Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Środek do dezynfekcji, co powinniśmy o nim wiedzieć? | leki.pl
,

Środek do dezynfekcji, co powinniśmy o nim wiedzieć?

SPIS TREŚCI

    Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega o potencjalnych działaniach niepożądanych wywoływanych przez opary środków do dezynfekcji rąk. Są to przede wszystkim reakcje o niewielkim nasileniu, jednak niektóre przypadki wymagały interwencji medycznej. Jak uniknąć tego typu zagrożeń?

    Czy jest się czego obawiać?

    FDA przeanalizowało zgłoszenia dotyczące działań niepożądanych występujących po zastosowaniu środków do dezynfekcji rąk – dane pochodziły z bazy FAERS (FDA Adverse Event Reporting System) z lat 2010-2020 oraz z informacji AAPCC (American Association of Poison Control Centers) z lat 2018-2020. Większość doniesień pochodziła z okresu od marca 2020 roku, czyli z czasu, w którym zastosowanie środków do dezynfekcji rąk wzrosło z powodu pandemii COVID-19. Często zgłaszane zdarzenia niepożądane obejmowały ból głowy, nudności i zawroty głowy spowodowane etanolem, występujących zwykle u osób dorosłych. Zgłaszane sytuacje w przeważającej części nie wymagały interwencji lekarskiej. Zanotowano 50 przypadków poważnych zdarzeń niepożądanych. Opublikowana literatura opisuje wdychanie oparów jako drogę wchłaniania alkoholu po nałożeniu na skórę środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu.

    Czytaj również: Aspiryna – jaka dawka chroni przed chorobami serca?

    Środek do dezynfekcji, jak uchronić się przed działaniami niepożądanymi?

    Należy pamiętać, że podstawową metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji i zmniejszania ryzyka zachorowania jest mycie rąk zwykłym mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund, szczególnie po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, a także po kaszlu, kichaniu lub wydmuchiwaniu nosa. Środki do dezynfekcji na bazie etanolu zaleca się w przypadku braku dostępu do wody i mydła. Jednak nie są w stanie zredukować wszystkich rodzajów zarazków. Nie sprawdzą się w przypadku, gdy dłonie są widocznie zabrudzone lub tłuste oraz mogą nie usunąć szkodliwych chemikaliów. Środka do dezynfekcji rąk należy używać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Używając środka do dezynfekcji rąk w zamkniętym pomieszczeniu, takim jak samochód, zaleca się otwarcie okna. W ten sposób poprawiamy wentylację, aż środek do dezynfekcji rąk wyschnie, a opary wyparują.

    Czytaj również: Przewlekły świąd – nowe wskazanie medycznej marihuany?

    FDA przypomina także o innych zasadach związanych z bezpiecznym używaniem środków do dezynfekcji rąk. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności związanych z ciepłem, iskrami, elektrycznością lub otwartym ogniem upewniamy się, że ręce są całkowicie suche po dezynfekcji, a opary zostały usunięte. Płynów do dezynfekcji nie należy pić, trzeba też przechowywać je poza zasięgiem i wzrokiem dzieci.

    Źródło:

    https://www.drugs.com/fda/fda-warns-vapors-alcohol-based-hand-sanitizers-can-have-14456.html

    Bibliografia

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .