Jakie działanie ma skrzyp polny?
Skrzyp polny jest byliną, rośliną leczniczą w Polsce rosnącą dziko na polach czy łąkach. Może osiągać wysokość od 7 do 30 cm. Co najważniejsze, skrzyp polny jest bogatym źródłem krzemionki, która wykazuje szereg działań, w tym opóźnia procesy starzenia się organizmu czy korzystnie wpływa na kondycję włosów i paznokci. Dodatkowo skrzyp polny może zmniejszać ból reumatyczny, ma także działanie moczopędne i poprawia pracę wątroby. Obserwuje się również gojące, ściągające i hamujące krwawienia działania skrzypu. Co więcej, ma on również działanie pobudzające przemianę materii, remineralizujące, antydegenerujące i odtruwające [1].
Czy skrzyp jest dobry na włosy?
Skrzyp wykazuje korzystne działanie na kondycję włosów, głównie z uwagi na zawartość w nim krzemionki o wysokim stopniu przyswajalności w organizmie człowieka. Krzemionka jest składnikiem budulcowym włosów, skóry i paznokci, dzięki czemu ma korzystny wpływ na wypadające, pozbawione blasku czy osłabione włosy. Krzem, który jest składnikiem krzemionki, jest niezbędny do syntezy kolagenu i elastyny. Kolagen zapewnia dobrą kondycję mieszków włosowych. Elastyna z kolei jest elementem włosa, który nadaje mu sprężystość i giętkość. Skrzyp polny zawiera również składni mineralne takie jak cynk, żelazo, magnez, witaminy z grupy B oraz witaminę C. Magnez i cynk poprawiają kondycję włosów poprzez wchodzenie w skład włosów, cynk reguluje aktywność gruczołów w skórze, z kolei witamina C wpływa na syntezę kolagenu. Wszystkie te składniki łącznie odpowiadają za to, że skrzyp polny ma bardzo dobry wpływ na kondycję włosów. Skrzyp polny można znaleźć w tabletkach, kapsułkach, sokach czy jako surowiec do własnego wykonania roztworów [2].
Jakie preparaty ze skrzypem można kupić w aptece?
Colfarm Skrzyp 30 tabletek powlekanych, suplement diety
- 1 tabletka zawiera 200 mg wyciągu ze skrzypu w przeliczeniu na 2000 mg suszonego skrzypu;
- pełny skład preparatu to: celuloza, wyciąg z ziela skrzypu polnego, skrobia kukurydziana, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowiona, dwutlenek krzemu, sorbitole, kwasy tłuszczowe, guma arabska i karagen;
- osoby dorosłe stosują 1 tabletkę dziennie;
- nie powinno stosować się suplementu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników, przez dzieci oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią [3]
Moc Natury Skrzyp Polny 30 tabletek, suplement diety
- 1 tabletka zawiera 250 mg ziela skrzypu polnego;
- suplement zawiera susz z ziela skrzypu polnego, fosforan dwuwapniowy, celulozę mikrokrystaliczną, kwas stearynowy, dwutlenek krzemu i stearynian magnezu;
- stosuje się 2 dziennie po 1 tabletce, przed posiłkiem;
- brak informacji o przeciwwskazaniach podanych przez producenta [4].
Pharmovit Skrzyp polny 90 kapsułek, suplement diety
- 1 kapsułka zawiera 300 mg ekstraktu z ziela skrzypu polnego, w tym 21 mg (7%) krzemionki;
- suplement nie zawiera żadnych substancji pomocniczych, jedynie żelatynę, z której jest zrobiona kapsułka;
- preparat mogą stosować osoby dorosłe, 1 kapsułkę dziennie (popić 250 ml wody);
- nie powinno stosować się produktu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników oraz w czasie ciąży lub karmienia piersią [5].
Swanson Skrzyp polny 90 kapsułek, suplement diety
- 1 kapsułka zawiera 500mg skrzypu polnego, w tym z części nadziemnych 50 mg (1%) krzemionki;
- preparat zawiera skrzyp polny, żelatynę, mikrokrystaliczną celulozę, sole magnezowe kwasów tłuszczowych i dwutlenek krzemu;
- dorośli stosują 1 kapsułkę dziennie w trakcie jedzenia;
- nie należy stosować produktu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników oraz podczas ciąży lub karmienia piersią [6].
Skrzyp sok 200 ml, suplement diety
- produkt zawiera sok wyciśnięty ze świeżego ziela skrzypu i wodę;
- dorośli powinni pić 10 ml soku 2-3 razy dziennie;
- po otwarciu należy zużyć sok w przeciągu 2 tygodni;
- suplement pomaga przede wszystkim utrzymać prawidłową gospodarkę lipidową [7].
Ziele skrzypu 50 g Flos, produkt leczniczy
- 1 g preparatu zawiera 1 g ziela skrzypu;
- z produktu przygotowuje się napar: według schematu 2 łyżeczki (2 g) ziela skrzypu zalać 1 filiżanką (150 ml) wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 10 do 15 min i przecedzić;
- napar stosuje się doustnie 3 razy po 1 filiżance;
- nie należy stosować w przypadku niedrożności dróg moczowych;
- należy pamiętać, że taki napar wykazuje głównie działanie moczopędne [8].
Świeży skrzyp polny do picia, czy płukanka?
Przygotowanie naparu ze skrzypu polnego opisano przy okazji opisu ziela skrzypu powyżej. Należy jednak pamiętać, że taki napar jest stosowany przede wszystkim w przypadku niedrożności dróg moczowych. Do poprawy kondycji włosów bardziej nada się płukanka. Do jej przygotowania potrzebne będzie suszone ziele skrzypu i gorąca woda. Do jej przygotowania należy pół szklanki ziela zalać kubkiem gorącej (ale nie wrzącej) wody i odstawić na co najmniej kilkanaście minut pod przykryciem. Ostudzoną płukanką można płukać włosy każdorazowo po ich umyciu [1,2].
Maseczka ze skrzypu na włosy
Obecnie w aptekach i drogeriach znajdziemy bogactwo różnorodnych preparatów do włosów. Maski z dodatkiem skrzypu polnego jak najbardziej znajdują się wśród dostępnego asortymentu. Znajdziesz je między innymi w produkcie marki Bielenda. Skrzyp jest bogaty w krzemionkę, która stanowi składnik budulcowy włosów, dzięki czemu stają się mocniejsze i bardziej elastyczne. Z dodatkiem składników pielęgnujących może sprawdzić się jako produkt pielęgnacyjny.
Wcierka ze skrzypu na włosy
Do domowej roboty wcierki ze skrzypu polnego na włosy możemy wykorzystać wyżej wymieniony przepis na płukankę. Wcierkę powinniśmy wmasować dokładnie w skórę głowy. Skrzyp polny oprócz krzemionki jest bogaty w składniki mineralne, które będą odżywiać cebulki włosów. Samo wmasowywanie wcierki pobudzi mikrokrążenie przy skórze głowy, co pobudzi dodatkowo wzrost włosów.
Podsumowanie
Skrzyp polny dzięki zawartości składników takich jak krzemionka, minerały i witaminy z powodzeniem może być stosowany w celu wzmocnienia kondycji włosów. Sprawdzą się przede wszystkim preparaty doustne, takie jak tabletki czy kapsułki. Pomocniczo można stosować również płukanki czy szampony do włosów ze skrzypem. W przypadku problemów z kondycją włosów, ich wypadaniem, brakiem połysku czy elastyczności warto pamiętać o tej niepozornej, powszechnie dostępnej roślinie, jaką jest skrzyp polny.