Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak wygląda nasze odżywianie w trakcie pandemii koronawirusa? | leki.pl
,

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na nasze odżywianie?

SPIS TREŚCI

    Jak wygląda nasze odżywianie w trakcie pandemii koronawirusa?

    Upłynęło już sporo czasu od momentu wybuchu pandemii. Możemy śmiało wyciągać wnioski oraz zbierać żniwo wymuszonych na nas zmian. Zamknięcie w domach na długie miesiące wpłynęło m.in. na nasze nawyki żywieniowe oraz na poziom naszej aktywności fizycznej. Czy przytyliśmy w trakcie pandemii?

    Ograniczenie kontaktów międzyludzkich, zamknięcie w domach i unikanie zatłoczonych miejsc to jedynie część rekomendowanych metod, mających ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Chociaż większość z nas rozumiała zasadność tych zmian, to niewątpliwie istotnie wpłynęły one na jakość naszego codziennego życia. Pandemia to utrzymujący się stres, a także obawa o zdrowie, finanse i przyszłość. To wszystko odbiło się na naszej kondycji psychicznej, a w tym na zaburzeniach odżywiania [1].

    Jak zmieniły się nawyki żywieniowe w trakcie pandemii?

    Według raportów, w trakcie trwania pandemii w społeczeństwie nasiliło się sześć kluczowych zjawisk, dotyczących nawyków żywieniowych. Były to:

    1. bezrefleksyjne jedzenie i podjadanie;
    2. zwiększone spożycie pokarmów;
    3. uogólniony spadek apetytu;
    4. zajadanie stresu;
    5. zmniejszenie spożycia pokarmów;
    6. pojawienie się/nasilenie objawów zaburzeń odżywiania, u osób cierpiących już wcześniej z ich powodu.

    Co ważne, wyniki te były mocno skorelowane z gorszym zarządzaniem stresem, większymi objawami depresji oraz trudnościami finansowymi. Istotne jest, aby zrozumieć dokładną zależność między aktualną sytuacją pandemiczną a niebezpiecznymi zachowaniami żywieniowymi. Posiadają one bowiem jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności wśród wszystkich zaburzeń psychicznych. Nikt nie wie, jak długo jeszcze będzie trwała pandemia — należy zatem ograniczyć ryzyko wszelkich pośrednich konsekwencji, w tym właśnie zaburzeń odżywiania [1].

    Pandemia koronawirusa a złe nawyki żywieniowe.

     

    Jak koronawirus wpłynął na naszą aktywność fizyczną?

    Aktywność Polaków w trakcie pandemii została drastycznie ograniczona. Według raportów prawie co drugi z nas (z tych osób, które były aktywne przed pandemią) ograniczył liczbę treningów. Głównym powodem było zamknięcie obiektów sportowych, w tym siłowni i basenów. Mniejsza aktywność fizyczna połączona ze zmianą nawyków żywieniowych doprowadziła do tycia. 42% Polaków deklaruje, że w trakcie pandemii przybrali na wadze — średnio o 5,7 kg [2].

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraźnie wskazuje, że niewystarczający poziom aktywności fizycznej jest bezpośrednią przyczyną 27% przypadków cukrzycy oraz 30% przypadków choroby niedokrwiennej serca. Jest to o tyle istotne, o ile to właśnie choroby towarzyszące są czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19. Specjaliści zgodnie twierdzą, że odpowiednia dieta i adekwatny poziom aktywności fizycznej to także dwa kluczowe elementy w profilaktyce nadwagi i otyłości, które również zwiększają ryzyko ciężkiego zachorowania infekcji Covid-19 [2].

    Czy koronawirus wpłynął tylko na złe odżywianie Polaków?

    Nie jesteśmy jednak w tych wynikach osamotnieni — za oceanem sytuacja wygląda podobnie. Dorośli Amerykanie w trakcie nakazu pozostania w domach tyli średnio 0,8 kg w miesiąc, co w odniesieniu do długości pandemii, przekłada się na całkiem spory wzrost masy ciała. Raporty wskazują, że odnotowany znaczny przyrost masy ciała jest odzwierciedleniem zmian w życiu codziennym, w tym w aktywności fizycznej i częstszym podjadaniu [3].

    Bibliografia

    1. https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/aktualnosci/264432,pandemia-zwiazana-z-nasileniem-zaburzen-odzywiania-i-niezdrowych-nawykow-zywieniowych (dostęp z dnia 22.06.2021)
    2. https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/aktualnosci/263728,podczas-pandemii-42-proc-polakow-przybralo-na-wadze (dostęp z dnia 22.06.2021)
    3. https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/aktualnosci/262396,amerykanie-tyli-w-trakcie-lockdownow (dostęp z dnia 22.06.2021)

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • COVID-19

      COVID-19 to choroba zakaźna wywołana przez wirusa SARS-CoV-2, która może prowadzić do poważnych powikłań i zgonów. Objawy COVID-19 obejmują gorączkę, kaszel, duszność, bóle mięśniowe i zmęczenie.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .