Jakie mity krążą wokół osób z niepełnosprawnościami?

SPIS TREŚCI

    Nie musisz widzieć, żeby stwierdzić, że jestem osobą z niepełnosprawnością!

    W samej Polsce żyje niemal 7 milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a większość z nich regularnie doświadcza dyskryminacji na wielu płaszczyznach życia. Często dyskryminacja ze strony innych ludzi nie wynika ze złośliwości czy złych intencji, a zwyczajnie z niewiedzy i niepełnej świadomości. Niepełnosprawność jest jedną z wielu cech człowieka, ale nie czyni go słabszym…

    Czy niepełnosprawność zawsze jest widoczna?

    Często niepełnosprawność kojarzy nam się wyłącznie z wózkiem , kulami  lub białą laską. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna — wielu niepełnosprawności nie widać na pierwszy rzut oka, a inne dalece odbiegają od naszych pierwszych skojarzeń. Niepełnosprawność może być wrodzona bądź nabyta – w wyniku choroby bądź wypadku. Bez względu na ten fakt, osoby z niepełnosprawnością powinny być włączone w pełni w życie społeczne, zawodowe czy też rodzinne. Niepełnosprawność nie ogranicza, lecz dyskryminacja tak.

    Fundacja Avalon od wielu lat edukuje społeczeństwo o niepełnosprawności. W ubiegłorocznej kampanii społecznej “Nic co ludzkie nie jest nam obce” organizacja mówiła o tym, że codzienność dotyka wszystkich ludzi, bez względu na wiek, płeć, podejmowany zawód czy też sprawność.

    Nie wszystkie osoby z niepełnosprawnością są takie same. Poznaj fakty i mity na temat niepełnosprawności

    Mit: Wszystkie osoby z niepełnosprawnością potrzebują stałej opieki

    Wielu ludzi nadal myśli, że osoby z niepełnosprawnościami potrzebują opiekuna lub osoby towarzyszącej w codziennych czynnościach czy załatwianiu spraw w urzędach. Tymczasem większość osób z niepełnosprawnościami jest w pełni samodzielna i często nie potrzebuje pomocy z zewnątrz. Potrafią wypracowywać swoje własne metody, aby radzić sobie z codziennymi czynnościami. Zanim pomożemy z własnej inicjatywy osobie z niepełnosprawnościami, warto zapytać, czy rzeczywiście tej pomocy potrzebuje. Nie odbierajmy im sprawczości i samodzielności. Co więcej, nawet jeżeli osoba z niepełnosprawnością jest w towarzystwie innej osoby, powinniśmy zawsze zwracać się bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. Fakt posiadania asystenta nie odbiera osobie z niepełnosprawnością podmiotowości.

    Fakt: Nie każdą niepełnosprawność widać

    Amputację nogi widać od razu, o tyle o osobie, która choruje na stwardnienie rozsiane lub zmaga się z epilepsją dowiemy się wyłącznie, gdy chory zdecyduje się nam o tym powiedzieć. Nie warto zatem patrzeć krytycznym wzrokiem na osobę, na pozór wyglądającą na zdrową, siadającą w autobusie na miejscu dla osób z niepełnosprawnością. Pozory często mylą i może okazać się, że ta osoba pełnoprawnie korzysta z przysługujących jej udogodnień.

    Fakt: Każda osoba z niepełnosprawnością ma prawo do aktywności zawodowej

    Rodzaje niepełnosprawności są bardzo różne, a osoby jej doświadczające mają prawo do realizowania swoich pasji i planów życiowych na takich samych zasadach jak osoby pełnosprawne, także w zakresie edukacji i aktywności zawodowej. Większość osób z niepełnosprawnościami doświadcza jednak dyskryminacji w tym zakresie.  Nie zapominajmy jednak, że osoby z niepełnosprawnościami, tak samo jak pełnosprawna część społeczeństwa, mają prawo do podejmowania aktywności w każdej sferze życia – społecznej, zawodowej czy intymnej.

    Mit: Osoby z niepełnosprawnościami żyją tylko swoją niepełnosprawnością czy chorobą

    Wszyscy mamy zainteresowania, pasje, czy chęci do rozwoju — to nas łączy. Osoby z niepełnosprawnościami mogą spełniać się w każdym aspekcie życia – zawodowego,  intymnego, rodzinnego czy społecznego. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Avalon wynika, że osoby z niepełnosprawnością doświadczają tego, że są postrzegane przez społeczeństwo jedynie przez pryzmat tej jednej, dodatkowej cechy. Często zapomina się o tym, że osoby z niepełnosprawnością to świetni naukowcy, eksperci w różnych dziedzinach czy też wspaniali rodzice. Pamiętaj więc, aby w kontakcie z osobą z niepełnosprawnością zachowywać się naturalnie – bez niepotrzebnej litości i współczucia, ale też bez heroizacji czy nieuzasadnionego podziwu.

    Mit: Osoby niesłyszące to głuchoniemi

    W polskim społeczeństwie pokutuje dziwne przekonanie, że określenie “głuchy” jest obraźliwe. Tymczasem to właśnie tym słowem określa się obecnie osoby niesłyszące, odchodząc od dawnego określenia “głuchoniemi”, które jest krzywdzące. Sugeruje ono albowiem, jakby ta grupa nie miała własnego języka, co jest nieprawdą. Głusi mogą i potrafią się komunikować, mają własny język migowy i swoją kulturę.

    Mit: Osoby z niepełnosprawnościami nie mogą założyć rodziny

    Każdy z nas ma prawo do założenia rodziny. Życie w związku z drugą osobą czy posiadanie potomstwa nie jest zarezerwowane wyłącznie dla osób pełnosprawnych. W społeczeństwie pokutuje przeświadczenie jakoby osoba z niepełnosprawnością nie powinna podejmować decyzji o założeniu rodziny ze względu na ograniczenia uniemożliwiające w pełni odpowiedzialne zajmowanie się dzieckiem czy też ze względu na “przekazanie” niepełnosprawności swojemu potomstwu. Wszyscy jesteśmy pełnosprawni w miłości, dlatego każdy człowiek jest powołany to tego, aby żyć i kochać w pełni.

    Jak wspierane są osoby z niepełnosprawnością?

    Fundacja Avalon

    Fundacja Avalon to jedna z organizacji czynnie wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Są przekonani, że takie osoby mogą być samodzielne, niezależne i aktywne w każdej dziedzinie swojego życia. Oprócz wiary, którą zaszczepiają w osoby z niepełnosprawnościami, fundacja daje swoim podopiecznym  namacalne wsparcie w postaci prowadzenia zbiórek pieniężnych i subkonta, organizacji zajęć aktywnej rehabilitacji, czy prowadzenia Kompleksowego Centrum Poradniczego.  Nie można nie wspomnieć o corocznych Konferencjach Sekson organizowanych przez Fundację Avalon, na których skrupulatnie i zdecydowanie obala się mity związane z seksualnością i rodzicielstwem osób z niepełnosprawnościami.

    Logo fundacji Avalon.

    Strona internetowa fundacji Avalon jest kopalnią wiedzy dla osób z niepełnosprawnościami, które szukają wsparcia w różnych dziedzinach życia, ale także dla pozostałych osób, które chcą poszerzyć swoją świadomość na temat funkcjonowania, stereotypów oraz barier, z którymi osoby z ograniczeniami muszą się na co dzień borykać.

    Konferencja Sekson

    Projekt Sekson Fundacji Avalon to projekt edukacyjny całkowicie poświęcony seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową. W ramach Konferencji członkowie Fundacji oraz zaproszeni goście edukują, a także przeciwdziałają dyskryminacji i stereotypom dotyczącym życia seksualnego tej grupy społecznej. Ich głównym celem jest  zmiana postrzegania osób z niepełnosprawnością ruchową w kontekście życia intymnego, a także zwiększanie świadomości społecznej w zakresie potrzeb i  barier, z  jakimi osoby z niepełnosprawnościami spotykają się w codziennym życiu.

    Konferencja Sekson.

    Sama Konferencja Sekson jest organizowana w tym roku już po raz piąty. W tym roku zostanie podjęty temat relacji i bliskości.  Na wydarzeniu, które odbędzie się już 14 i 15 października w Warszawie, spotkają się osoby z niepełnosprawnościami, eksperci oraz wszyscy Ci, których interesuje temat seksualności tej grupy społeczeństwa.

    Bibliografia

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .