Skąd się bierze biegunka?
Biegunką nazywamy oddawanie stolca o luźnej, wodnistej konsystencji z częstotliwością minimum trzy razy dziennie. Najczęstszą przyczyną występowania biegunek są infekcje wirusowe i bakteryjne. Drobnoustroje mogą być obecne w wodzie i pożywieniu. Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia flory jelitowej w wyniku działania antybiotyku. Aby temu zapobiec, zawsze warto stosować probiotyk w trakcie i po antybiotykoterapii. Poza antybiotykami biegunki mogą być powodowane przez nadmierne spożycie środków przeczyszczających. Również niektóre choroby mogą objawiać się biegunką. Są to choroby układu pokarmowego takie jak zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy choroba Leśniowskiego-Crohna [1]. Zobacz także: https://leki.pl/poradnik/jak-leczyc-biegunke-u-dziecka/
Czym jest diosmektyt?
Diosmektyt jest substancją, która adsorbuje toksyny wydzielane przez drobnoustroje do światła przewodu pokarmowego. W dodatku wzmacnia barierę ochronną jelit. Dzieje się to za sprawą stabilizacji warstwy śluzu. Diosmektyt jest substancją o wysokiej lepkości, dzięki czemu dokładnie powleka błony śluzowe jelit, zapewniając działanie ochronne. Podczas infekcji przewodu pokarmowego wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze może dojść do zmian o charakterze zapalnym. W takim przypadku bariera jelitowa może zostać uszkodzona, a diosmektyt skutecznie przywraca jej pierwotny stan [2].
Preparaty z diosmektytem: DicoStop, a Smecta?
Na Polskim rynku farmaceutycznym znajdziemy 3 preparaty z diosmektytem. Jest to Smecta w saszetkach do rozpuszczania, SmectaGo w saszetkach gotowych do podania oraz DicoStop również gotowy do podania.
Smecta
W preparacie Smecta zarówno w postaci saszetek do rozpuszczania, jak i gotowych saszetek posiada 3 g diosmektytu.
-
Smecta: od jakiego wieku można podawać?
Lek jest wskazany dla dzieci powyżej 2 roku życia i dorosłych. Dawkowanie dla dzieci wynosi do 2 saszetek dziennie, jednak w ostrych biegunkach można podać nawet 4 dziennie. U dorosłych 3 saszetki na dobę, a w przy ostrych biegunkach 6. Zawsze warto zaopatrzyć się w elektrolity i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Inaczej może dojść do groźnego odwodnienia. Sama Smecta nie posiada w składzie związków mineralnych, więc nie zapewni nawodnienia [2].
-
Smecta: jak rozrobić? W ciepłej czy zimnej wodzie?
Saszetki do rozpuszczania powinno się zmieszać z przegotowaną wodą, najlepiej w temperaturze pokojowej lub ciepłej. Producent dodał do leku aromaty pomarańczowe i waniliowe. Niestety w dalszym ciągu Smecta nie jest zbyt przyjemna w smaku. W związku z tym zwłaszcza dla dzieci można sporządzić zawiesinę w bulionie, soku, przecierze z owoców [3].
-
Smecta: po jakim czasie działa?
Diosmektyt działa na błony śluzowe jelit. Nie ulega wchłonięciu do krążenia ogólnego i wydalony zostaje razem z kałem. Ze względu na mechanizm działania na jego początek musimy poczekać do momentu, aż lek dotrze fizycznie do jelit. W kontekście szybkości działania ważne jest, aby kolejną saszetkę rozpuścić dopiero po paru godzinach. Spożywanie innych leków powinno być możliwie odłożone w czasie, ponieważ powlekające działanie diosmektytu może zaburzać wchłanianie niektórych z nich [1].
SmectaGo oraz DicoStop
SmectaGo oraz DicoStop są zarejestrowane jako wyrób medyczny. Oba produkty są w saszetkach, które bezpośrednio można spożyć z opakowania. Nie ma potrzeby rozpuszczania w innym płynie, jednak nie jest to wykluczone. Ta postać leku ma przewagę nad klasyczną Smectą w samej formie przyjmowania. Można mieć saszetki przy sobie i nie posiadać żadnego napoju, żeby rozpuścić saszetkę. Poza tym jest to produkt równoważny. DicoStop zawiera 1,5 g diosmektytu, a SmectaGo 3 g.