwawienia.
    2. Oczyszczenie rany z mechanicznych zanieczyszczeń.
    3. Odkażanie zalecanymi substancjami.
    4. Zabezpieczenie opatrunkiem.

    Jednak leczenie ran przewlekłych przysparza wiele kłopotów. Często wymaga specjalistycznych zabiegów i starannego doboru substancji do leczenia ran. Nie zastosowanie się do zaleceń, zwiększy ryzyko zakażenia rany bakteriami lub grzybami. To z kolei dalej może prowadzić nawet do zakażenia ogólnoustrojowego. Ważne, aby jak najwcześniej zastosować środki, które skutecznie wyeliminują drobnoustroje i przyspieszą gojenie rany.

    Biofilm bakteryjny — jak powstaje?

    Bakterie w ranach potrafią skutecznie bronić się przed niesprzyjającymi warunkami. Wszystko po to, aby przetrwać, rozmnażać i dalej kolonizować ranę. Wokół kolonii tworzą barierę zwaną biofilmem. Pełni rolę ochronną i jednocześnie jest źródłem pożywienia dla bakterii. Biofilm tworzy rodzaj żelu, wypełnionego substancjami odżywczymi i wodą. Dodatkowo chroni bakterie przed wysychaniem, promieniowaniem UV i toksycznymi dla nich substancjami m.in. antybiotykami. Dzięki biofilmowi drobnoustroje w sposób niezakłócony namnażają się i rozprzestrzeniają po tkankach. W konsekwencji rozwija się stan zapalny, obrzęk i bolesność. W opisanej sytuacji leczenie przebiega z komplikacjami. Dlatego tak istotne jest oczyszczanie i odkażenie ran. Zabiegi służą przede wszystkim pozbyciu się ciał obcych, ale także zniszczeniu bakteryjnego biofilmu. Tę rolę pełnią związki z grupy surfaktantów [1].

    Jak powstaje biofilm bakteryjny?

    Jak surfaktanty działają na rany?

    Surfaktanty używa się do leczenia ran. Sprawdzają się w ranach przewlekłych, głębokich, ale także do przemywania skaleczeń. Są to substancje powierzchniowo czynne, czyli zmniejszają napięcie między kolonią bakteryjną i zainfekowanymi tkankami. Rozrywają łączące je wiązania i umożliwiają „zmycie” bakterii z rany. Mechanizm jest wykorzystywany od dawna w środkach myjących i piorących, w celu wyeliminowania brudu. Teraz wykazano skuteczność w oczyszczaniu ran. Surfaktanty:

    • likwidują biofilm bakteryjny;
    • umożliwiają działanie środków odkażających;
    • mają właściwości odkażające.

    Surfaktanty są szeroką grupą związków. Znalazły zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Są dodawane do maści, żeli i kropli do oczu.  W leczeniu ran najczęściej  stosuje się surfaktanty niejonowe, ponieważ nie drażnią i nie niszczą zdrowych tkanek. Najpopularniejszym surfaktantami niejonowymi są Poloksamery [2].

    Dlaczego warto korzystać z surfaktantów do leczenia ran?

    W leczeniu ran zastosowanie znalazła substancja o nazwie Poloksamer 188. Jego zastosowanie na rany przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim zmniejsza:

    Poza tym Poloksamer 188 sam wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz wspiera inne substancje odkażające. Na przykład łączy się z jodem i przedłuża jego działanie antyseptyczne. Badania wykazały, że działa łagodniej na tkanki niż sól fizjologiczna. Na rynku jest kilka środków z dodatkiem Poloksameru 188, najbardziej znanym jest SutriSept [2].

    Jakie opatrunki z surfaktantem można kupić w aptece?

    W preparacie SutriSept są dwie substancje Poloksamer 188 i polihepsametylen biguanid (PHMB). Połączenie to zwiększa aktywność bakteriobójczą antyseptyku (PHMB). Poloksamer 188 zmywa biofilm i umożliwia bezpośrednie działanie antyseptyku na drobnoustroje. Dodatkowo utrzymuje wilgotność rany i zapobiega zakażeniom. Dużą zaletą jest możliwość długotrwałego  stosowania. Jest łagodny i nie wywiera działania toksycznego na tkanki. SutriSept używa się jak płynu do przemywania. Produkowany jest w pojemnościach 500 i 250 ml [3].

    Czego nie stosować do leczenia ran?

    W pozbyciu się biofilmu nieskuteczne są powszechnie używane środki odkażające. Do tego niektóre wykazują toksyczność lub przeszkadzają w ocenie stanu zakażenia. Dlatego  obecnie do leczenia ran nie powinno się stosować:

    • wody utlenionej, ponieważ nie zabija i nie eliminuje drobnoustrojów, działa krótko i jest nieskuteczna;
    • rywanolu, ponieważ jest bardzo dobrą pożywką dla groźniej bakterii, która namnaża się w ranach. Poza tym barwi tkanki, przez to trudno ocenić stan tanek. Jest toksyczny;
    • maści z antybiotykami (Tribiotic, Maxibiotic). Antybiotyki zaburzają proces leczenia ran, odpowiadają za oporność bakterii na leczenie.

    Wytyczne dotyczą przede wszystkim ran przewlekłych, głębokich i trudnych do leczenia. Odkażanie skaleczeń, uszkodzeń naskórka nie niesie wymienionych niebezpieczeństw. Jednak bezpieczniej wybrać nowoczesne środki do leczenia ran [2].

    Bibliografia

    1. Tomasz Cłapa, Marek Selwet, & Dorota Narożna. (2016). ŻYCIE W SPOŁECZNOŚCI – WARUNKI POWSTAWANIA BIOFILMU. Kosmos Problemy Nauk Przyrodniczych, 65(3), 463–468.
    2. dr hab. n. med. Maciej Sopata wraz z espołem. (b.d.). WYTYCZNE POSTĘPOWANIA MIEJSCOWEGO WRANACH NIEZAKAŻONYCH, ZAGROŻONYCH INFEKCJĄ ORAZ ZAKAŻONYCH  PRZEGLĄD DOSTĘPNYCH SUBSTANCJI PRZECIWDROBNOUSTROJOWYCH STOSOWANYCH WLECZENIU RAN. ZALECENIA POLSKIEGO TOWARZYSTWA LECZENIA RAN. LECZENIE RAN;, 2020(17/1), 1–21.
    3. Marek Kucharzewski, Elżbeita Szkiler, Katarzyna Wilemska-Kucharzewska, & Grzegorzewska Krasowski. (2020). Rola Poloksameru 188 w leczeniu ran. Forum Leczenia Ran, 1(1).

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Otwarta rana

      Schorzenie to stan, w którym organizm jest dotknięty chorobą lub urazem, który wpływa na jego funkcjonowanie. Schorzenia mogą mieć różne przyczyny i objawy, a ich leczenie zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .