Co kupić na prezent z apteki dla mężczyznie?

SPIS TREŚCI

    10 propozycji na prezenty z apteki dla mężczyzn

    Okres świąteczny to magiczny czas pełen spokojnej, rodzinnej i miłej atmosfery. To również moment, w którym planujemy, co kupić naszym najbliższym na prezent. Decyzje często bywają trudne, jednak z pomocą przychodzi nasz poradnik. Prezent z apteki będzie nie tylko wskazywał, że pamiętamy o bliskiej nam osobie, ale że również dbamy o jego zdrowie. Zapoznajcie się…

    Pomysły na prezent z apteki dla mężczyzny.

    Dermokosmetyki na prezent

    Pierwszą propozycją na prezent będą dermokosmetyki. Skóra twarzy narażona jest na wiele czynników zewnętrznych, dlatego powinniśmy szczególnie o nią dbać. Odpowiednia higiena, nawilżenie i pielęgnacja są kluczowe, aby zachować jej prawidłowy stan. Dermokosmetyki dla mężczyzn oferuje wiele firm, np. tołpa, Vichy, La Roche-Possay lub Pharmaceris. Pamiętajmy także, aby dobrać odpowiednie preparaty do rodzaju naszej cery. Ciekawym trio może być, np. prezent skomponowany z żelu i płynu micelarnego do mycia twarzy oraz kremu nawilżającego.

    Preparaty dla brodaczy

    Wielu panów zapuszcza brodę. Niezależnie od tego, czy jest to 3-dniowy zarost, czy dłuższa broda to należy o nią odpowiednio dbać. Zwróćmy uwagę, aby stosować sprawdzone i przebadane preparaty. Pomysłem na prezent mogą być kosmetyki do pielęgnacji zarostu, np. z firmy tołpa. Znajdziemy tu olejki, żele, kremy i toniki do brody.

    Natomiast jeśli wasz bliski nie zapuszcza brody to i tak dobrze zadbać o codzienną pielęgnację zarostu, wybierając dermokosmetyki do golenia. Znajdziecie je, np. w ofercie firmy Vichy.

    Wzmocnienie włosów

    Pozostając w tematach pielęgnacyjnych, nie sposób nie wspomnieć o włosach. Niestety wypadające włosy i powstające zakola to powszechne zjawisko u mężczyzn. Szczególnie nasilające się wraz z wiekiem. W początkowych przypadkach można pomyśleć o szamponach przeciw wypadaniu włosów. Na prezent warto wybrać preparaty dostępne w aptece, np.:

    • DX2 – szampon w czarnej tubie,
    • Loxon Pro.

    Bardziej zaawansowana utrata włosów będzie wymagała poważniejszych środków i tu warto pomyśleć o lekach w formie płynu na skórę z minoksydylem, takich jak:

    • Loxon Max,
    • Loxon 2%,
    • DX2LEK.

    Więcej o działaniu minoksydylu przeczytasz tutaj: Minoksydyl – skuteczny sposób na łysienie?

    Pierwsze siwe włosy to już nie problem!

    Natomiast jeśli życie uprzykrzają pierwsze siwe włosy, to na prezent warto kupić szampon przeciw siwieniu włosów. W aptece wspomnianym preparatem będzie, np. szampon DX2.

    Multiwitaminy

    W zdrowym ciele zdrowy duch! Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędna jest aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i zróżnicowana dieta, która dostarcza najpotrzebniejszych witamin. Niestety w codziennym pędzie możemy czasami zapomnieć o zdrowym odżywianiu. Suplementy witaminowe nie zastąpią nam codziennych porcji warzyw i owoców, ale mogą stanowić ich uzupełnienie! Na prezent możemy wybrać preparaty multiwitaminowe w postaci tabletek, np.

    • Centrum ON, 50+ lub Silver 50+,
    • Acti vita-miner senior (z dodatkiem luteiny, którą poleca stosować się w prewencji zwyrodnienia plamki żółtej),
    • Vitotal dla mężczyzn (wzbogacony o wyciągi z ostrokrzewu paragwajskiego, żeń-szenia, imbiru) [1].

    Alternatywą mogą być preparaty multiwitaminowe w formie płynnej, np. Doppelherz Vital Tonik, Vitotal Gold dla mężczyzn, Vita Buerlecithin. Płyny zawierają głównie witaminy z grupy B, których suplementacja może redukować stres, poprawiać humor, a ich niedobór może negatywnie wpływać na odporność organizmu [2-3].

    Witamina D3 jako prezent

    Okres jesienno-zimowy nie zachęca do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu ze względu na niskie temperatury i niewielką ilość słońca. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego działania wielu procesów w organizmie. Niestety syntezowana jest jedynie pod wpływem promieni słonecznych. Naukowcy twierdzą, że codzienne przebywanie na słońcu z odkrytymi rękami, twarzą i nogami (bez stosowania filtrów słonecznych) przez 5 do 30 minut pozwala na syntezę odpowiedniej ilości witaminy, jednak nie zawsze jest to możliwe do osiągnięcia. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem będzie jej suplementacja. Dla dorosłych dobowa dawka powinna wynosić od 2000 do 4000 jednostek! W aptece znajdziemy preparaty w formie leku, takie jak:

    • Ibuvit D3,
    • Vigantoletten,
    • Vigalex,
    • Vigantol (krople) [4].

    Sprzęt medyczny na prezent

    Ciśnieniomierz

    Ciekawym pomysłem na prezent może być również ciśnieniomierz. Nadciśnienie tętnicze krwi to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz to młodsze osoby. Ciśnieniomierz pozwala na kontrolę ciśnienia tętniczego krwi i wczesne wykrycie choroby. Więcej o nadciśnieniu i prawidłowym wykonaniu pomiaru dowiecie się z naszych artykułów:

    Prawidłowa higiena jamy ustnej

    Lepiej przeciwdziałać niż leczyć! Chyba nikt z nas nie lubi wizyt u stomatologa – szczególnie tych, w których trzeba wdrożyć leczenie. Z tego powodu powinniśmy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. W aptece znajdziemy szeroki wybór szczoteczek do zębów. Możemy kupić manualne, jednak warto rozważyć szczoteczki elektryczne lub soniczne. Lepiej i dokładniej czyszczą zęby niż te manualne ze względu na większą liczbę obrotów i drgań.

    Oprócz szczoteczki nie zapominajmy o codziennym nitkowaniu zębów i korzystaniu z płynów do higieny jamy ustnej.

    Prezent na poprawę pamięci

    Wraz z wiekiem zdolności poznawcze, umiejętność koncentracji, zapamiętywania i szybkiego myślenia maleją. W początkowych etapach problemów można posiłkować się suplementami z wyciągiem z miłorzębu japońskiego. Badania pokazują, że codzienna suplementacja miłorzębem w ilości powyżej 200 mg przez kilka miesięcy poprawia pamięć, koncentrację, a także funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Przykładem preparatu może być Ginkofar Extra [5].

    Miłorząb japoński jest stosunkowo bezpiecznym preparatem, ale trzeba zachować ostrożność u ludzi z zaburzonymi procesami krzepnięcia krwi lub przyjmujących środki obniżające jej krzepliwość (np. aspiryna), gdyż istnieją doniesienia o ryzyku krwawień – szczególnie przy dłuższej suplementacji [5].

    Żeń-szeń i siły witalne

    Preparaty z żeń-szeniem (Panax ginseng) to następna propozycja na prezent. Żeń-szeń ma bardzo szerokie działanie, jednak głównie odpowiada za zwiększenie sił witalnych, redukcję zmęczenia oraz pozytywnie wpływa również na układ sercowo-naczyniowy i procesy metaboliczne organizmu [6-7].

    Produkty z żeń-szeniem powinni być stosowane w ilości 200 mg standaryzowanego ekstraktu dziennie. Nie powinny zażywać go osoby z nadciśnieniem tętniczym krwi, astmą oraz problemami z krzepnięciem krwi. Niektóre źródła sugerują zrobić miesięczną przerwę po 2-3 miesiącach suplementacji [8]

    Bibliografia

    1. L. Feng, K. Nie, H. Jiang, i W. Fan, „Effects of lutein supplementation in age-related macular degeneration”, PloS One, t. 14, nr 12, s. e0227048, 2019, doi: 10.1371/journal.pone.0227048.
    2. P. T. Alpert, „The Role of Vitamins and Minerals on the Immune System”, Home Health Care Manag. Pract., t. 29, nr 3, s. 199–202, sie. 2017, doi: 10.1177/1084822317713300.
    3. L. M. Young, A. Pipingas, D. J. White, S. Gauci, i A. Scholey, „A Systematic Review and Meta-Analysis of B Vitamin Supplementation on Depressive Symptoms, Anxiety, and Stress: Effects on Healthy and ‘At-Risk’ Individuals”, Nutrients, t. 11, nr 9, s. 2232, wrz. 2019, doi: 10.3390/nu11092232.
    4. „Office of Dietary Supplements – Vitamin D”. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/ (dostęp lis. 22, 2021).
    5. T. Nguyen i T. Alzahrani, „Ginkgo Biloba”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2021. Dostęp: lis. 22, 2021. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541024/
    6. H. V. Bach, J. Kim, S.-K. Myung, i Y. A. Cho, „Efficacy of Ginseng Supplements on Fatigue and Physical Performance: a Meta-analysis”, J. Korean Med. Sci., t. 31, nr 12, s. 1879–1886, grudz. 2016, doi: 10.3346/jkms.2016.31.12.1879.
    7. S. Fan i in., „Panax ginseng clinical trials: Current status and future perspectives”, Biomed. Pharmacother., t. 132, s. 110832, grudz. 2020, doi: 10.1016/j.biopha.2020.110832.
    8. D. S. Kiefer i T. Pantuso, „Panax ginseng”, Am. Fam. Physician, t. 68, nr 8, s. 1539–1542, paź. 2003.

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .