Jakie są najlepsze tabletki na nietrzymanie moczu dla mężczyzn?

SPIS TREŚCI

    Poznaj skuteczne tabletki na nietrzymanie moczu u mężczyzn

    Nietrzymanie moczu jest dolegliwością znacznie obniżającą komfort codziennego życia. Najczęściej kojarzona jest z osobami starszymi, jednak może dotyczyć znacznie szerszego grona osób. Należy pamiętać, że nie jest to naturalny objaw starzenia się i zawsze warto zgłosić się do lekarza, kiedy występuje dolegliwość.

    Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?

    Nietrzymanie moczu to mimowolne oddawanie moczu, nad którym nie panujemy. Istnieje kilka rodzajów dolegliwości:

    • wysiłkowe nietrzymanie moczu: wyciek moczu jest spowodowany wysiłkiem fizycznym, na przykład kichaniem, kaszlem. Najczęściej ustępuje po ustaniu wysiłku.
    • naglące nietrzymanie moczu: występuje nagłe uczucie parcia na mocz, po czym następuje wyciek. Dzieje się to za sprawą skurczów pęcherza. Cewka moczowa nie jest w stanie zatrzymać wypychanego przez skurcze pęcherza moczu.
    • mieszane: połączenie dwóch powyższych typów
    • prawdziwe wysiłkowe: wyciek spowodowany wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej, ale nie samego pęcherza
    • czynnościowe: charakteryzuje je prawidłowe funkcjonowanie pęcherza oraz cewki moczowej. Wyciek moczu jest spowodowany zaburzeniami neurologicznymi. Najczęściej występuje u osób z demencją
    • całkowite: wyciek następuje po każdym napełnieniu pęcherza z powodu niskiego ciśnienia w cewce moczowej [1,2].

    Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

    Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, u kobiet najczęstszym powodem są liczne porody, obniżenie narządów rodnych, zaburzenia hormonalne. Wskutek zmian w organizmie dochodzi do rozluźnienia dna miednicy, przez co organizm nie jest w stanie utrzymać moczu.

    Nietrzymanie moczu u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet. Najczęściej jest związane z osłabieniem mięśni, infekcją lub chorobami prostaty [1,2].

    Nietrzymanie moczu – leczenie

    Podstawą w sukcesie terapeutycznym nietrzymania moczu jest prawidłowa diagnoza przyczyn pojawienia się dolegliwości. Jeśli przyczynę da się leczyć bezpośrednio, od tego zawsze rozpoczyna się terapię. Domowe sposoby na nietrzymanie moczu obejmują ćwiczenia mięśni dna miednicy. W przypadku kobiet, u których przyczyną dolegliwości jest poród, można udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu należy powtarzać codziennie, aby przyniosły pożądany efekt. Jeśli jednak nadal epizody popuszczania zdarzają się, warto sięgnąć po wkładki na nietrzymanie moczu. W aptece dostępne są zarówno wersje dla kobiet jak i mężczyzn. Mocz może powodować silne podrażnienia skóry oraz wydzielać nieprzyjemny zapach. Stosowanie wkładek spowoduje wchłanianie moczu, co zapewni odpowiednią higienę [3].

    Leki na nietrzymanie moczu

    Wspomagająco można stosować preparaty bez recepty na nietrzymanie moczu. Najważniejszym składnikiem jest ekstrakt z pestek dyni, który wzmacnia mięśnie dna miednicy. Mięśnie te podtrzymują cewkę moczową i pęcherz wspomagając ich pracę. U mężczyzn dodatkowo pestki dyni zapobiegają powiększaniu się prostaty. W aptece znajdziemy preparaty pod nazwami handlowymi: Feminost, MultiProsti, Prostamin.

    W przypadku uciążliwych dolegliwości, braku poprawy po zastosowaniu ćwiczeń i modyfikacji stylu życia lekarz może zdecydować o wprowadzeniu dodatkowej terapii. Leki na nietrzymanie moczu na receptę zawierają substancje hamujące skurcz mięśniówki gładkiej. Zawierają substancje lecznicze: solifenacynę (Soreca, Vesisol), oksybutynina (Ditropan). Warto jednak mieć na uwadzę, że leki te mają skutki uboczne, więc wprowadzenie ich do leczenia następuje tylko w razie konieczności [3,4,5,6].

     

    Bibliografia

    1. Nietrzymanie moczu u kobiet-krótki rys historyczny oraz najnowsze badania i osiągnięcia w zakresie ww. problematyki, ze szczególnym uwzględnieniem czynników położniczych i sposobu porodu. K. Spławska-Matuszczak, K. Szymanowski, P. Kądziołka, T. Opala. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (46) 2016
    2. Wpływ nietrzymania moczu na jakość życia kobiet. M. Połocka-Molińska, B. Jakóbczak, K. Plagens-Rotman. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2 (51) 2017
    3. Wytyczne Zespołu Ekspertów odnośnie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet z nietrzymaniem moczu i pęcherzem nadreaktywnym. P. Radziszewski, W. Baranowski, E. Nowak-Markwitz, T. Rechbeger, J. Suzin, A. Witek. Ginekol Pol. 2010, 81, 789-793
    4. Mie Nishimura, Tatsuya Ohkawara, Hiroji Sato, Hiroshi Takeda, Jun Nishihira, Pumpkin Seed Oil Extracted From Cucurbita maxima Improves Urinary Disorder in Human Overactive Bladder, Journal of Traditional and Complementary Medicine, Volume 4, Issue 1, 2014, Pages 72-74, ISSN 2225-4110,
    5. Charakterystyka Produktu Leczniczego, Soreca.
    6. Charakterystyka Produktu Leczniczego, Ditropan.

    Omawiane substancje

    • Oksybutynina

      Oksybutynina jest lekiem stosowanym w leczeniu nietrzymania moczu. Substancja ta działa na mięśnie pęcherza moczowego, zmniejszając jego skurcze.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Nietrzymanie moczu

      Nietrzymanie moczu to schorzenie, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet, i polega na niekontrolowanym wycieku moczu. Może mieć różne przyczyny i stopień nasilenia.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .