Środek do odkażania ran – SutriSept czy Octenisept?
Octenisept i SutriSept to preparaty do oczyszczania i odkażania ran. Pacjenci aptek często zgłaszają się o pomoc w leczeniu ran. W końcu aktywność na świeżym powietrzu zwiększa ryzyko wypadków lub skaleczeń. Oby było ich jak najmniej, dlatego przyłączam się do apelu o rozwagę. Tak naprawdę nie trzeba wychodzić z domu, by przypadkowo się zranić ostrym nożem, nadepnąć na szkło lub oparzyć. Wiele pułapek czyha na nas w pracy, garażu i ogrodzie. Wtedy zazwyczaj sięgamy do apteczki po wodę utlenioną. Od dawna wiadomo, że nie jest to skuteczny zabieg. Po pierwsze woda utleniona nie oczyszcza dokładnie rany, a po drugie jej właściwości antyseptyczne nie zabezpieczają przed rozwojem zakażeń. Lepiej zastąpić ją skuteczniejszymi preaparatami. Zdecydowanie lepszym wyborem są Octenisept i SutriSept. To nowoczesne preparaty do leczenia ran. Zatem, który z nich wybrać?
Jakie są składniki płynów do odkażania ran Octenispet i SutriSept?
Obydwa preparaty: Octenisept i SutriSept są wieloskładnikowe. Połączenie dwóch substancji poszerza ich spektrum działania. Chociaż każdy ma inne składniki, zarówno Octenisept jak i SutriSept mają zbliżone działanie. Różnią się jedynie zastosowaniem. W składzie Octeniseptu i SutriSeptu są oczywiście substancje odkażające (antyseptyki). Natomiast SutriSept wzbogacony jest w substancję powierzchniowo czynną, dzięki której skutecznie oczyszcza się ranę.
Składniki preparatów to:
- Octenisept
Oktenidyny dichlorowodorek — działanie bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze;
Fenoksyetanol uzupełnia zakres działania oktenidyny dichlorowodorku, działając w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych.
https://leki.pl/lek/octenisept/
- SutriSept
0,1% PHMB (poliheksanid) — działanie odkażające (antyseptyczne)
1% Poloksamer 188 — działanie oczyszczające i nawilżające (lawaseptyk).
https://leki.pl/lek/sutrisept-hydrozel/
Skład Octenisept i SutriSept decyduje o ich działaniu i zastosowaniu. Jednak co do niektórych składników występują pewne kontrowersje, dlatego warto zapoznać się z ostrzeżeniami. Okazuje się, że fenoksyetanol może wywołać odczyn alergiczny, więc lepiej nie stosować u osób chorych na łuszczyce lub ze skórą atopową. Ostrzeżenie dotyczy także łączenia Octeniseptu z antyseptykami na bazie PVP-jodu, ponieważ może dojść do silnych przebarwień.
Poliheksanid wykazuje działanie antyseptyczne w stężeniu 0,2%, a w SutriSept jest w stężeniu 0,1%. Jednak producent zapewnia, że obydwa składniki wykazują synergię działania (wspomagają się nawzajem) i wspólnie są skuteczniejsze, niż zastosowane osobno.
Jak działa Octenisept i SutriSept?
Octenisept i SutriSept wykazują działanie antyseptyczne, czyli odkażające. Większość badań potwierdza skuteczną eliminację, hamowanie rozwoju i ograniczenie rozprzestrzeniania większości drobnoustrojów.
- Octenisept wykazuje skuteczność wobec szerokiego spektrum bakterii, włącznie z Chlamydia i Mycopoasma, a także grzybów i wirusów.
- SutriSept ma dobre właściwości bakteriobójcze wobec gronowca złocistego, pałeczki okrężnicy, pałeczki ropy błękitnej, a także niektórych grzybów.
Dodatkowo SutriSept ma w składzie substancje powierzchniową czynna Poloksamer 188, która skutecznie zmywa biofilm bakteryjny. Jest to rodzaj warstwy ochronnej, śluzu produkowanego przez bakterie. Jego rolą jest ochrona kolonii bakteryjnej m.in. przed środkami odkażającymi. Aby pozbyć się źródeł zakażenia, najpierw należy zmyć biofilm i odsłonić bakterie. Wtedy zadziała środek odkażający. W innym przypadku bakterie pozostają dobrze ukryte i oporne nawet na antybiotyki. Dopiero zmycie biofilmu gwarantuje skuteczną profilaktykę zakażeń. Do tego nadaje się SutriSept.ponieważ skutecznie zmywa biofilm bakteryjny. Dodatkowo sprawdza się w oczyszczaniu, zmiękczaniu i usuwaniu wyschniętych i przywierających do rany materiałów opatrunkowych. Utrzymuje odpowiednią wilgotność rany, dzięki temu usunięcie opatrunku jest łatwiejsze. Różnice w zastosowaniu Octenisept i SutriSept wynikają z działania składników.
Kiedy stosować płyny do odkażania ran?
Działanie Octeniseptu i SutriSeptu zależy od rodzaju ran. Octenisept sprawdza się w przypadku:
- małych, powierzchownych ran;
- dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi;
- zabiegów – np. do przemywania szwów;
- procedur diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego;
- dezynfekcji jamy ustnej, np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej;
- pielęgnacji kikuta pępowinowego;
- ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej;
- schorzeń narządów rodnych np. stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny.
Octenisept jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku.
SutriSept ma szersze zastosowanie:
- rany ostre (np. rany urazowe powstałe w wyniku przecięcia, rozdarcia, otarcia, zmiażdżenia, ugryzienia, użądlenia itp., rany chirurgiczne);
- zakażone i niezakażone rany przewlekłe (np. owrzodzenia stopy cukrzycowej, owrzodzenia żylne, odleżyny itp.);
- zakażone i niezakażone rany powstałe w wyniku działania czynników termicznych lub chemicznych (np. oparzenia 1. i 2. stopnia, oparzenia chemiczne itp.);
- rany spowodowane działaniem prądu elektrycznego;
- rany popromienne;
- miejsca wprowadzenia cewników urologicznych;
- pielęgnacja skóry w okolicy stomii, pielęgnacja przetok i ropni.
SutriSept można użyć do płukania i odkażania ran głębokich, przewlekłych i ostrych. Sprawdza się w oczyszczaniu rany i likwidacji biofilmu. Bardzo praktycznym zastosowaniem jest możliwość zwilżenia opatrunku, dzięki czemu nie przyklei się do rany, albo łatwiej można go będzie usunąć. Przyda się także w domowej apteczce.