Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
SEL24/MEN1703 — historia pierwszej polskiej cząsteczki dopuszczonej do badań klinicznych w USA | leki.pl
,

Jaki polski lek dopuszczono do badań klinicznych?

SPIS TREŚCI

    SEL24/MEN1703 — historia pierwszej polskiej cząsteczki dopuszczonej do badań klinicznych w USA

    SEL24/MEN1703 jest innowacyjną, opracowaną w Polsce terapią celowaną, znajdującą się obecnie w trakcie badań klinicznych, w terapii ostrej białaczki szpikowej. Jej duży potencjał został udowodniony sukcesem pierwszej fazy badań klinicznych.

    Selvita/Ryvu

    Ryvu Therapeutics założono w 2007 roku w Krakowie, początkowo pod nazwą Selvita. W październiku 2019 r. część firmy prowadzącą działalność usługową wydzielono. Zaczęła ona funkcjonować jako nowy podmiot, ale pod starą nazwą — Selvita S.A. Obecne Ryvu Therapeutics zatrudnia ok. 150 osób i posiada w swoim portfolio 2 projekty w trakcie badań klinicznych (jeden sprzedany włoskiej firmie Menarini) oraz kilka projektów w fazie przedklinicznej [1,2].

    SEL24 — początek

    Selvita pozyskała w 2008 roku od Fundacji Rozwoju Diagnostyki i Terapii w Warszawie prawa do protoplasty cząsteczki SEL24. Przed zakupem projekt był rozwijany pod kierownictwem prof. Zygmunta Kazimierczuka z pomocą włoskich profesorów, m.in. Flavio Meggio czy Lorenzo Pina z Uniwersytetu w Padwie. Jak się później okaże, Włochy jeszcze kilkukrotnie będą przewijać się w różnych etapach rozwoju cząsteczki. SEL24 jest pierwszym w swojej klasie dualnym inhibitorem kinaz PIM/FLT3, potencjalnym lekiem stosowanym w ostrej białaczce szpikowej (AML) [2,3].

    Ostra białaczka szpikowa

    Ostra białaczka szpikowa jest grupą chorób spowodowanych przez nowotworowy rozrost wczesnych komórek prekursorowych krwi w szpiku kostnym. Kluczowe w rozwoju choroby są zaburzenia genetyczne zakłócające dojrzewanie i apoptozę wczesnych prekursorów mieliopezy. Zaburzenie krwiotworzenia powoduje niewydolność szpiku i niedobór krwinek czerwonych, płytek krwi, leukocytów. Może to powodować zaburzenia mikrokrążenia i zatrucie organizmu produktami rozpadu komórek blastycznych. Leczenie oparto na chemioterapii, w niektórych przypadkach można zastosować przeszczep szpiku. Jednakże leczenie w dalszym ciągu jest trudne, długotrwałe i z nadzieją poszukiwane są nowe leki i metody terapii [4,5].

    Co cząsteczka SEL24 ma wspólnego z coca-colą?

    Rozwój projektu i ostateczne powstanie cząsteczki SEL24 rodziło się w bólach. Kilku doświadczonych chemików próbowało zsyntetyzować opracowaną cząsteczkę, ale udawało się uzyskać tylko jej pochodną. Przez kilka miesięcy nie udawało się zsyntetyzować pożądanej cząsteczki. Dlatego naukowcy pracujący w Selvicie zdecydowali się przeprowadzić syntezę ostatniej szansy, opartą na procedurze z XIX wieku! Ostatecznie w 2012 roku, stosując reakcję w czystym kwasie fosforowym (rozcieńczony znajduje się w napoju coca-cola), udało się po kilkugodzinnym ogrzewaniu otrzymać pożądany produkt z kilku procentową wydajnością. Następnie po żmudnym oczyszczaniu otrzymano około 1 mg związku, który posłużył do pierwszych obiecujących badań. Aby wykazać ogrom pracy przy projekcie, trzeba sobie uzmysłowić, że do znalezienia tego związku w całym projekcie opracowano ponad 1300 związków, z których ponad 780 zsyntetyzowano. Jedyne kilkadziesiąt z nich zostało przebadanych in vivo na zwierzętach, a tylko jeden z nich został podany człowiekowi [2,3,6].

    Pierwszą polska cząsteczka dopuszczona do badań klinicznych przez FDA

    W wyniku wytężonej pracy ponad stu naukowców oraz pracowników administracyjnych w 2017 roku cząsteczka trafiła do pierwszego pacjenta cierpiącego na AML (ostra białaczka szpikowa). Jednakże, aby cząsteczka mogła być dopuszczona do badań klinicznych, najpierw w marcu 2015 r. rozpoczęły się badania IND-enabling studies. Jest to badanie pozwalające na wyznaczenie dawki bezpiecznej do badania klinicznego na ludziach. Badanie na szczurach i psach przeprowadzono przez włoski oddział firmy Aptuit mieszczący się w Weronie. FDA (Food and Drug Administration) wydało zgodę na przeprowadzenie badań klinicznych dla SEL24 w sierpniu 2015 r. [3,6].

    Start badań klinicznych i sprzedaż cząsteczki SEL24

    W marcu 2017 r. SEL24 został pierwszy raz podany pacjentowi w ramach badania I/II fazy klinicznej w USA. Jest to najprawdopodobniej pierwsza cząsteczka, którą opracowano w polskim laboratorium i podano pacjentowi w Stanach Zjednoczonych w ramach badań klinicznych. Kilka dni po tym wydarzeniu Selvita podpisała kontrakt z Berlin-Chemie Menarini, spółką należąca do włoskiej firmy Menarini, o przejęcie odpowiedzialności za dalszy rozwój cząsteczki. Selvita otrzymała w zamian płatność wstępną oraz możliwość dalszego zarobku wraz z rozwojem substancji [3,6].

    Przebieg badań klinicznych

    W marcu 2020 r. Menarini poinformowało o zakończeniu pierwszej fazy badań klinicznych SEL24/MEN1703. Cząsteczka uzyskała zadowalający profil bezpieczeństwa w badaniu I fazy (czytaj także: Jak powstaje lek? Badania nad nowym lekiem). Ustalono również dawkę, która można podawać w drugiej fazie badań klinicznych. Kolejną ważną datą jest wrzesień 2020 r., kiedy to podano SEL24/MEN1703 pierwszemu pacjentowi w Europie w ramach badań klinicznych II fazy [2,6].

    Jak powstaje lek? Badania nad nowym lekiem

    Bibliografia

    1. https://ryvu.com/pl/o-spolce/ (16.06.2021 17:18)
    2. https://biotechnologia.pl/biotechnologia/sel24-historia-pierwszego-polskiego-leku-dopuszczonego-do-badan-klinicznych-w-usa,17381 (16.06.2021 17:21)
    3. https://swiatlekarza.pl/pierwszy-polski-innowacyjny-lek-onkologiczny-sel24men1703/ (16.06.2021 18:34)
    4. Wierzbowska A Ostra białaczka szpikowa zalecenia PTOK 2013 tom 2
    5. Juszczyński P. Kinazy PIM jako cel terapeutyczny w nowotworach układów krwiotwórczego i chłonnego Hematologia 2014, tom 5
    6. https://strefainwestorow.pl/artykuly/biotechnologia/20200310/ryvu-therapeutics-sel24 (16.06.2021 18:36)

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .