Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Przedtreningówki — czy warto wspomagać się przed treningiem? | leki.pl

Czy warto suplementować się przed treningiem?

SPIS TREŚCI

    Przedtreningówki — czy warto wspomagać się przed treningiem?

    Przedtreningówki mogą pomóc w treningu. Jednakże nie wszystkie są skuteczne. Które w takim razie wybrać?

    Przedtreningówka — co to jest?

    Słowo przedtreningówka pochodzi z angielskich słów pre-workout oznaczających odżywkę przedtreningową. Jest to nic innego jak suplement, bądź suplementy, które mają za zadanie zapewnić potrzebną energię i pobudzenie podczas treningu. Stosuje się je przed treningiem również w celu zwiększenia siły i wytrzymałości. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele przedtreningówek — jedne dają lepszy efekt, inne są znacznie mniej skuteczne. Z tego względu ważny jest ich świadomy i przemyślany wybór [1,2].

    Co można suplementować przed treningiem?

    Kofeina

    Najbardziej znaną i powszechnie stosowaną przedtreningówką jest kofeina. Jest to substancja psychoaktywna, która zwiększa refleks i koncentrację. Badania naukowe pokazały, że kofeina zwiększa wydolność biegaczy nawet o 40%. Tyczy się to zarówno krótkich aktywności jak sprint, jak i również biegów długodystansowych, np. maratonów. Można znaleźć ją np. w KofAktin Forte Shot czy Pharmasis Elektrolity + Kofeina.  Co ciekawe, większość ludzi spożywa ją codziennie, pijąc kawę (ok. 50-100 mg/filiżanka), herbatę (ok. 30-60 mg/filiżanka), colę (ok. 50 mg/puszka) czy napój energetyczny (ok. 100 mg/puszka). Jednorazowo stosuje się do ok. 200 mg lub 3 mg/kg masy ciała. Nie zaleca się przyjmowania więcej niż 400-600 mg (zależnie od wagi) kofeiny dziennie. Działania niepożądane, jakie mogą wystąpić po kofeinie to m.in. ból głowy, bezsenność czy niepokój [2,3].

    Beta-alanina

    Beta-alanina jest dwupeptydem karmazyny, która odpowiada za regulację pH układu mięśniowego, co przeciwdziała powstawaniu kwasu mlekowego w mięśniach. Dzięki temu wspomaga pracę mięśni, zmniejsza ich zakwaszenie i wzmacnia ich wytrzymałość. Dodatkowo przyśpiesza regenerację mięśni i zmniejsza uczucie zmęczenia. Występuje w białym i czerwonym mięsie. W postaci suplementów można ją znaleźć m.in. w OstroVit Beta-Alanine czy Trec Beta Alanine. Powinno się ją przyjmować przed i po wysiłku w dawce 3-8 g w zależności od wagi. Działaniem niepożądanym, jakie może wystąpić podczas suplementacji beta-alaniny jest mrowienie na skórze [1,3].

    Jakie działania niepożądane mogą wywołać przedtrenigówki?

    Kreatyna

    Kreatyna jest białkiem składającym się z 3 aminokwasów – argininy, glicyny i metioniny. Jest składnikiem tkanki mięśniowej człowieka. Można ją znaleźć w mięsie zwierzęcym, rybach lub dostarczać w postaci suplementów. Powoduje szybki przyrost energii podczas ćwiczeń, szczególnie podczas krótkich aktywności jak sprint czy trening siłowy. Zmniejsza rozpad białek mięśniowych i przyspiesza ich regenerację. Jednocześnie zwiększa grubość włókien mięśniowych. Można ją spotkać m.in. w Scitec 100% Creatine Monohydrate czy Olimp TCM Mega Caps 1100 Jabłczan Kreatyny. Dawkowanie to ok. 1 g/10 kg masy ciała podzielonej na dwie dawki przed i po treningu lub rano i wieczorem. Działaniem niepożądanym może być zwiększenie masy ciała poprzez zatrzymanie wody [1,2].

    BCAA

    Aminokwasy rozgałęzione BCAA składają się z trzech aminokwasów: leucyny, izoleucyny i waliny. Organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć sam tych aminokwasów, dlatego musi je dostarczyć z pożywieniem (mięso i produkty mleczne) lub suplementować. Wykazują one działanie anaboliczne, usprawniają syntezę białek oraz regulują poziomy hormonów. Pozytywnie wpływają na regenerację po treningu, zapobiegają rozpadowi mięśni, zwiększają ich siłę i wytrzymałość. Znajdują się w takich preparatach jak np. Solgar BCAA Plus czy Allnutrition BCAA Max. Stosuje się je w zależności od masy ciała (7-20 g/dobę). Przyjmowanie preparatu nie powoduje wystąpienia żadnych groźnych skutków ubocznych [3].

    Pozostałe

    W przedtreningówkach można również spotkać inne składniki, występują jednak rzadziej, niż wymienione powyżej. Betaina (np. Allnutrition Betaine HCl + pepsin) może być pomocna w przypadku treningów siłowych i działa podobnie do kreatyny. Z kolei Yerba Mate działa podobnie do kofeiny (np. Yerba Mate Amanda Despalda). W niektórych przedtreningówkach można spotkać L-tyrozynę, jednakże liczne badania nie potwierdzają skuteczności tej substancji w zwiększaniu skuteczności treningu. W przypadku bardzo intensywnych treningów można przyjąć węglowodany, aby dostarczyć organizmowi szybkich zastrzyków energii. Jednakże może się to wiązać z nagłym wyrzutem insuliny, co wpłynie niekorzystnie na trening. Powinno się unikać przedtreningowek zawierających DMAA, argininę czy taurynę [2,3].

    Jakie działania niepożądane mogą wywołać?

    Podczas stosowania tych preparatów może wystąpić nadwrażliwości na któryś z nich lub, ze względu na nadmierne pobudzenie, powikłania związane z układem sercowo-naczyniowym. Dlatego warto stopniowo wprowadzać składniki i wykluczać te, po których efekty są niezadowalające albo ich stosowanie przynosi działania niepożądane. Mogą to być np.:

    • bóle głowy;
    • mroczki przed oczami;
    • senność, uczucie zmęczenia;
    • mrowienie skóry;
    • zawroty głowy;
    • drżenie kończyn [1-3].

    Czy przedtreningówki mogą być szkodliwe?

    Jeżeli po wypiciu filiżanki kawy obserwujemy pobudzenie, to treningówka zawierającą kofeinę może wywołać zbyt silny efekt. Dodatkowo może podnieść ciśnienie krwi, co jest niekorzystne u ludzi leczących się na nadciśnienie. Stosowane z umiarem, legalne i przebadane substancje zawarte w przedtreningówkach nie powinny być groźne dla zdrowej i aktywnej osoby. Aczkolwiek zalecana jest powściągliwość i niestosowanie wszystkich naraz, w myśl zasady im więcej, tym lepiej. Warto stopniowo wypróbować różne preparaty i sprawdzić, które są dla nas najlepsze, bo jest to najczęściej sprawa indywidualna i nie ma złotego środka [1-3].

    Bibliografia

    1. https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/jakie-przedtreningowki (11.06.2021 09:32)
    2. https://allnutrition.pl/przedtreningowki-dzialanie-i-skutki-uboczne/ (12.06.2021 11:32)
    3. https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/odzywianie/suplementy-i-odzywki/odzywki-przedtreningowe-przedtreningowki-dzialanie-i-skutki-uboczne-aa-4fUD-vDeJ-tdGA.html (12.06.2021 13:45)

    Omawiane substancje

    • Beta-alanina

      Beta-alanina to aminokwas występujący naturalnie w organizmie, który może być stosowany jako substancja lecznicza w celu poprawy wydolności fizycznej i zmniejszenia zmęczenia mięśni.
      syntetyczne
    • Kofeina

      Kofeina to organiczny związek chemiczny, który pobudza układ nerwowy i poprawia koncentrację. Można ją znaleźć w kawie, herbacie, napojach energetyzujących oraz niektórych lekach.
      syntetyczne
    • Kreatyna

      Kreatyna to substancja lecznicza stosowana w suplementacji sportowej, która zwiększa wydolność mięśni i poprawia regenerację organizmu po wysiłku fizycznym. Może również być stosowana w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych i zaburzeń metabolicznych.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .