Jakie są objawy dny moczanowej?
Dna moczanowa objawia się to atakami silnego bólu, wystąpieniem obrzęku oraz ograniczeniem ruchomości zajętego stawu. W zaawansowanej postaci choroby dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu i niesprawności, a także do zajęcia innych narządów.
Co wpływa na rozwój dny moczanowej?
Czynnikami, które mogą sprzyjać rozwojowi dny moczanowej, są: płeć męska, wiek (bardzo rzadkie występowanie choroby u osób poniżej 30. roku życia), dieta (spożywanie produktów bogatych z puryny – czerwone mięso, podroby, owoce morza), spożywanie dużych ilości alkoholu (zwłaszcza piwa i silnych alkoholi), nadwaga i otyłość, a także leki [1].
Jakie są klasyczne leki na dnę moczanową?
Leczenie ostrego ataku dny moczanowej polega na zastosowaniu okładów z lodu oraz szybkim zastosowaniu kolchicyny (Colchican, Colchicum Dispert), co pozwala na szybkie złagodzenie dolegliwości. Dobrze wyedukowany pacjent może samodzielnie przyjmować kolchicynę w razie wystąpienia napadu dny (tabletka „podręczna”).
Większość przypadków dny moczanowej wymaga jednak leczenia przewlekłego przy użyciu leków obniżających stężenie kwasu moczowego w surowicy. Do takich leków należy allopurynol (Milurit, Allupol, Argadopin) – lek pierwszego wyboru w leczeniu dny moczanowej, którego niemieckim odpowiednikiem (niemiecki lek na dnę) jest Allobeta, Epidropal, a czeskim odpowiednikiem (czeski lek na dnę) jest Allopurinol Teva. Innym lekiem stosowanym w pierwszej linii leczenia jest febuksostat (Adenuric, Denofix).
Jakie są nowe leki na dne moczanową?
Nowym lekiem w terapii dny moczanowej jest lezynurad – lek, który jest selektywnym blokerem transportera kwasu moczowego w kanalikach nerkowych, czego efektem jest zwiększenie wydalania kwasu moczowego. Znajduje zastosowanie w skojarzonym leczeniu (jako uzupełnienie terapii) dny moczanowej, u pacjentów, u których nie nastąpiła poprawa po terapii pojedynczym preparatem obniżającym stężenie kwasu moczowego. Lek ten został dopuszczony do obrotu w 2015 roku, jednak w 2020 roku został wycofany z obrotu na terenie Europy [2].
Innym nowym lekiem stosowanym w walce z dną moczanową jest lek działający na interleukinę 1-beta (IL-1β): dapansutril. W jednym z przeprowadzonych badań, 34 pacjentów w trakcie ataku dny moczanowej otrzymywało 100 mg lub 300 mg, lub 1000 mg, lub 2000 mg przez 8 dni. Spadek bólu stawów, opisywany przez pacjentów od początku do trzeciego dnia wahał się pomiędzy 52.4%, a 68.4%. Natomiast od początku do 7 dnia badania średnie zmniejszenie zgłaszanego przez pacjentów bólu stawów wynosiło między 68.9% a 83.9% [3]. Stosowanie inhibitora IL-1β jest warunkowo zalecane u pacjentów z zaostrzeniem dny moczanowej, u których terapie pierwszego wyboru nie są skuteczne, źle tolerowane lub przeciwwskazane.
Innym lekiem o takim mechanizmie działania jest kanakinumab, który został dopuszczony przez EMA (Europejska Agencja ds. Leków) do stosowania u chorych z napadami dny moczanowej i przeciwwskazaniami do leczenia kolchicyną – w jednym z badań, pojedyncza podskórna dawka kanakinumabu (150 mg) okazała się bardziej skuteczna niż podskórna dawka triamcynolonu (40 mg). Przeciwwskazaniem do sotosowania kankinumabu jest czynne zakażenie. Inny lek o tym samym mechanizmie działania – anakinra, nie jest zarejestrowany w leczeniu dny moczanowej, jednak przeprowadzone badania obserwacyjne wykazują, że w dawce 100 mg podawanej podskórnie przez 3 kolejne dni lek ten może być skuteczny także u chorych z ciężkimi napadami dny [4].