Co to jest odcisk?
Odcisk (clavus) to zgrubiony naskórek lub twardy punkt na stopie dziecka. Dodatkowo ma twardą strukturę o kształcie stożkowym. Struktura ta to tzw. rdzeń (nazywany też czopem rogowym), który wnika do głębszych warstw naskórka – dlatego przy ucisku powoduje punktowy ból. Zazwyczaj powstaje wskutek tarcia lub drażnienia stóp przez najczęściej obuwie, lub skarpetki.
Zmianami skórnymi często mylonymi z odciskami są modzele, które są owalne i zajmują większą powierzchnię skóry niż odcisk, są bardziej płaskie i lekko zażółcone. Najbardziej charakterystyczne jest to, że nie mają korzenia, zatem nie sprawiają bólu. Gdy w środku wytworzy się rdzeń, to wtedy mówimy już o odcisku.
Jakie są przyczyny powstawania odcisków?
- ciągły nacisk i tarcie w określonych miejscach, wiążące się z długim przebywaniem w butach,
- nieprawidłowo dopasowane lub niewłaściwe obuwie,
- kontakt z szorstkimi powierzchniami, takimi jak kamienie, piasek, żwir,
- źle założona skarpetka, lub brak założonych skarpetek podczas chodzenia w butach.
Jak usunąć odciski u dziecka?
Jest wiele sposobów na usuwanie odcisków z dziecięcych stóp. Najgorszym rozwiązaniem jest przebijanie pęcherzy. NIE WOLNO dokonywać zabiegów na własną rękę. Nie należy ścinać odcisków ostrymi narzędziami. Grozi to zakażeniem, a nawet gorszymi następstwami zwłaszcza u dzieci chorych na cukrzycę.
Dopasować idealny rozmiar obuwia
Najważniejsza sprawa podczas kupowania butów to sprawdzenie, czy są dobrze dopasowane. Nawet najdroższe buty, ale źle dopasowane, będą przyczyną kłopotów. U dzieci kilkakrotnie trzeba sprawdzić, czy buty mają odpowiednią długość. Szybkie tempo wzrostu u dzieci sprawia, że łatwiej przegapić moment, w którym buty zrobiły się małe. Należy zakupić takie buty, w których odległość od czubka buta równa się szerokości kciuka. But nie może uciskać w najszerszym miejscu stopy, czyli na wysokości główek kości śródstopia, a w nosku musi zostać tyle miejsca, by nie dochodziło do ucisku palców.
Odpowiednia higiena
W procesie leczenia trzeba zadbać o dokładne mycie stóp, zwłaszcza przestrzeni między palcami. Równie ważne jest dokładne osuszanie stóp po myciu.
Moczenie stóp
Ulgę przynosi moczenie nóg w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub w ciepłym roztworze sody oczyszczonej. Powoduje to zmniejszenie obrzęku kaletki i tym samym zmniejszenie ucisku na sąsiednie nerwy. Dodatkowo szybciej można pozbyć się martwego naskórka. Soda ma również właściwości antybakteryjne, co ma spore znaczenie w walce z odciskami.
Napar z rumianku
Dobrze też robi kąpiel stóp w bardzo rozcieńczonym naparze z rumianku. Rumianek działa kojąco i rozmiękcza stwardnienia skóry.
Nawilżenie odcisku
Po wymoczeniu stóp okolicę odcisku warto delikatnie posmarować kremem lanolinowym lub kremem z witaminą A, mocznikiem co zmiękcza naskórek i zmniejsza wrażliwość na ucisk.
Maść z kwasem salicylowym
Można stosować miejscowo na zrogowaciały naskórek działa złuszczająco, zmiękcza i rozpulchnia naskórek, ułatwiając jego złuszczanie. Kwas salicylowy jest znany z przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych właściwości, dlatego jest świetnym pogromcą odcisków. Pojawi się też w plastrach na odciski.
Ocet jabłkowy
Warto przemywać zarówno palce, pięty jak i podeszwę stopy, wacikiem nasączonym octem jabłkowym. Po kilku dniach takich zabiegów stopa dziecka powinna być zdrowa i gładka.
Jakie są plastry na odciski u dziecka?
Na polskim rynku jest szeroki wybór plastrów na odcisku u dzieci. Plaster na odciski ma kilka warstw. Jedna z warstw to opatrunek, który zawiera kwas salicylowy. Zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek i w ten sposób przyspiesza gojenie zmiany na skórze stopy. Substancje pomocnicze plastrów to: wosk pszczeli, żywica, lanolina, mają działanie antyseptyczne, natłuszczające i wygładzające.
Plastry przeciw odciskom mają pogrubioną warstwę włókniny, która zmniejsza ucisk, chroni odciski przed dodatkowymi podrażnieniami. Dzięki temu można poczuć natychmiastową ulgę podczas chodzenia. Należy je stosować na czystą i osuszoną skórę.
Przykłady plastrów na odciski:
- Pasocare Specialist Plus, plastry na odciski z kwasem salicylowym;
- Compeed, plastry na zrogowacenia; hydrokoloidowy;
- Acerin, plastry na odciski z kwasem salicylowym.
Podsumowanie
Odciski to zmiany, które warto i należy leczyć. Dlaczego? Bo kiedy stają się bolesne, zaczynamy chodzić w taki sposób, żeby odciążyć obolałe miejsca, ale obciążamy inne. Należy chronić swoje dziecko przed taką przypadłością, dbając zarówno o jego higienę, jak i odpowiednie dopasowanie butów.