Podstawowe informacje o wirusie RSV
RSV, czyli respiratory syncytial virus, to wirus odpowiedzialny za infekcję górnych dróg oddechowych. Wirus RSV odpowiada za bardzo dużą ilość infekcji wśród dzieci i niemowląt.
Zarażamy się nim drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt — np. dotknięcie dłoni zanieczyszczonej wydzieliną z nosą czy oskrzeli. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie myć i dezynfekować dłonie oraz unikać bliskiego kontaktu — szczególnie z osobami z objawami infekcji.
Najwięcej zachorowań notuje się w okresie jesienno-zimowym, ze szczytem w styczniu i lutym, chociaż tegoroczna jesień pokazała nam, że już od września do szpitali w całej Polsce, trafiało mnóstwo maluchów z ostrą infekcją spowodowaną RSV.
Infekcja RSV jest szczególnie groźna dla najmłodszych dzieci — do ukończenia 2. roku życia. Często chorują całe rodziny, bo starsze dziecko przyniesie infekcję z przedszkola i zarazi młodsze rodzeństwo, a nawet rodziców.
Ale to na najmłodsze dzieci oraz wcześniaki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. W ich przypadku infekcja RSV może prowadzić do zapalenia płuc i powikłań — pod postacią zapalenia mięśnia sercowego czy ucha środkowego.
Niestety — przechorowanie RSV nie chroni przed ponownym zarażeniem.
Objawy infekcji RSV
Objawy zarażenia wirusem RSV nie są mocno charakterystyczne i dotyczą głównie nieżytu górnych dróg oddechowych. W przebiegu infekcji pojawia się:
- gorączka
- kaszel
- katar
- zaczerwienione gardło
- u młodszych dzieci, może dojść do duszności i spadku saturacji.
Aby rozpoznać duszczność u malucha, warto obserwować, czy malec podczas oddechu nie porusza skrzydełkami nosa. Charakterystyczne dla duszności u dzieci jest też wciąganie międzyżebrzy przy oddechu i przyspieszony oddech. Czasami dzieci postękują, tracą apetyt, nie chcą przystawiać się do piersi lub pić z butelki, ponieważ jest to dla nich za duży wysiłek.
Jeśli cokolwiek w oddechu naszego dziecka nas zaniepokoi — koniecznie skontaktujmy się z lekarzem, jak najszybciej.
Leczenie RSV
Łagodny przebieg infekcji RSV leczy się wyłącznie objawowo. Nie podaje się antybiotyków, ponieważ nie jest to zakażenie bakteryjne.
Można stosować leki obniżające gorączkę, syropy łagodzące kaszel i ból gardła, inhalacje i nebulizacje. Nie jest znane specyficzne lekarstwo przeciw wirusowi RSV.
W przypadku pogorszenia stanu ogólnego dziecka i zaobserwowaniu duszności — niezbędne jest jak najszybsze skonsultowanie z lekarzem. Być może niezbędna będzie hospitalizacja, która pozwoli uniknąć powikłaniom po RSV.