Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
RSV – co musisz wiedzieć o tym wirusie? | leki.pl
, , ,

Czym jest wirus RSV?

SPIS TREŚCI

    RSV – co musisz wiedzieć o tym wirusie?

    Wirus RSV odpowiada za liczne infekcje górnych dróg oddechowych, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci. Jak należy go leczyć?

    Podstawowe informacje o wirusie RSV

    RSV, czyli respiratory syncytial virus, to wirus odpowiedzialny za infekcję górnych dróg oddechowych. Wirus RSV odpowiada za bardzo dużą ilość infekcji wśród dzieci i niemowląt.

    Zarażamy się nim drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt — np. dotknięcie dłoni zanieczyszczonej wydzieliną z nosą czy oskrzeli. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie myć i dezynfekować dłonie oraz unikać bliskiego kontaktu — szczególnie z osobami z objawami infekcji.

    Najwięcej zachorowań notuje się w okresie jesienno-zimowym, ze szczytem w styczniu i lutym, chociaż tegoroczna jesień pokazała nam, że już od września do szpitali w całej Polsce, trafiało mnóstwo maluchów z ostrą infekcją spowodowaną RSV.

    Infekcja RSV jest szczególnie groźna dla najmłodszych dzieci — do ukończenia 2. roku życia. Często chorują całe rodziny, bo starsze dziecko przyniesie infekcję z przedszkola i zarazi młodsze rodzeństwo, a nawet rodziców.

    Ale to na najmłodsze dzieci oraz wcześniaki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. W ich przypadku infekcja RSV może prowadzić do zapalenia płuc i powikłań — pod postacią zapalenia mięśnia sercowego czy ucha środkowego.

    Niestety — przechorowanie RSV nie chroni przed ponownym zarażeniem.

    Objawy infekcji RSV

    Objawy zarażenia wirusem RSV nie są mocno charakterystyczne i dotyczą głównie nieżytu górnych dróg oddechowych. W przebiegu infekcji pojawia się:

    • gorączka
    • kaszel
    • katar
    • zaczerwienione gardło
    • u młodszych dzieci, może dojść do duszności i spadku saturacji.

    Aby rozpoznać duszczność u malucha, warto obserwować, czy malec podczas oddechu nie porusza skrzydełkami nosa. Charakterystyczne dla duszności u dzieci jest też wciąganie międzyżebrzy przy oddechu i przyspieszony oddech. Czasami dzieci postękują, tracą apetyt, nie chcą przystawiać się do piersi lub pić z butelki, ponieważ jest to dla nich za duży wysiłek.

    Jeśli cokolwiek w oddechu naszego dziecka nas zaniepokoi — koniecznie skontaktujmy się z lekarzem, jak najszybciej.

    Leczenie RSV

    Łagodny przebieg infekcji RSV leczy się wyłącznie objawowo. Nie podaje się antybiotyków, ponieważ nie jest to zakażenie bakteryjne.

    Można stosować leki obniżające gorączkę, syropy łagodzące kaszel i ból gardła, inhalacje i nebulizacje. Nie jest znane specyficzne lekarstwo przeciw wirusowi RSV.

    W przypadku pogorszenia stanu ogólnego dziecka i zaobserwowaniu duszności — niezbędne jest jak najszybsze skonsultowanie z lekarzem. Być może niezbędna będzie hospitalizacja, która pozwoli uniknąć powikłaniom po RSV.

    Bibliografia

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .