,

Jak skutecznie leczyć zapalenie pęcherzyka żółciowego?

SPIS TREŚCI

    Poznaj leki na zapalenie pęcherzyka żółciowego

    Zapalenie pęcherzyka żółciowego najczęściej jest powikłaniem kamicy żółciowej. Najczęstszymi objawami w przebiegu zapalenia pęcherzyka żółciowego są nudności i gorączka. Co ważne, ostra postać tego zapalenia wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Jest jednak również postać przewlekła. Jakie leki można zastosować? Czy wymagany jest antybiotyk? Może wystarczą preparaty ziołowe, takie jak rumianek?

    Czym jest zapalenie woreczka żółciowego?

    Woreczek, a właściwie pęcherzyk żółciowy, jest odpowiedzialny za magazynowanie i zagęszczanie żółci, służącej do trawienia tłuszczów. Jeżeli dojdzie do odkładania się złogów żółciowych, może rozwinąć się kamica żółciowa. Zapalenie woreczka żółciowego, które jest powikłaniem nieleczonej kamicy żółciowej, najczęściej objawia się bólem w prawym podżebrzu (atak kolki żółciowej). O ostrym zapaleniu woreczka żółciowego mówi się w przypadku zablokowania odpływu żółci. Z kolei do przewlekłej formy zapalenia prowadzi długotrwałe drażnienie ścian pęcherzyka żółciowego. Dochodzi wtedy do zwłóknienia, zniekształcenia i pogrubienia ścian pęcherzyka [1].

    Zapalenie pęcherzyka żółciowego — leczenie chirurgiczne

    Zarówno w przypadku ostrego, jak i przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, możliwym leczeniem jest zabieg chirurgicznego usunięcia woreczka żółciowego. Zasadniczą różnicą w obu typach zapalenia jest czas trwania. W przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, wymagana jest jak najszybszą interwencja chirurgiczna, podczas gdy w postaci przewlekłej leczenie można zacząć od farmakoterapii. W obydwu przypadkach usunięcie pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia) najczęściej jest wykonywane laparoskopowo. Czasami konieczne może być jednak wykonanie tradycyjnej operacji, która niestety niesie większe ryzyko powikłań. Usunięcie pęcherzyka żółciowego jest skuteczną metodą leczenia jego zapalenia, ale nie zapobiega ponownemu pojawieniu się kamieni żółciowych (w przewodach żółciowych) [1-2].

    Co jeść na woreczek żółciowy? Dieta

    Pacjenci cierpiący na kamicę żółciową czy zapalenie pęcherzyka żółciowego powinni stosować odpowiednią dietę. Generalnie powinna być to dieta podobna do diety osób, mających problemy z wątrobą. Wskazane jest, aby była ubogotłuszczowa, lekkostrawna i bogatowęglowodanowa. Konieczne jest wyeliminowanie tłustych, smażonych potraw, fast foodów, słodyczy, alkoholu, mocnej kawy czy herbaty oraz ostrych potraw. Bardzo ostrożnie należy również spożywać produkty bogate w błonnik roślinny. Dozwolone w tej diecie są natomiast gotowane lub duszone dania, w szczególności chude mięso i ryby, produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa (należy uważać jednak na zbyt dużą ilość błonnika). Odpowiednia dieta jest w stanie znacznie zmniejszyć natężenie ataków kolki nerkowej w przypadku przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego [1,2].

    Jaka dieta na pęcherzyk żółciowy?

    Leki na pęcherzyk żółciowy. Co stosować na ból woreczka żółciowego?

    Jak wspomniano, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego wymaga pilnej operacji, a co za tym idzie, hospitalizacji. Przed zabiegiem podawane są jednak pacjentowi leki:

    • antybiotyki, które są dobierane na podstawie badania żółci pod kątem bakteriologicznym, takie jak cefalosporyny trzeciej generacji np. ceftriakson;
    • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak diklofenak np. Voltaren czy metamizol np. Pyralgina;
    • leki rozkurczowe, takie jak papaweryna np. Papaverinum Hydrochloricum WZF, hioscyna np. Buscopan czy drotaweryna np. No-Spa.;
    • dodatkowo pacjenci są odpowiednio nawadniani dożylnie i mają bardzo ścisłą dietę (kleiki, specjalne płynne środki żywieniowe) [2,3].

    Jaki antybiotyk na zapalenie woreczka żółciowego?

    Lekarz, decyzję o wdrożeniu antybiotykoterapii oraz wyborze konkretnego preparatu, podejmuje na podstawie rodzaju i nasilenia infekcji oraz ewentualnych alergii pacjenta na leki. Stosowane mogą być m.in.:

    • penicyliny, takie jak Amoksycylina z kwasem klawulanowym np. Amoksiklav;
    • cefalosporyny, takie jak ceftriakson np. Ceftriaxon Kabi;
    • fluorochinolony, takie jak ciprofloksacyna np. Cipronex lub lewofloksacyna np. Levoxa;
    • metronidazol np. Metronidazol Polpharma [2,3].

    Rumianek na woreczek żółciowy. Jakie preparaty ziołowe są wskazane?

    Oprócz odpowiedniej diety, po zabiegu usunięcia woreczka żółciowego ważne jest zadbanie o odpowiedni metabolizm tłuszczów. Odpowiednią pracę układu pokarmowego i trawienie mogą zapewnić dodatek ziół do przygotowywanych pokarmów. Szczególnie pomocne mogą być tymianek, majeranek, bazylia, koperek czy kminek. Alternatywą są dostępne w aptekach herbatki ziołowe czy preparaty w tabletkach. Z polecanych ziół do zaparzania należy wymienić m.in.: rumianek, ostropest, melisa czy mięta. Bardzo korzystnie na trawienie wpływają roślinne preparaty w tabletkach, takie jak Raphacholin C, Sylimarol, Legalon czy Cynarex [4].

    Podsumowanie

    W leczeniu zapalenia pęcherzyka żółciowego wykorzystywane są leki z różnych grup. Jednakże najważniejszą metodą leczenia, w szczególności postaci ostrej, jest zabieg cholecystektomii, czyli usunięcia woreczka żółciowego. Dodatkowo, ważna jest odpowiednia dieta i styl życia. Do najczęściej stosowanych leków należą antybiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe, zażywane pod kontrolą lekarza. Często po wykonanym zabiegu konieczne jest stosowanie preparatów ziołowych poprawiających trawienie i zapewniających prawidłową pracę układu pokarmowego.

    Bibliografia

    1. Kebkalo, Andrey, et al. „Chirurgiczne leczenie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego u pacjentów otyłych.” Polish Journal of Surgery 92.5 (2020): 37-42.
    2. Gładysz, Artur, Wojciech Skibiński, and Tomasz Zubilewicz. „Ostre niekamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego u pacjentów w ciężkim stanie ogólnym-opis czterech przypadków.” Chirurgia Polska 12.1 (2010): 43-50.
    3. Romanski, K. „Patologia pęcherzyka żółciowego u człowieka i zwierząt. Część XIV. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego.” Życie Weterynaryjne 88.08 (2013).
    4. Kędzia, Bogdan, and Elżbieta Hołderna-Kędzia. „Miód i surowce roślinne w leczeniu chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego.” Postępy Fitoterapii 1 (2017): 42-46.

    Omawiane substancje

    • Amoksycylina

      Amoksycylina jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii, w tym tych wywołujących zapalenie gardła, oskrzeli, ucha, zatok i dróg moczowych.
      syntetyczne
    • Ciprofloksacyna

      Ciprofloksacyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie replikacji DNA bakterii.
      syntetyczne
    • Hioscyna

      Hioscyna to substancja lecznicza stosowana w leczeniu bólu brzucha, skurczów jelit oraz chorób układu moczowo-płciowego. Jest to alkaloid roślinny, który działa na mięśnie gładkie, zmniejszając ich napięcie i łagodząc ból.
      syntetyczne
    • Kwas klawulanowy

      Kwas klawulanowy jest substancją leczniczą stosowaną w leczeniu infekcji bakteryjnych, zwłaszcza w połączeniu z antybiotykami. Działa jako inhibitor enzymów beta-laktamaz, które niszczą antybiotyki, co zwiększa skuteczność leczenia.
      syntetyczne
    • Metamizol

      Metamizol to substancja lecznicza stosowana w leczeniu bólu i gorączki, działająca przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.
      syntetyczne
    • Metronidazol

      Metronidazol jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa na bakterie poprzez niszczenie ich DNA.
      syntetyczne
    • Papaweryna

      Papaweryna jest lekiem stosowanym w leczeniu skurczów mięśni gładkich. Substancja ta działa rozkurczowo na mięśnie jelit, dróg żółciowych i moczowych.
      syntetyczne
    • Penicylina fenoksymetylowa

      Penicylina fenoksymetylowa jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa poprzez niszczenie ściany komórkowej bakterii.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

      Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego jest chorobą, która charakteryzuje się nagłym i silnym bólem w prawym podżebrzu. Może być spowodowane przez kamienie żółciowe lub infekcję bakteryjną.
    • Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego

      Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym pęcherzyka żółciowego trwającym dłużej niż 6 miesięcy. Objawy schorzenia mogą obejmować bóle brzucha, nudności, wymioty oraz problemy z trawieniem tłuszczów.
    • Zapalenie pęcherzyka żółciowego

      Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest chorobą, która dotyka wiele osób na całym świecie. Objawy tej choroby mogą być bardzo uciążliwe i wpływać negatywnie na jakość życia pacjenta.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .