Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Suplementacja noworodków i niemowląt — co warto wiedzieć? | leki.pl
,

Co powinno należy suplementować u noworodków i niemowląt?

SPIS TREŚCI

    Suplementacja noworodków i niemowląt — co warto wiedzieć?

    Wśród wielu preparatów dostępnych na aptecznych półkach dla najmłodszych można się pogubić i przegapić to, co naprawdę jest niezbędne. Czego dodatkowo potrzebuje zdrowo rozwijający się noworodek i niemowlę? Jakie witaminy dla noworodka warto podawać?

    Mleko mamy to podstawa

    Pokarm kobiecy jest najlepszym pożywieniem dla noworodków i niemowląt i to właśnie on dostarcza im składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju (czytaj także: Jak przygotować się do ciąży?). Niektórych potrzebnych składników może być w nim jednak zbyt mało, dlatego konieczna jest dodatkowa suplementacja (czytaj także: Suplementy dla kobiet w ciąży. Czy należy je przyjmować?). Należy do nich przede wszystkim witamina D3 (w mleku kobiecym jest jej zaledwie ok. 50 IU/l) [1].

    Witamina D3 dla noworodków i niemowląt

    Niedobory witaminy D3 spotyka się często w klimacie umiarkowanym, ze względu na małą ilość słońca przez znaczną część roku. Regularna ekspozycja na słońce jest bowiem endogennym źródłem tej witaminy. Wykazano, że w naszej strefie klimatycznej synteza skórna witaminy D3 zachodzi od kwietnia do września (podczas 15minutowej ekspozycji na słońce, bez stosowania filtrów przeciwsłonecznych, jeśli odkryte jest minimum 18% powierzchni ciała, czyli wystarczą np. odsłonięte przedramiona i częściowo nogi). W okresie od października do marca taka synteza praktycznie nie zachodzi. Należy o tym pamiętać, także w przypadku noworodków i dzieci, które mogą być szczególnie narażone na niedobór tej witaminy. Wynika to z faktu, że w tej grupie powszechnie stosuje się kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi. Mogą one obniżać wydajność syntezy witaminy D3 nawet o 90%. Aktualnie nie zaleca się bezpośredniej ekspozycji na słońce niemowląt poniżej 6. miesiąca życia. W takim przypadku suplementacja witaminy D3 jest niezbędna. 

    Warto przypomnieć, że witamina D3 jest niezbędna noworodkom i niemowlętom, aby mogły zachodzić u nich prawidłowo procesy mineralizacji i kostnienia układu szkieletowego. Niedobór witaminy D3 przyczynia się do rozwoju krzywicy, osteoporozy, a także chorób cywilizacyjnych, takich jak np. cukrzyca i niektóre rodzaje nowotworów.

    Dawkowanie witaminy D3

    Zalecenia dotyczące suplementacji witaminy D3 u noworodków i niemowląt wyglądają następująco:

    • w przypadku noworodków donoszonych: 400 IU witaminy D3/dobę, począwszy od pierwszych dni życia,
    • noworodki urodzone przedwcześnie: 400-800 IU witaminy D3/dobę do osiągnięcia wieku korygowanego 40 tygodni (dawkę należy ustalić z lekarzem). Po tym czasie kontynuuje się suplementację jak u noworodków urodzonych w terminie (400 IU/dobę),
    • niemowlęta urodzone o czasie: karmione piersią wymagają suplementacji w dawce 400 IU/dobę, (podaż witaminy D3 z mleka kobiecego nie musi być uwzględniona jeśli jest mniejsza niż 2000 IU/dobę, ze względu na jej niewielkie stężenie w pokarmie).
    • noworodki karmione mlekiem modyfikowanym: należy uwzględnić ilość witaminy w nim zawartej (jest to obowiązkowy składnik mieszanek dla dzieci). Łączna ilość powinna wynosić 400 UI/dobę  (dodatkowa suplementacja i witamina zawarta w mleku).

    Preparaty zawierające witaminę D3 dla dzieci: Vigantol, Juvit D3, Apo D3 (czytaj także: Witamina D3. Obowiązkowa witamina dla seniorów?) [1,3].

    Jakie suplementy dla noworodka?

    Tak naprawdę witamina D3 to niezbędne minimum, jeśli chodzi o suplementację u zdrowych  noworodków i niemowląt. Wartym uwagi tematem jest suplementacja DHA u niemowląt. Kwas DHA (dokozaheksaenowy) to wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy omega-3. Jego najlepszym naturalnym źródłem są tłuste ryby morskie, takie jak np. śledź, dorsz, czy łosoś (czytaj także: Kwasy Omega-3 w ciąży i podczas karmienia piersią).

    Badania potwierdzają pozytywny efekt przedłużonej suplementacji DHA (od 4. tygodnia życia do ukończenia 1. roku) na ostrość widzenia, rozwój psychoruchowy, rozwój fizyczny, a także częstość infekcji u dzieci. Szczególnie korzystna jest suplementacja kwasu DHA u niemowląt urodzonych przedwcześnie. Ta grupa jest szczególnie narażona na jego niedobór, ze względu na skrócony rozwój wewnątrzmaciczny w III trymestrze ciąży. W tym czasie transport DHA przez łożysko jest najbardziej efektywny. Ustalono, że suplementacja DHA jest korzystna i bezpieczna w tej grupie.

    Zalecane dawkowanie kwasu DHA

    • 0-6. miesiąca życia, 100 mg dostarczane z mlekiem matki lub z preparatami mlekozastępczymi,
    • 7-24. miesiąca życia, 100 mg dostarczane z mlekiem matki (lub preparatami mlekozastępczymi) i posiłkami uzupełniającymi.

    Dodatkową suplementację zaleca się, jeśli dziecko nie otrzymuje pożądanej dawki kwasu DHA z mlekiem matki, mlekiem modyfikowanym i posiłkami uzupełniającymi. 

    Preparaty zawierające kwas DHA: Omegamed Baby, Oleofarm DHA Vitum 100mg.

    Praktycznym rozwiązaniem są preparaty zawierające witaminę D3 w połączeniu z kwasem DHA np. Bobik DHA, Omegamed baby + D, Moller Mój Pierwszy Tran Norweski [2].

    Bibliografia

    1. Stanowisko Zespołu Ekspertów. Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D – 2009
    2. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji kwasu dokozaheksaenowego i innych kwasów tłuszczowych omega-3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3, Pediatria Polska, Volume 85, Issue 6, November–December 2010, Pages 597-603
    3. Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017

    Omawiane substancje

    • Witamina D

      Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości i zębów. Najlepiej wchłania się ją z naturalnego źródła – promieni słonecznych.
      Witaminy i mikro- i makroelementy

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .