Hydrożelowy opatrunek — podstawowe informacje
Opatrunki hydrożelowe mogą występować w postaci płatów czy żeli aplikowanych na gazy. Hydrożele składają się z naturalnych i syntetycznych polimerów i nawet 90% wody. Struktura polimeru jest usieciowana przy pomocy wiązki elektronowej. Powoduje to, że taki opatrunek jest bardzo wytrzymały, a jego elastyczna i miękka struktura jest przyjemna dla skóry i nie przeszkadza (jak to czasami bywa, że zwykłymi opatrunkami). Opatrunek taki może być zastosowany w ruchomych miejscach, jak dłonie czy stawy. Dzięki temu, że jest on przezroczysty, w łatwy sposób pozwala obserwować proces gojenia się rany, bez konieczności odrywania opatrunku. Zmiana opatrunku również jest bezbolesna, ponieważ nie przykleja się on do rany.
Co więcej, jego budowa utrzymuje wilgotne środowisko rany, co znacznie przyspiesza proces regeneracji naskórka. Dodatkowo hamuje rozwój patogenów, co zmniejsza ryzyko zakażenie rany (absorbuje wydzieliny z sączących się ran). Jest przepuszczalny dla roztworów, dlatego może być nasączony roztworem leku. Niewątpliwie jego dużą zaletą jest również fakt, że hydrożele nie powodują odczynów alergicznych [1,2].
Hydrożel na rany — kiedy można go stosować?
- Oparzenia — opatrunek przynosi ulgę, zmniejsza ból towarzyszący oparzeniu i zmniejsza ryzyko zakażenia;
- owrzodzenia — nawilża ranę, zmniejsza ryzyko jej wysuszenia, przyspiesza regenerację naskórka, gojenie i oczyszczanie się rany;
- odleżyny — działa podobnie jak w przypadku owrzodzeń;
- otarcia, obrzęki i trudno gojące się rany — przyspieszają gojenie, zmniejszają ryzyko zakażenia, łatwo można obserwować proces gojenia, bezbolesne zmiany opatrunku są bezbolesne i nie uszkadzają rany [2,3].
Jakie są zalety opatrunków hydrożelowych?
- Stymuluje proces autolitycznego oczyszczania rany;
- wilgotne środowisko wspomaga migrację krwi i składników odżywczych do łożyska rany i zapobiega ryzyku powstawaniu tkanki martwiczej;
- pacjent odczuwa zmniejszony ból w ranie [1].
Jak prawidłowo zakłada się opatrunki hydrożelowe?
- Należy dokładnie umyć ręce;
- ważne jest, aby starannie oczyścić i osuszyć ranę;
- następnie zakłada się delikatnie opatrunek hydrożelowy na ranę;
- rozmiar opatrunku musi być dobrze dopasowany do rany (należy pamiętać, że opatrunki hydrożelowe można ciąć);
- opatrunek powinno się ustabilizować i zabezpieczyć za pomocą przylepca lub bandaża;
- w zależności od rany opatrunki hydrożelowe powinno się zmieniać codziennie lub co kilka dni (nie można ich używać wielokrotnie — są jednorazowego użytku) [1,3].
Opatrunek żelowy na rany w sprayu — czy jest faktycznie skuteczny?
W aptece można znaleźć całą masę opatrunków. Te tradycyjne są powoli wypierane przez coraz to bardziej innowacyjne produkty. Do takich preparatów należą opatrunki w sprayu. Niewątpliwą zaletą takiego produktu jest możliwość bezdotykowego nakładania, co znaczne zmniejsza ryzyko zainfekowania rany. Żel hydrokoloidowy, który dopasowany będzie do rany, wytworzy wokół niej wilgotne środowisko, co zdecydowanie przyspieszy gojenie. Taki żel nie przywiera do rany, co gwarantuje bezbolesną zmianę opatrunku. Dodatkowo nie przepuszcza wody oraz chroni ranę przed zanieczyszczeniami i środowiskiem zewnętrznym. Jak widać, zastosowanie takiego opatrunku przynosi szereg korzyści, w porównaniu do tradycyjnych [1,2].
Opatrunek hydrożelowy — jaki można kupić w aptece?
Aqua-Gel sterylny opatrunek hydrożelowy 6 x 12 cm
- wodna kompozycja naturalnych i syntetycznych polimerów, zawartość wody w opatrunku wynosi ponad 90%;
- transparentny płat o grubości ok. 3 mm i rozmiarze 6 cm na 12 cm;
- może być stosowany w oparzeniach I-go, II-go i III-go stopnia, owrzodzeniach, odleżynach, otarciach, stłuczeniach, obrzękach oraz ranach przewlekłych [4].
GranuSEPT hydrożel na rany 150 ml
- zawiera 0,016% kwasu podchlorawego, wodę jonizowaną, chlorek sodu, fosforan monosodowy i fluorokrzemian sodowo-magnezowy;
- może być stosowany także u noworodków;
- produkt stosuje się w przypadku drobnych otarć skóry, skaleczeń, rozcięć czy poparzeń [5].
HydroAid opatrunek hydrożelowy 7 x 12 cm
- opatrunek jest zbudowany z sieci przestrzennej trzech polimerów o zawartości ponad 90% wody i o grubości 3 mm;
- zawiera 10 opatrunków o rozmiarze 7 cm na 12 cm;
- opatrunek przyspiesza gojenie uszkodzeń naskórka i może być stosowany po zabiegach [6].
Intrasite gel opatrunek hydrożelowy 25 g
- preparat zawiera zmodyfikowany polimer karboksymetylo-celulozy, glikol propylenowy i wodę;
- dzięki dozownikowi Applipak można łatwo nanosić hydrożel nawet na trudno dostępne rany;
- produkt stosuje się do oczyszczania ran, opatrunek nawilża i rozpuszcza strupy, złogi, tkankę martwiczą, jednocześnie nie uszkadzając tkanki ziarninującej [7].
Microdacyn Hydrogel hydrożel do leczenia ran 120 g
- zawiera 60 ppm (0,006%) podchlorynu sodu, 60 ppm (0,006%) kwas podchlorawego i wodę oczyszczoną;
- dzięki wygodnemu aplikatorami może być stosowany do przepłukiwania ucha zewnętrznego, spojówki oka czy jamy ustnej;
- preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu ran przewlekłych takich jak owrzodzenia, odleżyny czy stopa cukrzycowa [8].
Purilon Gel opatrunek hydrożelowy 15 g
- bezbarwny i bezpostaciowy hydrożel;
- łatwy w aplikacji na ranę za pomocą dozownika;
- opatrunek jest wskazany w leczeniu ran martwiczych, owrzodzeń, oparzeń 1 i 2 stopnia, odleżyn i niezainfekowanych ran w przebiegu stopy cukrzycowej [9].
SutriSept hydrożel na rany 100 ml
- produkt zawiera 0,1% poliheksanid (PHMB) i substancje pomocnicze, w tym Poloksamer 188);
- preparat może być stosowany na różnego rodzaju rany, m.in. rany ostre takie jak skaleczenia, rozerwania, zadrapania, otarcia, ugryzienia, rany chirurgiczne, rany przewlekłe, takie jak owrzodzenia cukrzycowe, żylne, owrzodzenia, oparzenia termiczne I i II stopnia, oparzenia chemiczne, oparzenia radiacyjne, rany powstałe w wyniku porażenia prądem elektrycznym, rany po wprowadzeniu cewników urologicznych, rany skóry w okolicy stomii, przetok i ropni [10].
Czy warto stosować opatrunki hydrożelowe?
Opatrunki hydrożelowe mają szereg zalet w porównaniu do opatrunków tradycyjnych. Nie powodują bólu przy zmianie i nie uszkadzają rany. Przyspieszają gojenie, powodując wilgotne środowisko, jednocześnie zmniejszając ryzyko zakażenia rany. Co ciekawe, opatrunki hydrożelowe występują zarówno w formie podobnej do tradycyjnych opatrunków lub w postaci sprayów, które można dokładnie dozować na ranę. Jest to bardzo wygodna metoda, dzięki której można bardzo dokładnie opatrzyć ranę. Ze względu na swoją skuteczność, opatrunki hydrożelowe są coraz częściej stosowane.