Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Smecta, czy DicoStop? Który produkt z diosmektytem na biegunkę wybrać? | leki.pl
, , ,

Produkty na biegunkę z diosmektytem – Smecta czy DicoStop?

SPIS TREŚCI

    Smecta, czy DicoStop? Który produkt z diosmektytem na biegunkę wybrać?

    Biegunka jest często występującą dolegliwością, zwłaszcza u dzieci. Może być wywołana przez drobnoustroje, ale także być wynikiem przyjmowanych leków, lub pożywienia. Na rynku aptecznym jest spora ilość preparatów przeciwbiegunkowych. Jednym z bezpieczniejszych substancji jest diosmektyt. W poniższym artykule dowiesz się, jak stosować preparaty z diosmektytem?

    Skąd się bierze biegunka?

    Biegunką nazywamy oddawanie stolca o luźnej, wodnistej konsystencji z częstotliwością minimum trzy razy dziennie. Najczęstszą przyczyną występowania biegunek są infekcje wirusowe i bakteryjne. Drobnoustroje mogą być obecne w wodzie i pożywieniu. Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia flory jelitowej w wyniku działania antybiotyku. Aby temu zapobiec, zawsze warto stosować probiotyk w trakcie i po antybiotykoterapii. Poza antybiotykami biegunki mogą być powodowane przez nadmierne spożycie środków przeczyszczających. Również niektóre choroby mogą objawiać się biegunką. Są to choroby układu pokarmowego takie jak zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy choroba Leśniowskiego-Crohna [1].

    Czym jest diosmektyt? Jak działa?

    Diosmektyt jest substancją, która adsorbuje toksyny wydzielane przez drobnoustroje do światła przewodu pokarmowego. W dodatku wzmacnia barierę ochronną jelit. Dzieje się to za sprawą stabilizacji warstwy śluzu. Diosmektyt jest substancją o wysokiej lepkości, dzięki czemu dokładnie powleka błony śluzowe jelit, zapewniając działanie ochronne. Podczas infekcji przewodu pokarmowego wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze może dojść do zmian o charakterze zapalnym. W takim przypadku bariera jelitowa może zostać uszkodzona, a diosmektyt skutecznie przywraca jej pierwotny stan [2].

    Czy diosmektyt jest bez recepty?

    Tak, diosmektyt jest dostępny bez recepty w Polsce. Diosmektyt występuje w postaci proszku, z którego można przygotować zawiesinę doustną.

    Preparaty z diosmektytem: DicoStop, a Smecta. Co kupisz w aptece?

    Na Polskim rynku farmaceutycznym znajdziemy 3 preparaty z diosmektytem. Jest to Smecta w saszetkach do rozpuszczania, SmectaGo w saszetkach gotowych do podania oraz DicoStop również gotowy do podania.

    Smecta

    W preparacie Smecta zarówno w postaci saszetek do rozpuszczania, jak i gotowych saszetek posiada 3 g diosmektytu.

    Smecta: od jakiego wieku można podawać?

    Lek jest wskazany dla dzieci powyżej 2 roku życia i dorosłych. Dawkowanie dla dzieci wynosi do 2 saszetek dziennie, jednak w ostrych biegunkach można podać nawet 4 dziennie. U dorosłych 3 saszetki na dobę, a przy ostrych biegunkach 6. Zawsze warto zaopatrzyć się w elektrolity i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Inaczej może dojść do groźnego odwodnienia. Sama Smecta nie posiada w składzie związków mineralnych, więc nie zapewni nawodnienia [2].

    Smecta: jak rozrobić? W ciepłej czy zimnej wodzie?

    Saszetki do rozpuszczania powinno się zmieszać z przegotowaną wodą, najlepiej w temperaturze pokojowej lub ciepłej. Producent dodał do leku aromaty pomarańczowe i waniliowe. Niestety w dalszym ciągu Smecta nie jest zbyt przyjemna w smaku. W związku z tym zwłaszcza dla dzieci można sporządzić zawiesinę w bulionie, soku, przecierze z owoców [3].

    Smecta: po jakim czasie działa?

    Diosmektyt działa na błony śluzowe jelit. Nie ulega wchłonięciu do krążenia ogólnego i wydalony zostaje razem z kałem. Ze względu na mechanizm działania na jego początek musimy poczekać do momentu, aż lek dotrze fizycznie do jelit. W kontekście szybkości działania ważne jest, aby kolejną saszetkę rozpuścić dopiero po paru godzinach. Spożywanie innych leków powinno być możliwie odłożone w czasie, ponieważ powlekające działanie diosmektytu może zaburzać wchłanianie niektórych z nich [1].

    SmectaGo oraz DicoStop

    SmectaGo oraz DicoStop są zarejestrowane jako wyrób medyczny. Oba produkty są w saszetkach, które bezpośrednio można spożyć z opakowania. Nie ma potrzeby rozpuszczania w innym płynie, jednak nie jest to wykluczone. Ta postać leku ma przewagę nad klasyczną Smectą w samej formie przyjmowania. Można mieć saszetki przy sobie i nie posiadać żadnego napoju, żeby rozpuścić saszetkę. Poza tym jest to produkt równoważny. DicoStop zawiera 1,5 g diosmektytu, a SmectaGo 3 g.

    Jak stosować preparaty z diosmektytem na biegunke?

    Oto kilka wskazówek dotyczących stosowania diosmektytu na biegunkę:

    1. Dawkowanie: Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 1-2 saszetek diosmektytu (3 g proszku) trzy razy dziennie u dorosłych i dzieci powyżej 15 kg masy ciała. Dla dzieci poniżej 15 kg masy ciała zaleca się dawkę 2 gramy proszku 3 razy dziennie;
    2. Rozpuszczanie: Zawartość saszetki należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody (np. 50 ml) i po wymieszaniu można to wypić. Nie należy żuć saszetki bezpośrednio;
    3. Czas stosowania: Zgodnie z zaleceniami, diosmektyt można stosować przez krótki czas, zazwyczaj do 3 dni. Jeśli biegunka nie ustępuje po tym okresie, należy skonsultować się z lekarzem;
    4. Instrukcje dokładnego stosowania: Warto przeczytać ulotkę lub skonsultować się z farmaceutą, aby uzyskać pełne informacje dotyczące dawkowania i stosowania diosmektytu. Mogą istnieć również dodatkowe zalecenia dotyczące stosowania u dzieci i osób starszych;
    5. Uzupełnienie płynów i nawodnienie: Ważne jest, aby równocześnie zadbać o nawodnienie organizmu poprzez picie odpowiedniej ilości płynów, takich jak woda, elektrolity lub doustne roztwory nawadniające dostępne w aptece;
    6. W razie wątpliwości lub wystąpienia nasilających się objawów, zalecamy skonsultować się z lekarzem.

    W przypadku biegunki ważne jest również monitorowanie objawów i w razie pogorszenia bądź wystąpienia dodatkowych dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem.

    Kiedy nie wolno stosować Smecty i DicoStopu na biegunke?

    Nie wolno stosować diosmektytu w przypadku występowania następujących sytuacji:

    • Niewydolność nerek: Osoby z niewydolnością nerek lub poddawane dializie powinny unikać stosowania diosmektytu.
    • Uczulenie: Osoby uczulone na diosmektyt lub którykolwiek składnik preparatu nie powinny go stosować.
    • Niewyrównane zaburzenia hydroelektrolitowe: Jeśli pacjent ma niewyrównane zaburzenia hydroelektrolitowe, takie jak niedobór sodu, potasu lub chloru, diosmektyt może być niewłaściwy lub wymagać ostrożnego stosowania.
    • Śródmiąższowe zapalenie płuc: Diosmektyt jest przeciwwskazany u pacjentów z rozlanym śródmiąższowym zapaleniem płuc.

    W trakcie biegunki nie zapomnij o nawodnieniu!

    Nawodnienie odgrywa kluczową rolę w leczeniu biegunki. Biegunka powoduje utratę płynów i elektrolitów organizmu, co może prowadzić do odwodnienia.

    Aby utrzymać prawidłowe nawodnienie podczas biegunki, warto wziąć pod uwagę następujące zalecenia:

    • Picie odpowiedniej ilości płynów: Należy pić dużo płynów, aby uzupełnić utracone przez organizm. Zaleca się spożywanie wody oraz innych płynów, takich jak elektrolity, dobrej jakości soki owocowe, łagodne napoje sportowe lub doustne roztwory nawodniające, które dostępne są w aptekach.
    • Unikanie napojów, które mogą zaostrzyć objawy: Należy unikać napojów alkoholowych, kawy, gazowanych napojów oraz soków owocowych o wysokiej zawartości cukru, ponieważ mogą one zaostrzyć objawy biegunki.
    • Monitorowanie objawów: Ważne jest monitorowanie objawów odwodnienia, takich jak suchość w ustach, uczucie pragnienia, mała ilość lub ciemne oddawanie moczu, zmęczenie czy obniżenie napięcia skóry. Jeśli te objawy się nasilają lub utrzymują, należy skonsultować się z lekarzem.

    Nawodnienie jest niezwykle istotne w leczeniu biegunki. Jeśli obawiasz się odwodnienia lub masz pytania dotyczące nawodnienia podczas biegunki, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

    Bibliografia

    1. Szczepanek, M. (2020). Przewlekła biegunka u pacjentów dorosłych najczęstsze przyczyny i jak je rozpoznać. Medycyna Praktyczna. Lekarz Rodzinny, 2, 89–93.
    2. Charakterystyka Produktu Leczniczego, Smecta.
    3. Ulotka dla pacjenta, Smecta.

    Omawiane substancje

    • Diosmektyt

      Diosmektyt to substancja lecznicza stosowana w leczeniu biegunek i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Działa poprzez wiązanie wody i toksyn, co zmniejsza ilość wydzielanego płynu i poprawia konsystencję stolca.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Biegunka

      Biegunka to stan, w którym występuje częste i luźne wypróżnianie się. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, choroby jelitowe, stres czy nieprawidłowa dieta.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .