Preparat Rhinoargent występuje w dwóch postaciach, jako krople do nosa i aerozol. Są to wyroby medyczne, krople zawierają 15 ml płynu, a aerozol 20 ml. Stosowane są głównie w różnego rodzaju nieżytach nosa. Mają taki sam skład i wskazania do stosowania. Wszystkie różnice są wyraźnie zaznaczone w tym artykule [1,2].
Nieżyt nosa-garść przydatnych informacji
Nieżyt nosa jest stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Można go podzielić na ostry infekcyjny nieżyt nosa oraz nieżyty przewlekły np. alergiczny nieżyt nosa. Infekcyjny nieżyt nosa jest najczęściej spowodowany przez wirusy. Najczęstszym objawem ostrego nieżytu nosa jest katar. Z reguły na początku jest on wodnisty, wraz z rozwojem choroby staje się gęstszy. Utrudnia to oddychanie przez nos, co jest jeszcze potęgowane przez obrzęk błony śluzowej. Infekcji, oprócz kataru, często towarzyszy podwyższona temperatura ciała oraz kaszel. Z kolei alergiczny nieżyt nosa charakteryzuje wodnisty katar, blokada nosa, kichanie, swędzenie nosa i oczu. Mogą pojawić się wysypki ma skórze oraz zaczerwienione oczy [3].
Skład produktu Rhinoargent
Wyrób medyczny Rhinoargent składa się z wody oczyszczonej, chlorku sodu, chlorku potasu, gliceryny, karboksymetylocelulozy, olejku eukaliptusowego, nanokoloidu srebra i nanokoloidu miedzi. Wymienione składniki mają następujące funkcje i działanie:
- woda oczyszczona – jest rozpuszczalnikiem, preparat jest w formie wodnego roztworu, który jest wygodnie dozowany w formie aerozolu;
- chlorek sodu – znany powszechnie jako sól fizjologiczna, występuje naturalnie w organizmie, nie powoduje uczuleń, jego 0,9% roztwór w widzie jest neutralny dla tkanek organizmu, co więcej, zastosowany w formie sprayu do nosa, nawilża śluzówkę i rozrzedza oraz pomaga usunąć zalegającą w nosie wydzielinę.
- chlorek potasu – wykazuje działanie analogiczne jak chlorek sodu;
- gliceryna (glicerol) – nawilża i zapewnia odpowiednią wilgotność śluzówki nosa i działa ochronnie;
- karboksymetyloceluloza – pochodna celulozy, zwiększa lepkość roztworu, zapobiega utracie wody, jest stosowana jako substancja zagęszczająca;
- olejek eukaliptusowy – oczyszcza, udrażniania i dezynfekuje nos, zapewnia również przyjemny zapach preparatu;
- nanokoloid srebra – zapewnia działanie grzybobójcze, bakteriobójcze i wirusobójcze preparatu;
- nanokoloid miedzi – ma działanie zbliżone do nanokoloidu srebra [1,2].
https://leki.pl/poradnik/wody-morskie-do-nosa-dla-dzieci-przeglad-produktow/
Jak stosować Rhinoargent?
- aerozol: należy zaaplikować 1 dawkę (rozpylenie) 3-4 razy dziennie do nosa;
- krople: należy zakraplać do nosa 2-3 krople 3 razy dzienne;
- w przypadku nieustąpienia objawów nieżytu nosa po 7-dniowej kuracji preparatem należy udać się na konsultację lekarską;
- preparat jest bezpieczny i może być stosowany zarówno przez dzieci i dorosłych;
- w przypadku niemowląt jego zastosowanie należy skonsultować z lekarzem [1,2].
Rhinoargent działanie i wskazania
- preparat tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej nosa;
- zabezpiecza nos przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych:
- udrażnia, nawilża i przyspiesza regenerację śluzówki nosa;
- ogranicza rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w jamie nosowej;
- odświeża nos i ułatwia oddychanie;
- może być stosowany pomocniczo podczas kataru, grypy, przeziębienia, zapalenia zatok czy alergicznym nieżycie nosa [1,2].
Kiedy nie stosować sprayu Rhinoargent?
- preparat jest bezpieczny i rzadko powoduje jakiekolwiek działania niepożądane;
- pomimo tego nie należy go stosować w przypadku uczulenia na jakikolwiek jego składnik oraz podczas ciąży i karmienia piersią [1,2].
Jak przechowywać Rhinoargent?
Wyrób medyczny Rhinoargent należy przechowywać w temperaturze do 25°C, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Ponadto należy go chronić przed światłem (najlepiej w suchym, ciemnym miejscu) [1,2].
https://leki.pl/poradnik/ksylometazolina-i-oksymetazolina-zasady-stosowania/
Rhinoargent-wybrane zamienniki
Rhinoargent nie ma bezpośredniego zamiennika. Podobne działania będą miały następujące preparaty:
- Bloxin żel do nosa w sprayu z jota-karagenem, hialuronianem sodu i ektoiną zapewnia ochronę przed wirusami przez nos;
- Goldisept spray do nosa zawierający wodę oczyszczoną, nanokoloid złota, nanokoloid srebra, glicerynę, sole mineralne (chlorki), ekstrakt z chrząstnicy kędzierzawej (Chondrus crispus) i chlorek benzalkoniowy nawilża, łagodzi, udrażnia nos i regeneruję błonę śluzową nosa.
- Nasimed zawierający wodę oczyszczoną, glicerynę, polisorbat 20, olejek eukaliptusowy i srebro aXonnite, wspomaga ochronę i regenerację błony śluzowej nosa;
- Nanobiotic Med Silver Nos i Zatoki zawierający wodę, glicerynę, chlorek sodu, laktoferynę, panthenol, ekstrakt z eukaliptusa, ekstrakt z tymianku, srebro aXonnite, złoto axonnite, miedź axonnite, benzoesan sodu, sorbinian potasu, zapewnia ochronę przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi oraz wspomaga leczenia chorób nosa i zatok [4-7].
Podsumowanie
Rhinoargent jest bezpiecznym preparatem niemającym bezpośredniego zamiennika, oczywiście dostępne są inne preparaty o podobnym działaniu. Rhinoargent występuje jako krople do nosa lub aerozol. Może być z powodzeniem wykorzystywany w celu regeneracji śluzówki nosa oraz w przebiegu nieżytu nosa.