Pęcherz to wzniesiona nad powierzchnię skóry zmiana, wypełniona płynem surowiczym. Może powstać na skutek alergii, oparzenia, jak również otarcia czy ucisku. Pęcherze na stopach to problem dotyczący głównie osób aktywnych, w tym sportowców. Niewygodne, nierozchodzone obuwie, czy zbyt długi ucisk na jedno miejsce stopy mogą spowodować rozwinięcie się pęcherza. Jego dalszy ucisk może wywołać ból, często utrudniający normalne poruszanie. Zbierający się pod tkanką płyn surowiczy tworzy poduszeczkę, chroniącą przed uciskiem głębsze warstwy nieuszkodzonej skóry. Powstawanie pęcherzy jest zatem pewnego rodzaju mechanizmem obronnym ludzkiego ciała.
Pęcherze na stopach — jak im zapobiegać?
Profilaktyka pęcherzy na stopach powinna opierać się na doborze właściwego obuwia. Powinno być ono miękkie i dopasowane do naszych stóp. Na długie aktywności należy wybierać rozchodzone i sprawdzone buty — warto unikać nowo zakupionego obuwia na kilkugodzinną pieszą wędrówkę czy poranne bieganie. Osoby, które często zmagają się z problemem powstających pęcherzy, mogą dodatkowo smarować skórę stóp tłustym kremem [1,2].
Czy przebijać pęcherze?
Pęcherze na stopach, zwłaszcza te na podeszwie, mogą powodować duży dyskomfort i znacznie utrudniać chodzenie. Mimo że wielu lekarzy odradza samodzielne przebijanie pęcherza, to wielu pacjentów mimo wszystko się na to decyduje. Samodzielne przebijanie takich zmian skórnych niesie ze sobą ryzyko rozwoju zakażenia. Choć pęcherz wypełniony jest płynem o właściwościach antybakteryjnych, to przerwanie ciągłości tkanki otwiera drzwi dla drobnoustrojów, które mają wówczas ułatwiony dostęp do świeżej rany. W sytuacji, gdy pacjent zdecyduje się przebić pęcherz, wówczas powinien zadbać o odpowiednie do tego warunki. Stopa powinna być uprzednio umyta, a igła musi zostać zdezynfekowana. Nie mniej ważna jest higiena dłoni, za pomocą których będziemy przebijać pęcherz. Po przebiciu należy osuszyć okolice rany i niezwłocznie przykleić plaster. Nie wolno odrywać skóry, która pozostała po przekłutym pęcherzu [1,2].
Szybki sposób na pęcherze na stopach
Na pęcherze na stopach najlepszym rozwiązaniem są plastry hydrokoloidowe, niekiedy określane mianem sztucznej skóry. Wchłaniają one wilgoć z rany, a jednocześnie osłaniają ją od środowiska zewnętrznego, chroniąc przed dalszym uciskiem. Co więcej, takie plastry na pęcherze wspomagają również gojenie oraz zabezpieczają ranę przed infekcjami. Plaster usuwa się ze skóry wówczas, gdy sam zacznie się odklejać. Takie produkty są wygodne w użyciu, a dzięki dostępności różnych rozmiarów, można je dopasować indywidualnie do wielkości pęcherza na stopie [1,2].
Plastry żelowe na pęcherze — jakie można kupić w aptece?
Na rynku znajduje się szereg produktów, które przeznaczone są do walki z pęcherzami na stopach. Wśród nich najpopularniejsze się plastry żelowe na pęcherze. Należą do nich między innymi:
- Dermaplast, plaster na pęcherze na piętach, 76 × 45 mm;
- Compeed, plastry na pęcherze, wąskie, średnie lub mix;
- Salvequick, plastry na pęcherze i otarcia, mix,
- Active Plast, hydrokoloidowe plastry na pęcherze, 7 × 3,8 cm.
Maść na pęcherze
Do leczenia pęcherzy na stopach stosuje się głównie hydrokoloidowe plastry. W przeciwieństwie do leczenia odcisków, na rozwinięte pęcherze nie stosuje się żadnych leczniczych maści. Niemniej, istnieją preparaty w formie maści, które mogą zapobiegać powstawaniu pęcherzy. Są one tłuste i gęste, oparte na składnikach olejowych. Ograniczają ocieranie się skóry i redukują ilość powstałych otarć czy pęcherzy. Wśród nich wyróżnia się:
- Compeed, sztyft, przeciw pęcherzom.