, , ,

Czy warto stosować miód na suchy kaszel?

SPIS TREŚCI

    Sprawdzony patent na suchy kaszel

    Po przeziębieniu pozostał suchy kaszel, który nie daje spać? Duszący i bezproduktywny kaszel, który męczy dziecko lub dorosłych, a żadne syropy czy tabletki nie pomagają? Cóż, kaszel poinfekcyjny może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Syropy powlekające śluzówki powinny trochę go złagodzić, podobnie jak inhalacje z soli fizjologicznej. W cięższych przypadkach, lekarze decydują…

    Są jednak domowe sposoby na łagodzenie suchego, męczącego kaszlu. W dodatku składniki są na ogół łatwo dostępne, a najprawdopodobniej masz je już w domu.

    Dla kogo ta metoda?

    Sposób, który chcę Wam pokazać, zarezerwowany jest dla dorosłych i dzieci, które ukończyły 1 rok życia. Obowiązkowo – bez alergii na miód pszczeli!

    Jak to zrobić?

    Aby przygotować doskonały środek na suchy, nieproduktywny kaszel należy połączyć trzy składniki:

    • pół szklanki ciepłej wody – ciepłej, nie gorącej ale też nie zimnej
    • sok wyciśnięty z połówki cytryny – można też mniej jeśli. np. dziecko nie toleruje kwaśnego smaku
    • 1,5 łyżeczki miodu pszczelego – najważniejszy składnik! zadbajmy o miód dobrej jakości, żaden sztuczny miód i inne wyroby miodopodobne

    Ważne! Należy wypić od razu po sporządzeniu, póki jest lekko ciepła. Taką miksturę warto wypić lub podać dziecku wieczorem, powinna złagodzić uporczywy nocny kaszel. Można ją stosować nawet jeśli w ciągu dnia, podajemy syropy wykrztuśne.

    Jeśli nie lubimy wody z cytryną, możemy też zjeść sam miód – bez rozpuszczania go w wodzie. Ważne, żeby przyjąć ok. 10g miodu.

    I najważniejsze – choćbyśmy mieli najlepszy miód, z najlepszego źródła – nie podajemy go dzieciom poniżej 1 roku! Dlaczego? Miód może zawierać niewielkie ilości bakterii Clostridium, z którymi młody organizm mógłby sobie nie poradzić i rozwinęła by się choroba zwana botulinizmem. Po skończeniu pierwszego roku życia miód jest już bezpieczny, o ile oczywiście nie mamy na niego alergii (jak w każdym przypadku). Takie są oficjalne zalecenia WHO.

    Dlaczego to działa?

    Badania potwierdziły, że podawanie miodu dzieciom, w naprawdę istotny i odczuwalny sposób, łagodziło suchy kaszel. W przypadku infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych zalecaną dawką u dzieci to 1,5 łyżeczki miodu, czyli około 10g. Taką porcję należy podać przed snem. Miód może również pobudzać układ odpornościowy do skutecznej walki z patogenem, tym samym zmniejszając stan zapalny.

    Co istotne – badania zostały przeprowadzone na trzech rodzajach miodu (wielokwiatowy, eukaliptusowego oraz cytrusowego) i wszystkie te miody wykazały bardzo zbliżoną skutecznosć. Sugeruje to, że każdy – dobrej jakości – miód wykaże działanie łagodzące suchy kaszel. Najważniejsze, aby wybrać produkt dobrej jakości, najlepiej ze sprawdzonej pasieki; niekoniecznie z supermarketu. Uważajmy też, aby nie wybrać produktu miodopodobnego, tzw. miodu sztucznego – który nie posiada powyższych właściwości.

    Bibliografia

    1. Evan Ashkin i Anne Mousey: A spoonful of honey helps a coughing child sleep

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Kaszel

      Kaszel jest objawem wielu różnych schorzeń, takich jak infekcje dróg oddechowych, astma, alergie, choroby serca czy choroby płuc. Może występować w różnych formach, takich jak suchy, mokry, uporczywy, napadowy, a jego intensywność i częstotliwość zależą od przyczyny.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .